Jump to content



RAM (ddr2) 2x2 GB


YiannisM

Recommended Posts

Μπορούν να χρησιμοποιηθούν dims 2x2 GB σε νέο σύστημα που θα τρέχει και 32-bit Windows, ή πρέπει να είναι 4x1 GB μήπως;

Νομίζω ότι κάτι είχα ακούσει παλιά ότι τα 2x2 GB dims δεν είναι απολύτως συμβατά, ή κάτι τέτοιο.

Τί ακριβώς ισχύει;; :turn:

Link to comment
Share on other sites

Tα 32bit windows βλέπουν 4Gb παρά κάτι...

Αυτό το παρά κάτι είναι μάλλον για χρήση από το i/o της m/b ή κάτι τέτοιο... Έχω ήδη δουλέψει σε δυο τέτοια συστήματα με 4x1 GB, και στο ένα τα Windows έβλεπαν 3.1 GB, στο άλλο περίπου 3.5 - είναι θέμα m/b μάλλον.

Ουσιαστικά πάντως από τη μάνα τους τα Windows 32bit έχουν πραγματικό όριο τα 4 GB.

Το θέμα μου τώρα είναι αν τα 2x2 GB θα δουλέψουν ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ 32bit windows, διότι θα προτιμούσα να έχω και 2 slot ελεύθερα σε ένα νέο (multiboot) σύστημα που σκεφτομαι να χτίσω σύντομα με τον Q6600.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική δεν έχει να κάνει με το πόση ραμ βλέπουν τα 32Bit λειτουργικά. Αντίθετα το πόσο Pagefile έχεις παίζει. Υπάρχουν και κάποια registry tweaks για να μπορέσουν να δούν όλη τη μνήμη.

Σχετικά με τα 2*2Gb στικάκια...εκεί έχει να κάνει η μητρική, το βιος, το chipset και γενικότερα η όλη υλοποίηση της μητρικής. Κάποιες σηκώνουν 2*2 κάποιες τους πέφτουν βαριά. Καποιες δεν μπορούν να τα τροφοδοτήσουν επαρκώς

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YiannisM

Tα 32bit windows βλέπουν 4Gb παρά κάτι...

Αυτό το παρά κάτι είναι μάλλον για χρήση από το i/o της m/b ή κάτι τέτοιο... Έχω ήδη δουλέψει σε δυο τέτοια συστήματα με 4x1 GB, και στο ένα τα Windows έβλεπαν 3.1 GB, στο άλλο περίπου 3.5 - είναι θέμα m/b μάλλον.

Ουσιαστικά πάντως από τη μάνα τους τα Windows 32bit έχουν πραγματικό όριο τα 4 GB.

Το θέμα μου τώρα είναι αν τα 2x2 GB θα δουλέψουν ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ 32bit windows, διότι θα προτιμούσα να έχω και 2 slot ελεύθερα σε ένα νέο (multiboot) σύστημα που σκεφτομαι να χτίσω σύντομα με τον Q6600.

1) Έβλεπαν διαφορετική μνήμη γιατί ο ένας δεν είχε πειράξει το page file + τη registry. Κανονικά όλα 3.1 βλέπουν

2) 4GB είχαν θεωρητικό όριο τα 32bit. Κανονικά δεν μπορούν να τα πιάσουν.

3) Δε νομίζω να έχει διαφορά το 4x1GB με το 2x2GB. Σε 32bit μάλλον θα σου βλέπει λιγότερα από 4, 3-3,5 περίπου. Θα δουλεύουν κανονικά, αλλά όχι όλα :D

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις εδώ: http://www.crucial.com/eu/

Επιλέγεις τα κατάλληλα στοιχεία στο Crucial Memory Advisor tool και βλέπεις αν η Crucial σου προτείνει 2x2Gb... Αν όχι, καλό θα ήταν να μην το ρισκάρεις.

Τα 32bit λειτουργικά, βλέπουν 4Gb μνήμη, αλλά, δε μπορούν να τη δώσουν στις εφαρμογές. Κάνουν paging ανά 2Gb. Συνήθως αυτό δεν επηρεάζει, καθότι ελάχιστες εφαρμογές θα χρειαστούν παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.