Jump to content



ASUS P5K Deluxe WiFi-AP και ψύξη της


psilos

Recommended Posts

Εχω αγοράσει την εν λόγω μητρική αν και οχι τόσο ευχαριστημένος σε μερικούς τομείς θα την χρησιμοποιώ για λίγο καιρό ακόμα μέχρι να αλλαχτεί με κάτι άλλο....

asus_p5k_deluxe.jpg

Όπως λέω και στο θέμα το τοπικ το ανοιξα γιατί θέλω να αλλάξω το σύστημα ψυξης που έχει...

Θέλω να αλλαχτεί εξ'ολοκλήρου και να μην χαλάσω το δικό της για τυχόν RMA στο μέλλον αν χρειαστώ..

Στο northbridge σκεφτομαι να βάλω το extreme spirit της THERMALTAKE μιας και έχω ενα τέτοιο αλλα αν προτείνεται κατι αλλο δεν υπαρχει πρόβλημα να μείνει το spirit στο κουτί του και να αγοράσω κάτι άλλο.

Τώρα στο southbridge τι λετε για το HR-05 sli της thermalright??

Είναι αυτό εδώ.

Υπάρχει κάτι άλλο?Υπόψιν ότι έχω μια RADEON X1950PRO η οποία περνάει πάνω απο το chipset και πρεπει να βρω κατι ανάλογο με το ανωτερο για να τοποθετηθεί καλα....

Σκέφτηκα πάλι το extreme spirit και να το στράβωνα...Τι λέτε??

Τώρα όμως στα mofsets...!

Στο πλαισιο έχει φέρει 2 ψύκτρες για mofset...Μιας και τα πατηματα των μαμα ψυκτρών ειναι γτπ θέλω να τα αλλάξω.

1 ή 2

Ποιό πάει και πού το καθένα....Και τα δύο να αγοράσω και το ενα θα μπαίνει στο οριζόντιο και το άλλο στο κάθετο??

Στη λίστα συμβατότητας δεν λέει ακριβώς ποια είναι για την μητρική αυτη.

Απλά λέει οτι πέρνει δύο κομμάτια...

Τι απο όλα να πάρω...??Προτάσεις???

Μήπως να την εκανα ολη υδρόψυκτη μιας και βάζω νερό στον επεξεργαστή και μάλλον και στην κάρτα γραφικών...Μηπως να μην εβαζα νερο στην vga και να εβαζα σε ολη την μητρική όπως εδώ.

123id0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οκ ας ξεχάσω την υδρόψυξη σε ολη την μητρικη..

Δεν εχει δοκιμασει κανεις τα ψυκτράκια που αναφερω?

Εχετε να προτείνετε καποια αλλη λύση σε αέρα..?

Γιατί τα μαμα ψυκτράκια στα mosfet ειναι γτπ δεν πατανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από psiloshac [Σήμερα, στις 13:41]

Οκ ας ξεχάσω την υδρόψυξη σε ολη την μητρικη..

Δεν εχει δοκιμασει κανεις τα ψυκτράκια που αναφερω?

Εχετε να προτείνετε καποια αλλη λύση σε αέρα..?

Γιατί τα μαμα ψυκτράκια στα mosfet ειναι γτπ δεν πατανε καλα...

Ο Mekrel (του οποίου τη μητρική δείχνεις) είναι πολλά χρόνια με νερά και έχει κάνει πατέντα στα mosfet (με dremmel) για να βάλει αυτό που φαίνεται. Επίσης έχει κάνει πατέντα κάτω/πίσω από την P5K Deluxe για να βάλει 4 block χωρίς προβλήματα.

Πρέπει να πεις τι σκοπούς ακριβώς θέλεις να εξυπηρετήσεις με την ψύξη αυτή. Γιατί δεν σε φτάνει η stock στα ΝΒ, SB, mosfet ; Θα κάνεις σκληρό oc και χρειάζεσαι για μερικά MHz παραπάνω καλύτερη ψύξη ; Που θέλεις να φτάσεις την P5K Deluxe ;

Ακολούθησε μια συγκεκριμένη πορεία :

Αποφάσισε πρώτα πως θα ψύξεις τη cpu. Αν βάλεις μόνο ένα block με υγρό, τότε θάχεις αρκετό χώρο για να μπουν ψύκτρες στα υπόλοιπα. Αν όχι, τότε το μέγεθος της ψύκτρας που θα χρησιμοποιήσεις, θα παίξει καθοριστικό ρόλο και στα υπόλοιπα (από θέμα χώρου). Γενικά η HR-05 SLI είναι καλή λύση (τη βολεύεις καλύτερα επειδή είναι έκκεντρη) αλλά για το NB, όπου με ένα δυνατό fan θάναι πιο αποδοτική από την extreme spirit . Στο SB η HR-05 SLI δεν είμαι σίγουρος ότι θα σε καλύψει σε όλη την επιφάνεια, με την κάρτα γραφικών που θα έχεις. Γι αυτό σου λέω, εξαρτάται από την ψύξη της cpu, γιατί αν έχεις block εκεί, μπορείς να βρεις και άλλες λύσεις, πολύ καλές για το NB, το SB (με μικρή πατέντα) και τα mosfet.

