Jump to content



Ψήκτρα για Gigabyte P35-DQ6


Wizard!

Recommended Posts

Για άλλη μιά φορά βάζω θέμα από προσωπικό μήνυμα... Δεν καταλαβαίνω γιατί τα στέλνουν προσωπικά :...: Για αυτό είναι το φόρουμ, για να τα συζητάμε και να παίρνουμε ΠΟΛΛΕΣ γνώμες. Τα προσωπικά μηνύματα, τα στέλνουμε για προσωπικά θέματα :p

kyma wrote on Σήμερα, στις 02:47:

Καλησπέρα και συγγνώμη για την ενόχληση, είδα ότι έχεις τη μητρική της Gigabyte GA-P35-DS4 και θα ήθελα να σε ρωτήσω τι ψύχτρα έχεις βάλει στον επεξεργαστή σου, γιατί σκεφτόμουν να βάλω τη Scythe Cooler Infinity αλλά μου είπαν από το Πλαίσιο ότι δεν μπαίνει αυτή αλλά ούτε και καμία άλλη μιας και δεν μπορούν να βιδώσουν λόγω της παθητικής ψύξης που έχει η μητρική. Μπορείς να με βοηθήσεις σε παρακαλώ;

Ευχαριστώ πολύ,

φιλικά kyma.

Edit: To έβαλα καταλάθος εδώ... Ας μετακινηθεί στο Air Cooling :o

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που έστειλα προσωπικό μήνυμα, αλλά ήθελα άμεσα μία απάντηση γιατί σκόπευα να παραγγείλω σήμερα το μηχάνημα. Πίστευα ότι στέλνοντας προσωπικό μήνυμα, θα το έβλεπε κάποιος πιο γρήγορα από το να ψάχνει τα θέματα στο φόρουμ.

Συγγνώμη και πάλι..

Link to comment
Share on other sites

kyma δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη, δεν έγινε τίποτα. Απλά όταν το στέλνεις σε έναν συμβαίνουν τα εξής:

1. Δεν είναι σίγουρο ότι θα το δεί εγκαίρως (εγώ εχθές δεν είχα υπολογιστή λόγω αναβάθμισης)

2. Όταν το δει, δεν είναι απαραίτητο ότι θα γνωρίζει την απάντηση (όπως στην προκειμένη περίπτωση)

Αν δεν ήθελα προσωπικά μηνύματα, θα τα είχα κλειστά, ή ανοικτά μόνο για φίλους, υπάρχει η δυνατότητα. Εσένα δε συμφαίρει να το κάνεις. Αν πας εδώ -> http://www.thelab.gr/forumdisplay.php?s=&forumid=80 θα δεις ότι ήδη το έχουν διαβάσει >20 άτομα, ενώ το προσωπικό θα το διάβαζα μόνο εγώ :)

Μην ανησυχείς, θα βρεις απάντηση γρήγορα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kyma

Συγγνώμη που έστειλα προσωπικό μήνυμα, αλλά ήθελα άμεσα μία απάντηση γιατί σκόπευα να παραγγείλω σήμερα το μηχάνημα. Πίστευα ότι στέλνοντας προσωπικό μήνυμα, θα το έβλεπε κάποιος πιο γρήγορα από το να ψάχνει τα θέματα στο φόρουμ.

Συγγνώμη και πάλι..

Δεν πειράζει βρε στην αρχή όλοι κάνουμε λάθη...:)

TO DR.Gonzo -> Πως καταφέρατε και την βάλατε ρε σεις εγω που προσπαθούσα δεν τα κατάφερα...:worship:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη αλλά δε θα πάρω την GA-P35DQ6 και όχι τη DS4.

Το αναφέρω αυτό γιατί η DQ6 έχει νομίζω περισσότερη παθητική ψύξη αλλά δε θέλω να την πειράξω.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kyma

Παιδιά συγγνώμη αλλά δε θα πάρω την GA-P35DQ6 και όχι τη DS4.

