Jump to content


Ένα ή δυο ψυγεία;


Lazy Dog

Recommended Posts

Λοιπόν μπαίνω κατευθείαν στο ψητό(ψιλοάσχετος, οπότε μην βαράτε:o)

Θα χρησιμοποιήσω 4 blocks

CPU(q6600): Eleven

VGA(8800GTX): Swiftech MCW60-R

Motherboard(P5K Deluxe):2xSwiftech MCW30

Αντλία: Laing D5

Ψυγείο:Αυτό:p

Ερώτηση 1η: Φτάνει το ψυγείο που έχω ή να χρησιμοποιήσω και ένα διπλό ακόμη που έχω στην άκρη(μαζί με 2η αντλία);

Ερώτηση 2η: Αν βάλω 2 ψυγεία, να φτιάξω 2 κυκλώματα ή 1;

Ευχαριστώ και αναμένω τις απαντήσεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lazy Dog [Σήμερα, στις 13:06]

Λοιπόν μπαίνω κατευθείαν στο ψητό(ψιλοάσχετος, οπότε μην βαράτε:o)

Θα χρησιμοποιήσω 4 blocks

CPU(q6600): Eleven

VGA(8800GTX): Swiftech MCW60-R

Motherboard(P5K Deluxe):2xSwiftech MCW30

Αντλία: Laing D5

Ψυγείο:Αυτό:p

Ερώτηση 1η: Φτάνει το ψυγείο που έχω ή να χρησιμοποιήσω και ένα διπλό ακόμη που έχω στην άκρη(μαζί με 2η αντλία);

Ερώτηση 2η: Αν βάλω 2 ψυγεία, να φτιάξω 2 κυκλώματα ή 1;

Ευχαριστώ και αναμένω τις απαντήσεις σας :)

Ο Q6600 βγάζει 105 watt σε φυσιολογικές συνθήκες. Εάν δεχθεί έντονο OC τα watt ανεβαίνουν

Θεωρώ, από όσα έχω διαβάσει, (αλλά λάβε υπόψιν σου ότι δεν έχω εμπειρία στο θέμα, κάποιος εμπειρότερος θα βοηθήσει περισσότερο) ότι το ψυγείο αυτό (ούτε και κανένα άλλο) δεν θα φτάσει για 4 block που θέλεις μεταξύ των οποίων QUAD cpu και 8800 GTX.

Πολύ γενικά, νομίζω ότι αν μπορείς να χειριστείς (ως άπειρος που λες ότι είσαι) δύο ξεχωριστά κυκλώματα θάναι πολύ καλύτερα από ένα.

Διαφορετικά προσανατολίσου να βάλεις τα ψυγεία και τις αντλίες σε σειρά στο ενιαίο κύκλωμα. Κάποιος εμπειρότερος θα σου πει και τη σωστή θέση των ψυγείων (αλλά πρέπει να ξέρει ποιο είναι το καλύτερο ψυγείο από τα δύο που έχεις. Το ίδιο και για τις αντλίες).

edit : Σκέψου πολύ σοβαρά την πιθανότητα να βάλεις μόνο ένα ή το πολύ δύο block στο κύκλωμά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lazy Dog [Σήμερα, στις 18:11]

Μια μικρή διόρθωση...

Ο επεξεργαστής τελικά θα είναι ο e6850 :)

Αυτό αλλάζει λίγο τα πράγματα μιας και ο E6850 έχει μέγιστη κατανάλωση 65 watt και δεν ζεσταίνεται (καταναλώνει) όπως ο Q6600. Παρά την αλλαγή που κάνεις, η προηγούμενη άποψή μου, γενικά ισχύει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lazy Dog [Σήμερα, στις 23:38]

Τελικά θα χρησιμοποιήσω 2 blocks...:tomato:

Η διάταξη πώς θα πρέπει να είναι;

Αντλια --->ψυγειο --->block(CPU) --->block(GPU) --->τανκ;;;

Νομίζω ότι αυτή που γράφεις, είναι η αποδοτικότερη διάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.