Jump to content



Την βοηθεια σας για αναβαθμιση παρακαλω


mathewgx

Recommended Posts

Γεια σας παιδια. Θα ηθελα να ρωτησω αν η μητρικη asrock 4coredual-sata2 αξιζει τα λεφτα της. Εχει κανεις εμπειρια απο τη συγκεκριμενη μητρικη; Επισης ειναι συμβατη με την agp Nvidia Geforce 4 MX 440 που εχω;

Η μονη διαφορα μεταξυ intel e4300 kai e2160 ειναι στην cache; Να προτιμησω τον e4300;

Τελος , για ενα συστημα me E4300, asrock 4coredual sata2, nvidia geforce4 MX440, 250GB σκληρο ide, dvd rw και 17' CRT monitor τι minimum τροφοδοτικο χρειαζομαι; (εχω ενα 300W αλλα φανταζομαι οτι δεν ειναι αρκετο, υπ'oψην οτι δεν θα γινει o/c).

Συγνωμη αν σας κουρασα με τις ερωτησεις μου αλλα σκοπευω να κανω μια αναβαθμιση (οσο πιο οικονομικη γινεται οπως θα καταλαβατε) και πραγματικα χρειαζομαι μια - ελπιζω και περισσοτερες- γνωμη. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mathewgx [Σήμερα, στις 05:53]

Γεια σας παιδια. Θα ηθελα να ρωτησω αν η μητρικη asrock 4coredual-sata2 αξιζει τα λεφτα της. Εχει κανεις εμπειρια απο τη συγκεκριμενη μητρικη; Επισης ειναι συμβατη με την agp Nvidia Geforce 4 MX 440 που εχω;

Η μονη διαφορα μεταξυ intel e4300 kai e2160 ειναι στην cache; Να προτιμησω τον e4300;

Τελος , για ενα συστημα me E4300, asrock 4coredual sata2, nvidia geforce4 MX440, 250GB σκληρο ide, dvd rw και 17' CRT monitor τι minimum τροφοδοτικο χρειαζομαι; (εχω ενα 300W αλλα φανταζομαι οτι δεν ειναι αρκετο, υπ'oψην οτι δεν θα γινει o/c).

Συγνωμη αν σας κουρασα με τις ερωτησεις μου αλλα σκοπευω να κανω μια αναβαθμιση (οσο πιο οικονομικη γινεται οπως θα καταλαβατε) και πραγματικα χρειαζομαι μια - ελπιζω και περισσοτερες- γνωμη. Ευχαριστω.

Γεια χαρά mathewgx. Καλωσήρθες στο Forum !

Ο κατασκευαστής της ASROCK 4COREDUAL-SATA2 δίνει αυτή τη VGA Support list.

Χλωμό το βλέπω για τη Nvidia Geforce 4 MX 440, ιδιαίτερα σε Vista. Σε Windows XP 32-bit βλέπω εδώ ότι υποστηρίζεται (θα βρεις drivers).

Η διαφορά μεταξύ E2160 και Ε4300 νομίζω και γω, ότι είναι στη cache (ο Ε4300 έχει 2MbL2, ο E2160 1 MbL2).

Για το τροφοδοτικό, νομίζω ότι οριακά δεν θα σε φτάνει, αν ο οθόνη παίρνει ρεύμα από αυτό. Αν συνδέεται κατευθείας στην πρίζα, τότε νομίζω δεν θα έχει πρόβλημα το 300 W (εφόσον δεν θα κάνεις oc). Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή, κατεβάζοντας τη lite edition (είναι freeware) ενός προγράμματος που υπολογίζει τα watt που χρειάζεσαι από εδώ

Link to comment
Share on other sites

mathewgx καλώς ήρθες :T:

Σε παρακαλώ διόρθωσε τον τίτλο σου σε "Γνώμες για αναβάθμιση" ή "Βοήθεια με αναβάθμιση", έτσι ώστε να ξέρει ο κόσμος για τι πράγμα είναι το thread.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

H mobo που λες είναι μια καλή λύση για όσους θέλουν να αναβαθμίσουν το σύστημά τους, μη αλλάζοντας ότι είχαν από την προηγούμενη γενιά (μνήμες, κάρτα γραφικών, κτλ). Στο o/c όμως δεν αποκρίνεται τόσο καλά όσο οι νέες μητρικές.

Αν δεν κάνεις o/c, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Σταθερή είναι από όσους έχω ακούσει.

Ο 4300 έχει 2πλάσια cache από τον 2140, προτίμησέ τον αν τον βρεις.

Όσο για το PSU, πάρε ένα καλό 400ράκι και θα είσαι κομπλέ ακόμα και αν αποφασίσεις να αλλάξεις και κάρτα γραφικών και πας σε κάτι ένα κλικ δυνατότερο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.