Jump to content



SOUND BLASTER X-FI XTREME GAMER FATAL1TY PRO


gbak

Recommended Posts

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

1) Θα έχει το front-panel? Είναι και σαν gadgetάκι ωραίο και εμένα με έχει εξυπηρετήσει αρκετές φορές και έχει και οπτικές εξόδους κτλ. Είναι σημαντικό να το έχει πιστεύω.

2) Από επιδόσεις στα παιχνίδια όσον αφορά το ΕΑΧ, όντως η ενσωματωμένη RAM κάνει δουλειά. Όντως δεν πέφτουν οι επιδόσεις σχεδόν καθόλου και ο ήχος είναι εξαιρετικός.

3) Έχει πολύ καλούς drivers για ΧΡ, στα Vista χωλένει κάπως. Μία με το ΕΑΧ που υποστηρίζεται-δεν υποστηρίζεται, μία με το λίγο χαζό panel, προτιμώ 1000 φορές να τη βλέπω στα ΧΡ.

4) Ποιότητα ήχου πιστεύω από τις καλύτερες που μπορείς να πάρεις με 128Ε. Παλιότερα που ήταν ακριβή δεν την πρότεινα, με 128Ε είναι πολύ δελεαστική. Θα απολαύσεις με καλά ηχεία (από Ζ-5450/Ζ-5500/Promedia 5.1/Mega-Gigaworks και πάνω) έναν εξαιρετικό για PC ήχο. Πολύ καλή μουσική, πολύ καλά mp3 (το crystalizer αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία με DSP θα σου φανεί καταπληκτικό), φοβερός gaming ήχος (το CnC3 μου έρχεται στο νου τώρα - απλά κορυφαίο) και απολαυστικός ήχος στις ταινίες.

Με λίγα λόγια η σούμα είναι:

Αν έχεις καλά ηχεία, πάρτην. Καλό θα είναι να έχει και το panel της.

Link to comment
Share on other sites

η καρτα θα συνδεθει πανω σε εναν Sony ψηφιακο ραδιοενισχυτη με ενα ζευγαρι 100W B&W ηχεια και ενα sub επισης Sony 50αρι...ολα αυτα μεσω οπτικης ινας..η coaxial..

δεν με ενδιαφερει σχεδον καθολου το 5.1 και γενικα home cinema φαση...απλα πολλα mp3 και φυσικα games..

και λεω τωρα εγω αξιζει? θα δω διαφορα στην ποιοτητα ηχου σε σχεση με την παλια aydigy 2 που χω τωρα? για την χρηση που θελω ομως...περα του 5.1 και home cinema...

@gznp ειναι χωρις πανελ αυτη φιλε...

thanx guys για τις αποψεις σας..!

Link to comment
Share on other sites

Ασε φίλε Grunt την έχω παραγγείλει στα μέσα της εβδομάδας, την προηγουμενη πριν ανέβει αυτο το θέμα.... τέλειωσε και ακόμα την περιμένω.... ελπιίζω τουλάχιστον να αξίζει την αναμονή.... η onboard που είχα εγώ δεν πήγαινε άλλο με τίποτα....

Θέλω να πιστεύω ότι με τα plantronics θα τα σπάει κανονικά.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

η καρτα θα συνδεθει πανω σε εναν Sony ψηφιακο ραδιοενισχυτη με ενα ζευγαρι 150W B&W ηχεια και ενα sub επισης Sony 100αρι...ολα αυτα μεσω οπτικης ινας..η coaxial..

δεν με ενδιαφερει σχεδον καθολου το 5.1 και γενικα home cinema φαση...απλα πολλα mp3 και φυσικα games..

και λεω τωρα εγω αξιζει? θα δω διαφορα στην ποιοτητα ηχου σε σχεση με την παλια aydigy 2 που χω τωρα? για την χρηση που θελω ομως...περα του 5.1 και home cinema...

@gznp ειναι χωρις πανελ αυτη φιλε...

thanx guys για τις αποψεις σας..!

