Jump to content



scythe ninja rev2 vs infinity


slaught

Recommended Posts

Η infinity εφυγε σ'ενα φιλο.Αγορασα και quad... Διαβαζω στο net οτι η rev2 ninja μπορει να ειναι καλυτερη ισχυει κατι τετοιο? Ψαχνω μια ψυχτρα που να μπορει να κρυωσει αποτελεσματικα των quad.Δεδομενου οτι tuniq μονο απο εξωτερικο πλεον καμια αλλη προταση?

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαία επιλογή είναι η TU120Ex μαζί με ένα 12άρη ανεμιστήρα να τη φυσάει ;) ... Ότι πρέπει για Quad Core, και με θερμοκρασίες γύρω στους 52 βαθμούς full load σε Q6600 @ 3.4 GHz - Pappous_Soulis from Insomnia.gr told me so ;)

Για κάτι πιο οικονομικό νομίζω ότι πρέπει και πάλι να πας σε Scythe Infinity ... Καλύτερα αποτελέσματα φυσικά με 2 fans σε push-pull διάταξη ;)

Link to comment
Share on other sites

http://www.anandtech.com/casecooling/showdoc.aspx?i=2965&p=6

Aποθήκευσε την φωτογραφία και κάνε zoom γιατί αλλιώς θα μπερδευτείς ... Φαίνεται φανερά ότι η Scythe Ninja Plus Rev.B είναι ανώτερη της Infinity και με τους stock ανεμιστήρες και σε push - pull διάταξη ;)

Tσέκαρε όμως τα αποτελέσματα της TU120 ... Πολύ καλύτερες θερμοκρασίες, και όσο για τα λεγόμενά σου περί νερού, η ΤU120Ex είναι άπιαστη ακόμα και στις περιπτώσεις ορισμένων ready w/c kits ... ;) Τώρα αν καταπιαστείς με custom w/c εννοείται ότι είναι υποδυέστερη ... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από george_o/c

Κορυφαία επιλογή είναι η TU120Ex μαζί με ένα 12άρη ανεμιστήρα να τη φυσάει ;) ... Ότι πρέπει για Quad Core, και με θερμοκρασίες γύρω στους 52 βαθμούς full load σε Q6600 @ 3.4 GHz - Pappous_Soulis from Insomnia.gr told me so ;)

Για κάτι πιο οικονομικό νομίζω ότι πρέπει και πάλι να πας σε Scythe Infinity ... Καλύτερα αποτελέσματα φυσικά με 2 fans σε push-pull διάταξη ;)

Αρχική απάντηση από george_o/c

Κορυφαία επιλογή είναι η TU120Ex μαζί με ένα 12άρη ανεμιστήρα να τη φυσάει ;) ... Ότι πρέπει για Quad Core, και με θερμοκρασίες γύρω στους 52 βαθμούς full load σε Q6600 @ 3.4 GHz - Pappous_Soulis from Insomnia.gr told me so ;)

Για κάτι πιο οικονομικό νομίζω ότι πρέπει και πάλι να πας σε Scythe Infinity ... Καλύτερα αποτελέσματα φυσικά με 2 fans σε push-pull διάταξη ;)

52 σε φουλ Load?με τι θερμοκρασιες δωματιου?

Link to comment
Share on other sites

52 βαθμούς full load σε Q6600 @ 3.4 GHz ????? Αυτό μου φαίνεται σαν τις ιστορίες που λένε οι ψαράδες σχετικά με τα ψάρια που πιάνουν.

No offence αλλά το βρίσκω υπερβολικό...εκτός αν είναι κάτοικος Αλάσκας οπότε πάω πάσο:T:

Link to comment
Share on other sites

Sorry guyz, my bad ... Πριν από λίγο μίλησα με τον Βασίλη και τελικά έχει 52 full load στα 3.2GHz με θερμοκρασία δωματίου στους 26 βαθμούς ... ;) Έβαλα και εικόνα ... :)

http://img253.imageshack.us/my.php?image=55262359kh5.jpg

Sorry για το λάθος μου, μπερδεύτηκα και αντί για 3.2, είπα 3.4GHz ... Πάντως την θερμοκρασία καλά την θυμόμουν ... Αχ, με έχει κάψει το διάβασμα ...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα....αφενώς αυτό δεν είναι screenshot αλλά msnshot:P, αφετέρου....το παιχνίδι δεν είναι ακριβώς full load σε 4 πυρήνες βρε συ. Χαλαρά οι 2 κάθονται.

Αυτό που θα ήταν καλό screenshot είναι μισή ώρα Orthos τουλάχιστον 5 priority με ανοιχτό το coretemp.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από george_o/c [Σήμερα, στις 13:46]

http://www.anandtech.com/casecooling/showdoc.aspx?i=2965&p=6

Aποθήκευσε την φωτογραφία και κάνε zoom γιατί αλλιώς θα μπερδευτείς ... Φαίνεται φανερά ότι η Scythe Ninja Plus Rev.B είναι ανώτερη της Infinity και με τους stock ανεμιστήρες και σε push - pull διάταξη ;)

Tσέκαρε όμως τα αποτελέσματα της TU120 ... Πολύ καλύτερες θερμοκρασίες, και όσο για τα λεγόμενά σου περί νερού, η ΤU120Ex είναι άπιαστη ακόμα και στις περιπτώσεις ορισμένων ready w/c kits ... ;) Τώρα αν καταπιαστείς με custom w/c εννοείται ότι είναι υποδυέστερη ... :cool:

Aν διαβασεις το πανω πανω post μου λεω ακριβος το ιδιο.Κοιτα η extreme ειναι toο much για αερας και παντα πας σε custom w/c αυτο δεν το συζηταμε.Απλα και παλια ειχα βαλει w/c και μετα απο λιγο καιρο η πεταλιερα της τρομπας αρχιζει να κανει θορυβο ο οποιος οσο παει και χειροτερα.Ασε που οι core2 ειναι 65 nm δεν θελουν τοσο τρελη ψυξη (δεν ειμαι τρελο-overclocker) αλλα αφου παει να παρουμε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 18:21]

Κοίτα....αφενώς αυτό δεν είναι screenshot αλλά msnshot:P, αφετέρου....το παιχνίδι δεν είναι ακριβώς full load σε 4 πυρήνες βρε συ. Χαλαρά οι 2 κάθονται.

Αυτό που θα ήταν καλό screenshot είναι μισή ώρα Orthos τουλάχιστον 5 priority με ανοιχτό το coretemp.

:T:

:giveup:

Ok, πάντως σου μετέφερα τα λεγόμενά του ... Προσωπικά δεν έχω λειτουργήσει C2Q για να ξέρω τί παίζει με θερμοκρασίες, οπότε πάω πάσο ;) ... :D

@Slaught: Διάβασα το παραπάνω σου post, απλά τη γνώμη μου είπα ... Τέσπα αφού επιμένεις για κάτι πιο χαλαρό, πήγαινε για την Ninja Plus Rev.B. Πιστεύω να κοίταξες το chart ε? ;) Αφήνει αρκετά πίσω την Infinity, όσο μεγαλώνει η συχνότητα λειτουργίας τoυ X6800 ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.