Jump to content



Δεν πάει με τίποτα πάνω απο 3.6 o e6850


fotis1972

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από effect [Σήμερα, στις 10:58]

Οι ρυθμίσεις σου φαίνονται εντάξει. Στις μνήμες άφηνε τις 2 τελευταίες τιμές Auto, ότι άλλη τιμή και να βάλεις μέχρι και αυτές που δείχνει ότι δίνει το auto, δεν bootαρει. ’ρα το μόνο που σου μένει είναι vcore, fsb volt, mch volt. Με ποιο πιθανό να φταίει το πρώτο αλλά και στα άλλα 2 και +0,3 να δώσεις δεν έχει πρόβλημα. Τέλος το orthos κολλάει, κάνει reboot ή crashαρει?

άλλοτε μπουτάρει κατευθείαν άλλοτε βγαζει error κόκκινο και σταματα και αλλοτε μου βγάζει μπλε οθόνη πριν μπει καν στα win

Link to comment
Share on other sites

πάντως μέχρι και 1.6v που χω δώσει δεν μου έχει μπουτάρει στα 4

αν όμως το orthos μου κρατάει μόνο για 7 λεπτα και τον έχω στα 3.8 σημαίνει ότι κάποια στιγμή σε κάποιο compress ταινίας η κάποιας βαριας δουλειάς στο autocad θα μου κρασάρει?? αυτο υποδηλώνει το stress test του orthos???

Ευχαριστω για την βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο. Μπορεί όμως να μη σου κρασάρει και ποτέ. Γενικά η σταθερότητα είναι υποκειμενική. Γιατί δεν το βλέπεις στην πράξη όμως. ’στο 3,8 και αν βλέπεις πρόβλημα ρίχνεις ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

τώρα με 1.4275ω στο bios μου δείνει 1.41v το speed fan sto full load

και έχω 8χ450 που σημαίνει οτι δεν έχω fsb wall στα 450, και orthos stable για 10 λεπτα για την ώρα και με μνήμες στα 4-4-3-9 με 2.1v

το κουφο όμως είναι ότι το orthos to coretemp kai το systel των windows μου λένε ότι η ταχύτητα είναι στα 4.05 δηλαδή 8χ506 ενώ μόνο το everest μου λέει την σωστη

ταχύτητα δηλαδη 8Χ450=3600 ξέρεται γιατι το βλέπουν τόσο στραβά :) :)

Link to comment
Share on other sites

το ότι 470χ8 με 1.45v bios και 1.44 στο speedfan στο blend cpu kai mem κρατά 30sec. και μετα βγάζει error και χωριστά cpu stress , και χωριστά mem stress κρατά πάνω απο 10λεπτα πως το εξηγείται??? με μνήμες 1:1 στα 940 δηλαδή με 2.1V στα 4-4-4-12

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν μην τρέχεις blend αφού ο σκοπός σου είναι να τεστάρεις cpu. Ξεκίνα από τα 3,6 δώσε 1,45 - 1,48 και τρέξε small ffts που στρεσάρουν αποκλειστικά cpu. Αν βγάλει κανα 2-ωρο αύξησε συχνότητα ή χαμήλωσε τάση κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.