Η διαφορα που θα δεις στα Mp3 (για τα παιχνιδια δεν εχω ιδεα), θα ειναι μικρη εξαιτιας του ραδιοενισχυτη (Ποιο μοντελο ειναι?) . Καλυτερα για μενα να ''σπρωξεις'' τον πολυκανναλο και να τον αλλαξεις με κατι πιο ποιοτικο σε 2καναλο.

Παντως η καρτα που διαλεξες ειναι απο τις καλες. Απλα ο συνδιασμος x-fi σε ραδιοενισχυτη, συνδεομενα ψηφιακα, κατα καποιο τροπο ακυρωνει την καλυτερη ποιοτητα της x-fi εναντι της audigy.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να σου φαινεται τρελο αλλα σε οτι εχει να κανει με την ποιοτητα ηχου σε περιοριζει. Δοκιμασε να ενωσεις την x-fi αναλογικα (στερεο καρφι απο την καρτα ηχου σε Y rca π.χ. πανω στο aux), βαζοντας τον ενισχυτη σε pure direct mode (2 channel, χωρις εφαρμογη καποιου dsp). Πιστευω οτι θα δεις μεγαλη διαφορα προς το καλυτερο.

Ο λογος που σε ''περιοριζει'' ειναι το dac του ενισχυτη.

Ριξε μια ματια σε αυτο:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=34982

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

η καρτα θα συνδεθει πανω σε εναν Sony ψηφιακο ραδιοενισχυτη με ενα ζευγαρι 150W B&W ηχεια και ενα sub επισης Sony 100αρι...ολα αυτα μεσω οπτικης ινας..η coaxial..

δεν με ενδιαφερει σχεδον καθολου το 5.1 και γενικα home cinema φαση...απλα πολλα mp3 και φυσικα games..

και λεω τωρα εγω αξιζει? θα δω διαφορα στην ποιοτητα ηχου σε σχεση με την παλια aydigy 2 που χω τωρα? για την χρηση που θελω ομως...περα του 5.1 και home cinema...

@gznp ειναι χωρις πανελ αυτη φιλε...

thanx guys για τις αποψεις σας..!

παρτην,και ακου την τουρπινα απο το A330:P

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus

Μπορει να σου φαινεται τρελο αλλα σε οτι εχει να κανει με την ποιοτητα ηχου σε περιοριζει. Δοκιμασε να ενωσεις την x-fi αναλογικα (στερεο καρφι απο την καρτα ηχου σε Y rca π.χ. πανω στο aux), βαζοντας τον ενισχυτη σε pure direct mode (2 channel, χωρις εφαρμογη καποιου dsp). Πιστευω οτι θα δεις μεγαλη διαφορα προς το καλυτερο.

Ο λογος που σε ''περιοριζει'' ειναι το dac του ενισχυτη.

Ριξε μια ματια σε αυτο:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=34982

μα αυτο εχω κανει μαν....απλα αντι για καρφι...ειμαι με coaxial σε pure direct mode 2+1 δηλαδη οταν παταω το auto format decoding στον sony μου αναγνωριζει 2 ηχεια συν το subwoofer...dsp δεν χρησιμοποιω...καθολου... εντωμεταξυ δεν την εχω παρει ακομη την x-fi...ειμαι με την aydigy2 την παλια...γι αυτο ρωταω για την χρηση που θελω που ουσιαστικα ειναι 2+1 pure direct mode αξιζει να μεταβω στην X-FI XTREME GAMER FATAL1TY PRO...θα δω διαφορες...σε 2+1 mode

Link to comment
Share on other sites

digital coaxial εννοεις? Απο το digital out της audigy σε spdif?

Εγω σου λεω να παρεις ηχο απο το analog out της καρτας ωστε να κανεις χρηση του dac της x-fi. Τοτε θα δεις διαφορα αν και παλι το snr που εχει ο sony θα ''χαλαει'' τον ηχο και γι' αυτο νομιζω οτι ενας καλυτερος τελικος θα συνδιαζοταν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus

Μπορει να παιρνεις οντως καλυτερη ποιοτητα. Απλα λεω οτι για να δεις σοβαρη διαφορα μεταξυ audigy και x-fi πρεπει να εισαι σε analog.