Αν και στην P5K Deluxe δεν είναι η ποιότητα της ψύξης στα mosfet που παίζει καθοριστικό ρόλο (όχι ότι είναι και η καλύτερη), αλλά ο αριθμός των mosfet στα οποία μοιράζεται η τάση, θάθελα να σε ρωτήσω γιατί δεν σου επαρκεί η stock ψύξη σε αυτά (όχι στη cpu). Τι ακριβώς προσπάθησες να κάνεις και έμεινες δυσαρεστημένος, όπως γράφεις και στο post σου ;

Edit : μέτρησα στο δικό μου mb και η HR-05 SLI καλύπτει πλήρως το SB, με την κάρτα γραφικών που λες, μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω δει για τις πατεντες που εχει κανει....Οποτε αφήνουμε το νερό....

Απλα όταν αλλαξα παστα στα δυο ψυκτράκια είδα οτι οι ψύκτρες στα mosfet δεν πατανε καλα...

Θέλω όσο το δυνατόν λιγότερη θερμοκρασία στην μητρική γιατι έχω σκοπό ξηρό πάγο για αρχή και ύστερα βλέπουμε ίσως και κανα cascade η κανα αζωτο...Θέλω να μου δώσει τα max της.!

Στον επεξεργαστή θα μπει ενα μπλόκ μόνο....Στο ΝΒ σκεφτόμουν ενα extreme spirit και στο SB ενα HR-05SLI επειδη εχω μια Χ1950 η οποία ειναι μεγάλη και περνάει απο πάνω του....

ΤΙ άλλο δλδ μπορώ να βάλω στο NB η στο SB?

Sta mosfet ειναι καλα αυτα τα ψυκτράκια της thermalright απο το πλαίσιο..?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από psiloshac [Σήμερα, στις 09:21]

Ναι το εχω δει για τις πατεντες που εχει κανει....Οποτε αφήνουμε το νερό....

Απλα όταν αλλαξα παστα στα δυο ψυκτράκια είδα οτι οι ψύκτρες στα mosfet δεν πατανε καλα...

Θέλω όσο το δυνατόν λιγότερη θερμοκρασία στην μητρική γιατι έχω σκοπό ξηρό πάγο για αρχή και ύστερα βλέπουμε ίσως και κανα cascade η κανα αζωτο...Θέλω να μου δώσει τα max της.!

Στον επεξεργαστή θα μπει ενα μπλόκ μόνο....Στο ΝΒ σκεφτόμουν ενα extreme spirit και στο SB ενα HR-05SLI επειδη εχω μια Χ1950 η οποία ειναι μεγάλη και περνάει απο πάνω του....

ΤΙ άλλο δλδ μπορώ να βάλω στο NB η στο SB?

Sta mosfet ειναι καλα αυτα τα ψυκτράκια της thermalright απο το πλαίσιο..?

Λοιπόν, μέτρησα στο δικό μου mb. Και η HR-05 SLI καλύπτει πλήρως το SB και αν σε βολεύει είναι καλή λύση και μια HR-05 (όχι SLI) αλλά και μια ίδια είναι καλή λύση για το NB (αλλά αφού έχεις την extreme spirit βάλτην). Στα mosfet τώρα, αφού τόσο θέλεις να αλλάξεις, πάρε τις ψύκτρες που έχεις δει ,της Thermalright.

Συνοψίζοντας :

NB : HR-05+ fan ή και HR-05 SLI + fan ή Extreme Spirit μακάρι να χώραγε καμμιά ultra 120X + fan αλλά μάλλον δεν σε χωρά με το block του cascade.

SB : HR-05 SLI + fan (η Extreme Spirit δεν βλέπω να χωράει (για λίγο) με την κάρτα γραφικών σου).

Mosfets : HR09S και HR09U, αν μπορείς με πατέντα βάλε και έναν ισχυρό fan να ρίχνει αέρα πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.