Jump to content


αγορά δίσκου


jayfrog

Recommended Posts

ρε παιδιά πιο δίσκο να πάρο με 250gb wd η segeate" (maxtor δεν περνώ με τίποτα γαΐτη μέσα σε ένα εξάμηνο σε ένα web cafe που δούλευα έοχυν χτυπήσει 12 δίσκοι)

επίσης έχω ακούσει ότι οι sata2 επηρεάζουν μερικές φορες το overclock,

a και κάτι τελευταίο όταν παίρνεις ένα sata2 H/D λογικά τον κανεις format και βάζεις τα windows

έτσι, οποτε θέλω να ρωτήσω άμα έχεις το σύστημα σου "κλοκαρισμενο" πρέπει να το "ξεκλοκαρις"?

Link to comment
Share on other sites

Οι sata2 και γενικα οι sata μονο καλο κανουν στο o/c. Και φυσικα ειναι ασχετο το o/c απο το φορματ.

όταν παίρνεις ένα sata2 H/D λογικά τον κανεις format και βάζεις τα windows

Δεν το καταλαβαινω αυτο το "λογικα" εκτος κι αν ειναι καινουργιος. Οποιοσδηποτε καινουργιος δισκος πρεπει να γινει φορματ για να περαστουν τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Χάθηκα λίγο..

Από την αρχή:

1) Προτείνω Seagate για τα +2 χρόνια εγγύησης

2) Oι Sata2 επηρρεάζουν το o/c? Ίσως εννοείς ότι πρέπει να δώσεις και λίγο ρεύμα στο S/B που ελέγχει τον Sata Controller όταν κάνεις o/c, εκεί ναι, αλλά δεν το επηρρεάζουν με κάποιον τρόπο οι δίσκοι από μονοι τους

3) Καλό είναι να ξεκλοκάρεις για την αποφυγή οποιονδήποτε errors που μπορεί να βλάψουν την εγκατάσταση του λειτουργικού σου. Αν είσαι βέβαιος όμως ότι το σύστημά σου, κλοκαρισμένο, είναι "βράχος", μπορείς να κάνεις εγκατάσταση λειτουργικού και κλοκαρισμένος να είσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πιστεύω πώς οτί και να πάρεις ανάμεσα σε WD και Seagate Θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο ! δές την εγγύηση και τα GB's και έφυγες! α! και κάτι άλλο....να είναι Sata 2! δέν θα έχεις πρόβλημα στο O/C!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από webhunter

Και από μένα WD. Έχω πετύχει και με 5 χρόνια εγγύηση, οπότε δεν παίζει ρόλο. Αντίθετα οι seagate βαράνε παραπάνω θερμοκρασίες.

Οι RAID-Edition είναι και ένα κλικ ακριβότεροι ε?

Αρχική απάντηση από Mertsa

WD,μην κοιτας τα 2 + χρονια

Να ρωτήσω γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 09:04]

Οι RAID-Edition είναι και ένα κλικ ακριβότεροι ε?

Να ρωτήσω γιατί?

Μήπως εννοείς το raptor edition το οποίο είναι πανάκριβο.

Κατά τα άλλα, οι wd είναι σκυλιά...δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

’λλο οι raptor και άλλο οι Raid edition, 2 διαφορετικά πράγματα.

Επίσης το "οι wd είναι σκυλιά...δεν καταλαβαίνουν τίποτα" δεν είναι ακριβως τεκμηριωμένη άποψη.

Εκεί που είχες εσύ μια καλή εμπειρία με 1-2 δίσκους ας πούμε, εγώ έχω 36 WD σκασμένους στη συρταριέρα μου στο γραφείο.

Γενικά όπως ειπώθηκε και χθες...είναι τι θα σου κάτσει. Φουρνιά με φουρνιά δίσκων έχει άλλες αντοχές.

Και τα +2 χρόνια εγγύηση είναι ένα σεβαστό κινητρο για να επιλέξεις. Πάλι ισχύουν τα ίδια όμως....τι θα σου τύχει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Γενικά όπως ειπώθηκε και χθες...είναι τι θα σου κάτσει. Φουρνιά με φουρνιά δίσκων έχει άλλες αντοχές.

