Jump to content


Καμια παρατηρηση για το συγκεκριμενο συστημα?


@topos

Recommended Posts

Λοιπον αδερφια...

Μου ζητησε ενας φιλος να του συνθεσω ενα pc με ~650ευρω.

Και σκεφτομαι για κατι τετοιο:

Ram teamgroup Xtreem 800 4-4-4-12

cpu c2d 4400

vga 8600gt

hdd 320gb

case turbo-x

dvd-r nec 7170sata

ηχεια 2.1 t3100 η x240

ισως ομως παμε και σε καποιo απο

5.1 t6100 η x530 / x540

(προσωπικα εχω μια προτιμηση στα logitech...)

Mητρικη abit ip35

αλλα σκεφτομαι και αυτες:

asus p5k

και για ποιο φτηνη

abit f-190 (αραγε η ενσωματωμενη χ1250 μπορει να σηκωσει medieval total war?)

Το pc θα χρησιμοποιηθει κυριως για office/multimedia εφαρμογες και κανενα παιχνιδακι strategy(π.χ medieval total war κτλ...).

Θα συνδιαστει με μια tft 15ιντσων(για αρκετο καιρο ακομα) αρα εχουμε max αναλυση 1024χ768 οποτε στα 90% των games θα καλυψει η 8600gt σχεδον max settings.Σωστα?

Εστειλα e-mail στο πλαισιο για περισσοτερες πληροφοριες για το τροφοδοτικο που βαζουν στα turbo-x.Απο οτι εχω ακουσει ειναι αρκετα αξιοπρεπες για case psu και λογικα θα σηκωσει σχετικα ανετα το παραπανω συστημα με ενα ελαφρυ o/c της cpu γυρω στα ~2.6...

Εναλλακτικα σκεφτομαι να του προτεινω το κουτι της sunbeam και chieftec 500/550 τροφοδοτικο(παραπανω απο 80ευρω δεν δινει για κουτι/τροφοδοτικο).Εαν τελικα παμε για 550αρη psu ισως ειναι εφικτη και μια 7900gs αλλα μαλλον ειναι υπερβολη...

Οποιες δικες σας παρατηρησεις καλοδεχουμενες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από @topos

Λοιπον αδερφια...

Μου ζητησε ενας φιλος να του συνθεσω ενα pc με ~650ευρω.

Και σκεφτομαι για κατι τετοιο:

Ram teamgroup Xtreem 800 4-4-4-12

cpu c2d 4400

vga 8600gt

hdd 320gb

case turbo-x

dvd-r nec 7170sata

ηχεια 2.1 t3100 η x240

ισως ομως παμε και σε καποιo απο

5.1 t6100 η x530 / x540

(προσωπικα εχω μια προτιμηση στα logitech...)

Mητρικη abit ip35

αλλα σκεφτομαι και αυτες:

asus p5k

και για ποιο φτηνη

abit f-190 (αραγε η ενσωματωμενη χ1250 μπορει να σηκωσει medieval total war?)

Το pc θα χρησιμοποιηθει κυριως για office/multimedia εφαρμογες και κανενα παιχνιδακι strategy(π.χ medieval total war κτλ...).

Θα συνδιαστει με μια tft 15ιντσων(για αρκετο καιρο ακομα) αρα εχουμε max αναλυση 1024χ768 οποτε στα 90% των games θα καλυψει η 8600gt σχεδον max settings.Σωστα?

Εστειλα e-mail στο πλαισιο για περισσοτερες πληροφοριες για το τροφοδοτικο που βαζουν στα turbo-x.Απο οτι εχω ακουσει ειναι αρκετα αξιοπρεπες για case psu και λογικα θα σηκωσει σχετικα ανετα το παραπανω συστημα με ενα ελαφρυ o/c της cpu γυρω στα ~2.6...

Εναλλακτικα σκεφτομαι να του προτεινω το κουτι της sunbeam και chieftec 500/550 τροφοδοτικο(παραπανω απο 80ευρω δεν δινει για κουτι/τροφοδοτικο).Εαν τελικα παμε για 550αρη psu ισως ειναι εφικτη και μια 7900gs αλλα μαλλον ειναι υπερβολη...

Οποιες δικες σας παρατηρησεις καλοδεχουμενες...

Αρκετα ισωροπημενο φενεται απλα καλυτερα να πας στον 6550. Απο mobo για μενα χαλαρα abit IP35 και για ηχεια Χ-530. Κατα τα αλλα μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Ο 6550 εκτος οτι κοστιζει 45ευρω περισσοτερα εχει μικροτερο πολλαπλασιαστη και υψηλοτερο fsb λειτουργιας,oποτε λογικα θα ειναι πιο δυσκολο το o/c του.Επισης νομιζω πως ουτε αυτος υποστηριζει το VT των υπολοιπων c2d 6***.

Και αλλη μια ερωτηση...

Τα x-530 γιατι ειναι προτιμοτερα απο τα x-540 φιλε Mercenary?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από @topos

Ο 6550 εκτος οτι κοστιζει 45ευρω περισσοτερα εχει μικροτερο πολλαπλασιαστη και υψηλοτερο fsb λειτουργιας,oποτε λογικα θα ειναι πιο δυσκολο το o/c του.Επισης νομιζω πως ουτε αυτος υποστηριζει το VT των υπολοιπων c2d 6***.

Και αλλη μια ερωτηση...