οκ το πιασα τωρα...για να δουμε ..thanx φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες astacus...

εντάξει εγώ δεν έχω stand-alone προενισχυτές, ενισχυτες, τελικούς κτλ.. η κάρτα όταν θα έρθει θα συνδεθεί πάνω σε ένα hi-fi συστημα της SONY (525W) που πια χρησιμοποιείται μόνο ως ραδιόφωνο και εξόδο ήχου για mp3s.... εντάξει 10ετίας μεν αλλά κάνει μια χαρά την δουλειά του μέχρι να το αποφασίσω για κάτι καλύτερο βεβαια...

Το σύστημα εχει δυστυχώς μόνο 1 αναλογική εισόδο (κοκκινο -μαύρο) για ήχο και τόσα χρόνια έτσι τον έχω συνδεδεμένο με την εκάστοτε εξωτερική πηγή....

Οπότε αν κατάλαβα καλά απο τα λεγόμενα σου πρέπει να συνδέσω την αναλογική έξοδο απο την κάρτα στην αναλογική (δεν έχω και άλλη :p) του hi-fi /ενισχυτή ωστε να εκμεταλλευτώ πλήρως την κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Για να πει κανεις οτι θα εκμεταλλευτεις πληρως την καρτα, θα επρεπε αυτη, να ειναι ικανη να οδηγει σωστα τα ηχεια σου απευθειας χωρις να παρεμβαινει στο σημα καποιος ενισχυτης. Αυτο συμβαινει γιατι τα σταδια επεξεργασιας του ενισχυτη, επηρεαζουν το σημα οπως αυτο βγαινει απο την καρτα ηχου. Ετσι αν θεωρητικα βγαινει σημα του 6 απο την καρτα μετα τον ενισχυτη αυτο μπορει να εχει γινει του 4. (μη βαρατε για τα νουμερα, σαν ταξη μεγεθους τα αναφερω).

Τωρα στο συστημα σου, αν και δεν εχεις αλλη επιλογη, η καλη καρτα ηχου θα διξει αμεσως τα δοντια της. Στην αναλογικη συνδεση το αρνητικο ειναι οτι τα σημα απο το dac φτανει στους ενισχυτες της καρτας (κακης ποιοτητας, αλλα με κολλητηρι αναβαθμιζονται) και απο κει παει παλι σε νεο ενισχυτη (sony) με παρομοια αρνητικα επακολουθα.

Δεν ξερω αν ο ενισχυτης σου ειναι καλος ή κακος παντως η ηλικια του δεν λεει απολυτως τπτ.

Στο εξοχικο εχω εναν ενισχυτη sony (πρεπει να ειναι του 80 πανω κατω) που ειχα βρει πεταμενο!, επειδη οπως καταλαβα αργοτερα ειχε ενα προβλημα σε εναν επιλογεα mode (ραδιο-tape-aux) με αποτελεσμα να παραμορφωνει το output. Ο λογος που το μαζεψα ηταν γιατι μου εκανε εντυπωση η στιβαρη-ποιοτικη κατασκευη του. Μετα την επιδιορθωση του κουμπιου, ο ηχος του καθαρισε και τον χρησιμοποιουσα ως ραδιοφωνο.

Προσφατα ανακαλυψα προς μεγαλη μου εκπληξη, οτι η ενισχυση του, σε σχεση με ενα pioneer 1014 av ενισχυτη ηταν κλασης ανωτερη και δεν κανω πλακα. Ως πηγη χρησιμοποιησα ενα pcaki με την emu 1212m.

Συνοψιζοντας, ενας ενισχυτης για να ειναι καλος πρεπει να μπορει να οδηγει σωστα τα ηχεια (σωστα ρευματα) και να ειναι διαφανος με την εννοια οτι δεν πρεπει να αλλοιωνει τον ηχο της πηγης. Αυτα βεβαια στην περιπτωση της αναλογικης συνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.