Και τα +2 χρόνια εγγύηση είναι ένα σεβαστό κινητρο για να επιλέξεις. Πάλι ισχύουν τα ίδια όμως....τι θα σου τύχει

Συμφωνω σε αυτο. Υπάρχουν καλές παρτίδες και κακές παρτίδες

Είναι καλύτερα να έχεις μεγαλύτερη εγγύηση γιατι αν πέσεις σε κακή παρτίδα που πχ εμφανίζει πρόβλημα μετα τον 3 χρόνο με την seagate πας για αλλαγή ενω με την wd για αγορα νέου

Όλα αυτά όμως είναι λόγια εγώ έχω και Segate και Wd που δουλεύουν μια χαρα αλλά είχα και χαλασμένους και τους άλλαξα ή πέταξα ή πήρα καινούργιους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από webhunter

Μήπως εννοείς το raptor edition το οποίο είναι πανάκριβο.

Κατά τα άλλα, οι wd είναι σκυλιά...δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

Δες την υπογραφούλα μου...

Και έχω και άλλους δύο, έναν 74άρη και έναν Χ στο γραφείο μου πάνω...;)

Raid-Edition είναι οι "και καλά" πιο ανθεκτικοί δίσκοι της WD και γι αυτό τους έχει 5 χρόνια εγγύηση. Το ζήτημα είναι ότι τσιμπάνε στην τιμή.

Για μένα είτε Seagate πάρει κάποιος είτε WD έχει τις ίδιες πιθανότητες να πάθει βλάβη. Όταν έχεις τις ίδιες πιθανότητες βλάβης, γιατί να μην πας σε 2 χρονάκια εξτρά εγγύηση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει έναν-δυο δίσκους, αλλά καμία 20αρια μέχρι τώρα...Και όσο να'ναι κανένα δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα, και αν δημιούργησε η βλάβη αποκαταστάθηκε...και εννοείται τα αρχεία σώθηκαν. Σε seagate έχω χάσει αρκετές φορές αρχεία...

Συμφωνώ βέβαια με την άποψη ότι είναι τι σου κάτσει. +2 χρόνια εγγύηση καλή φαίνεται, αλλά είναι να μην σου χαλάσει μια μέρα αφού λήξει η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από webhunter

Δεν έχω δοκιμάσει έναν-δυο δίσκους, αλλά καμία 20αρια μέχρι τώρα...Και όσο να'ναι κανένα δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα, και αν δημιούργησε η βλάβη αποκαταστάθηκε...και εννοείται τα αρχεία σώθηκαν. Σε seagate έχω χάσει αρκετές φορές αρχεία...

Συμφωνώ βέβαια με την άποψη ότι είναι τι σου κάτσει. +2 χρόνια εγγύηση καλή φαίνεται, αλλά είναι να μην σου χαλάσει μια μέρα αφού λήξει η εγγύηση.

Δυστυχώς είσαι πολύ μικρό δείγμα, ακόμα και με 20+ δίσκους όπως λες. Εγώ από Oktabit και Infoquest ξέρω ότι όσοι WD χαλάνε τόσοι SG χαλάνε.

Και από τα δικά μου χέρια έχουν περάσει δίσκοι και δίσκοι. Για τους Raptors αναφορικά θα σου πω ότι έχουν περάσει πάνω από 20 από τα χέρια μου. Κανείς δεν έπαθε τίποτα, ακόμα και με ληγμένη εγγύηση. Ας το πω αυτό στους εκατοντάδες χρήστες που είδαν τους Raptors τους να σκάνε...;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Για τους Raptors αναφορικά θα σου πω ότι έχουν περάσει πάνω από 20 από τα χέρια μου. Κανείς δεν έπαθε τίποτα, ακόμα και με ληγμένη εγγύηση. Ας το πω αυτό στους εκατοντάδες χρήστες που είδαν τους Raptors τους να σκάνε...;)

Απλή απορία... Raptors εκτος εγγύησης? 5 χρόνια εγγύηση δεν έχουν?

Υπήρχαν raptoria το 2002? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά στην Ελλάδα? Δύσκολο εως χλωμό...

Τέσπα,για να μην βγαίνουμε :OT: , για μένα καλύτερα είναι η αγορά του φθηνότερου δίσκου. Τι 3, τι 5 χρόνια εγγύηση, αφου σε 3 χρόνια ο μικρότερος δίσκος θα είναι 1 ΤΒyte, οπότε όλοι οι σημερινοί δίσκοι θα είναι πολύ μικροί! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σε αμφισβητήσω, αλλά έστω και αυτό το δείγμα εμένα με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Βέβαια, δεν έχει νόημα η όποια ένταση, μιας και στο ίδιο θα καταλήγουμε.

Εμένα ο δισκός μου ο wd αγορασμένος το 2003 είναι ακόμα σε εγγυήση (πλαίσιο)...αλλά είναι ide, με αποτέλεσμα να τον θάψω μόνος μου τους επόμενους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.