Τα x-530 γιατι ειναι προτιμοτερα απο τα x-540 φιλε Mercenary?

Ουτος η αλλος to mobo που περνεις(αμα πας για το abit η γενικος για ενα p35) φτανει fsb 530+ οπο μιλαμε για 3200+ αμα δεν κανω λαθος. Τα 530 στα προτινω απλα γιατι τα εχω και ειμαι ικανοποιημενος για τα 540 δεν μπορο να εκφερω γωωμη.

Kαι βασικα ποσο θες να φτασει το o/c?

Link to comment
Share on other sites

[Ο 6550 εκτος οτι κοστιζει 45ευρω περισσοτερα εχει μικροτερο πολλαπλασιαστη και υψηλοτερο fsb λειτουργιας,oποτε λογικα θα ειναι πιο δυσκολο το o/c του.Επισης νομιζω πως ουτε αυτος υποστηριζει το VT των υπολοιπων c2d 6***.

Eδω βασικα κανεις 2 λαθοι που τωρα τα πηρα χαμπαρι ο 6550 εχει Χ7 multi kαι υποστηριζει το VT. Οποτε κανω διορθωση μιλαμε για 3,7 χαλαρα !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από @topos [Σήμερα, στις 02:19]

Λοιπον αδερφια...

Μου ζητησε ενας φιλος να του συνθεσω ενα pc με ~650ευρω.

Και σκεφτομαι για κατι τετοιο:

Ram teamgroup Xtreem 800 4-4-4-12

cpu c2d 4400

vga 8600gt

hdd 320gb

case turbo-x

dvd-r nec 7170sata

ηχεια 2.1 t3100 η x240

ισως ομως παμε και σε καποιo απο

5.1 t6100 η x530 / x540

(προσωπικα εχω μια προτιμηση στα logitech...)

Mητρικη abit ip35

αλλα σκεφτομαι και αυτες:

asus p5k

και για ποιο φτηνη

abit f-190 (αραγε η ενσωματωμενη χ1250 μπορει να σηκωσει medieval total war?)

Το pc θα χρησιμοποιηθει κυριως για office/multimedia εφαρμογες και κανενα παιχνιδακι strategy(π.χ medieval total war κτλ...).

Θα συνδιαστει με μια tft 15ιντσων(για αρκετο καιρο ακομα) αρα εχουμε max αναλυση 1024χ768 οποτε στα 90% των games θα καλυψει η 8600gt σχεδον max settings.Σωστα?

Εστειλα e-mail στο πλαισιο για περισσοτερες πληροφοριες για το τροφοδοτικο που βαζουν στα turbo-x.Απο οτι εχω ακουσει ειναι αρκετα αξιοπρεπες για case psu και λογικα θα σηκωσει σχετικα ανετα το παραπανω συστημα με ενα ελαφρυ o/c της cpu γυρω στα ~2.6...

Εναλλακτικα σκεφτομαι να του προτεινω το κουτι της sunbeam και chieftec 500/550 τροφοδοτικο(παραπανω απο 80ευρω δεν δινει για κουτι/τροφοδοτικο).Εαν τελικα παμε για 550αρη psu ισως ειναι εφικτη και μια 7900gs αλλα μαλλον ειναι υπερβολη...

Οποιες δικες σας παρατηρησεις καλοδεχουμενες...

καλή επιλογη!!!για ηχεία θα σου πρότεινα τα χ540!!και μητρική την asus p5k!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να αλλάξεις το dvd και τη μάρκα της motherboard. Δηλαδή: dvd-r nec 7170sata αντί για αυτό να βάλεις ένα μοντέλο της Pioneer, όποιο θες δεν έχει και τόσο μεγάλη σημαία και για motherboard να βάλεις Gigabyte ή Asus. Αν είναι δυνατόν βέβαια από οικονομικής άποψης καλό θα ήταν να διαθέσει ο φίλος σου λίγο παραπάνω χρήματα και να πάρει ένα πιο μεγάλο επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86 [Σήμερα, στις 15:06]

για ριξε μια ματια

aywzngz1myznz1lugzgz.png

Γιατι c2d 4500?Αφου με ενα χαδι ο 4400 θα φτασει τα ~2.8...

Τωρα αυτο που μου ξεφυγε...Η ψυκτρα.

Αυτη σκεφτομουν αλλα ισως να μην αξιζει αφου με +10 ευρω περνεις πιο δοκιμασμενες λυσεις...

Ο σκληρος γιατι 250gb?Αφου οι 320αρηδες εχουν καλυτερο value for money...

Τελος 1gb ραμ ειναι πλεον πολυ λιγο και με τις τιμες που παιζουνε δεν αξιζει να μην παρεις 800αρες..

Link to comment
Share on other sites

και ο 4500 με το ιδιο χαδι θα παει σχεδον 3γιγα...για τη ψυκτρα δε τρελενομαι γενικα. καλη ειναι και αυτη. τωρα παλι ντε και καλα πρεπει να πετυχενουμε τη χαμηλωτερη δυνατη θερμοκρασια....???τεσπα. δε το πολυεψαξα...σληρο 250 γιγα για να μη ξεφυγω απτο οριο.. :p και μνημες 2γιγα εβαλα οχι ενα. και ειναι και πολυθ φτηνες οι συγκεκριμενες.... και η διαφορα σε σχεση με 800ρες σε αποδοση καθημερινη ειναι πολυ μικρη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.