Το αναφέρω αυτό γιατί η DQ6 έχει νομίζω περισσότερη παθητική ψύξη αλλά δε θέλω να την πειράξω.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Με την P35 - DQ6 ίσως έχει θέμα γιατί το παθητικό σύστημα είναι ογκώδες.

Μπορείς να πας και από το κατάστημα και να ελέγξεις πάνω στον πάγκο αν χωράει ή όχι. Πιστεύω ότι δε θα σου πουν όχι.

Αν πάλι θέλεις να δεις το clearance δες εδώ κι εδώ

Επίσης αν επιλέξεις ψύκτρα που η βάση της είναι βιδωτή θα πρέπει να προμηθευτείς και παξιμαδάκια 5 - 6 mm ή βίδες με περισσότερες βόλτες, καθώς η μητρική έχει κάτω από το socket ψύκτρα και θα δυσκολευτείς να βάλεις το backplate.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr. Gonzo [Σήμερα, στις 10:42]

Σε P35-DS4 μπαίνει σίγουρα (με αρκετό κόπο) η Ninja.

Δες εδώ φώτος click me

Στην DQ6 πιστεύεις ότι δεν θα μπαίνει; Έχεις να προτίνεις κάποια άλλη; Σε κάποια σελίδα που βρήκα έδειχνε με ποιες μητρικές είναι συμβατές οι ψύχτρες της Scythe και είχε και την DS4 και τη DQ6. Έλεγε επίσης ότι όπου μπαίνει η Ninja μπαίνει και η Infinity.

Θα πάρω τον Core 2 Duo E6750, υπάρχει κάποια καλή ψύχτρα που να με καλύβει γι'αυτόν και να χωράει; Για υδρόψυξη αξίζει να το προσπαθήσω; Θα μπαίνει ή θα έχω πρόβλημα ότι δε θα κουμπώνει πίσω;

Link to comment
Share on other sites

@ SirDiman

πολύ υπομονή, κλιματιστικό (για να μη στάζει ο ιδρώτας από τα νεύρα και την προσπάθεια) και λεπτά δάχτυλα (καλύτερα να το προσπαθήσει κάποια κοπέλα για σένα).

Κουμπώνεις πρώτα τα pins που θα σε δυσκολέψουν και μετά τα πιο εύκολα.

@kyma

H Infinity παίζει να χωράει, αλλά όχι με το optimal orientation (δλδ αν ο ανεμιστήρας είναι στη μεγάλη πλευρά της ψύκτρας, θα φυσάει από κάτω προς τα πάνω)

Για w/c μην ανησυχείς, το backplate είναι καλό, αλλά όχι υποχρεωτικό.

Μπορείς να βάλεις το block ως εξής:

Από την πίσω μεριά, από τη μητρική προς τα έξω:

-λαστιχένια ροδέλα

-μεταλλική ροδέλα

-βίδα

Από τη μπροστινή μεριά, από τη μητρική προς τα έξω:

-λαστιχένια ροδέλα

-μεταλλική ροδέλα

-παξιμάδι

-block

-μεταλλική ροδέλα

-ελατήριο

-μεταλλική ροδέλα

-πεταλούδα

Θα ανεβάσω φώτος και το απόγευμα, τώρα είναι η ώρα της σιέστας στην Σαλονίκη... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Θα με καλύβει αυτή για τον Ε6750; Αργότερα αν τον "πειράξω" λίγο θα αντέξει αυτή, αν και δεν ξέρω αν μπορώ να τη βρω... Αξίζει να κοιτάξω για υδρόψυξη;

Έχω απελπιστεί λίγο που δε βρίσκω ψύχτρα... :(

Βοήθεια, please....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kyma

Καλή είναι η Ultra αλλά δε νομίζω ότι μπαίνει στη μητρική μου...

Μήπως θα έπρεπε να ελέγξεις το site της ThermalRight, εκεί που λέει compatibility list? :rolleyes:

Για να μην το ψάχνεις...: http://www.thermalright.com/a_page/Ultra-120-MCL.htm

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.