Jump to content



DX10 πρόβλημα! PLZ HELP!


BraVeHeartGR

Recommended Posts

Γεια χαρά. Είμαι νέος στο forum (my 1st post :D) και επειδή έχω μάθει οτι λύνετε σχεδόν το 100% των προβλημάτων, αποφάσισα να απευθυνθώ σε εσάς.

Πρωτού αναλύσω το πρόβλημα, να περιγράψω λιγάκι το PC μου (τα βασικά του μέρη):

CPU: Core 2 Duo 6600 (775/2,40Ghz)

VGA: ATi Sapphire HD2900XT (512MB) Single

Mobo: ASUS P5W DH Deluxe (s775,975x, DDR2)

HDD: SATA 74GB WD-8M- 10.000RPM

Τροφοδοτικό: 850W ETASIS GAMING

RAM: OCZ 2BG (2X1GB) DDR2 800 SOE (τις οποίες τις λειτουργώ σε DC) & 2x OCZ 512MB Special Ops 800 (σύνολο 3GB)

Windows Vista Ultimate 64bit

ATi 7.8 Catalyst Driver

Λοιπόν το πρόβλημα έχει ως εξής:

Όταν τρέχω εφαρμογές (παιχνίδια βασικά) που χρησιμοποιούν DX10 (Lost Planet, Bioshock κλπ) δεν τρέχουν φυσιολογικά, για παράδειγμα εμφανίζονται μαύρα σημεία στην οθόνη, χάνονται τα textures σε διάφορα σημεία της πίστας, κάποια αντικείμενα τα δείχνει διαφανές, με λίγα λόγια δεν παίζονται τα κακόμοιρα τα παιχνιδάκια κλπ κλπ. Όταν άλλαξα τους drivers σε 7.8 ήλπιζα οτι θα διορθωνόταν η κατάσταση, αλλά τζίφος. Να τονίσω οτι παιχνίδια όπως το STALKER τα τρέχει άψογα (πιο καλά δεν γίνετε!) και γενικά παιχνίδια DX9 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Οπότε δεν παίζει να φταίει κάτι στην κάρτα. Η θερμοκρασία της GPU όταν τρέχω παιχνίδια το πολύ να αγγίξει τους 55 βαθμούς (βαριά βαριά 60, μέσα στο κατακαλόκαιρο).

Τι φταίει; Έχετε να μου προτείνετε κάτι; Μίπως κάποια έκδοση του DX10 που δεν την έχω πάρει χαμπάρι; Κάτι στις μνήμες ή στην VGA;

Θα σας ήμουν ευγνώμων αν βοηθούσατε, κανούργιο PC είναι και δεν μπορώ να το ευχαριστηθώ! :(

Ευχαριστώ προκαταβολικά...:)

ΥΓ: Ααα... επίσης το HALO 2 το έτρεχε επίσης άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BraVeHeartGR

Γεια χαρά. Είμαι νέος στο forum (my 1st post :D) και επειδή έχω μάθει οτι λύνετε σχεδόν το 100% των προβλημάτων, αποφάσισα να απευθυνθώ σε εσάς.

Πρωτού αναλύσω το πρόβλημα, να περιγράψω λιγάκι το PC μου (τα βασικά του μέρη):

CPU: Core 2 Duo 6600 (775/2,40Ghz)

VGA: ATi Sapphire HD2900XT (512MB) Single

Mobo: ASUS P5W DH Deluxe (s775,975x, DDR2)

HDD: SATA 74GB WD-8M- 10.000RPM

Τροφοδοτικό: 850W ETASIS GAMING

RAM: OCZ 2BG (2X1GB) DDR2 800 SOE (τις οποίες τις λειτουργώ σε DC) & 2x OCZ 512MB Special Ops 800 (σύνολο 3GB)

Windows Vista Ultimate 64bit

ATi 7.8 Catalyst Driver

Λοιπόν το πρόβλημα έχει ως εξής:

Όταν τρέχω εφαρμογές (παιχνίδια βασικά) που χρησιμοποιούν DX10 (Lost Planet, Bioshock κλπ) δεν τρέχουν φυσιολογικά, για παράδειγμα εμφανίζονται μαύρα σημεία στην οθόνη, χάνονται τα textures σε διάφορα σημεία της πίστας, κάποια αντικείμενα τα δείχνει διαφανές, με λίγα λόγια δεν παίζονται τα κακόμοιρα τα παιχνιδάκια κλπ κλπ. Όταν άλλαξα τους drivers σε 7.8 ήλπιζα οτι θα διορθωνόταν η κατάσταση, αλλά τζίφος. Να τονίσω οτι παιχνίδια όπως το STALKER τα τρέχει άψογα (πιο καλά δεν γίνετε!) και γενικά παιχνίδια DX9 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Οπότε δεν παίζει να φταίει κάτι στην κάρτα. Η θερμοκρασία της GPU όταν τρέχω παιχνίδια το πολύ να αγγίξει τους 55 βαθμούς (βαριά βαριά 60, μέσα στο κατακαλόκαιρο).

Τι φταίει; Έχετε να μου προτείνετε κάτι; Μίπως κάποια έκδοση του DX10 που δεν την έχω πάρει χαμπάρι; Κάτι στις μνήμες ή στην VGA;

Θα σας ήμουν ευγνώμων αν βοηθούσατε, κανούργιο PC είναι και δεν μπορώ να το ευχαριστηθώ! :(

Ευχαριστώ προκαταβολικά...:)

ΥΓ: Ααα... επίσης το HALO 2 το έτρεχε επίσης άψογα.

Κατ' αρχάς καλωσήρθες! :flower:

Κατα δεύτερον... εμένα προσωπικά δε μου έρχεται κάτι αυτή τη στιγμή, αλλά λύση θα βρεθεί. Πάντως, για να εμφανίζεται το πρόβλημα μόνο στα dx10 παιχνίδια, και όμως κάτι με την κάρτα γραφικών παίζει. Ίσως κάποια ασυμβατότητα, κάτι με τους drivers...

Θα είχα επίσης να προτείνω να αλλάξεις τον τίτλο σου σε κάτι πιο αντιπροσοπευτικό, κάτι σχετικό με το dx10 γιατί έτσι μάλλον δε θα δεις φως...

Τέλος, το Halo 2 είναι μεγάλη ιστορία το οτι είναι Games for Windows και Vista seller και χωράει διάφορα σχόλια, πάντως εν συντομία δεν είναι και ιδιαίτερα αντιπροσοπευτικό παράδειγμα καθώς όπως θα έχεις κι εσύ προσέξει είναι αρχαίο. Κι ας το κάναν τώρα Port. :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Thnx για το reply καταρχήν.

Όταν λες ασυμβατότητα τι ακριβώς εννοείς; Software ή Hardware; Να φταίνε τα Vista ή οι 7.8; Οι κάρτα με τις μνήμες, οι κάρτα με την motherboard; Τι στο καλό;; Πραγματικά έχω τρελαθεί...

Εύχομαι όντως να βρεθεί μία λύση φίλε μου γιατί έχω απογοητευτεί...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά BraVeHeartGR !

Μήπως φταίει Vista 64bit και Bioshock ;

Βρήκα προβλήματα που περιγράφονται εδώ. Και όχι μόνο ήχου, αλλά κάπου κάνει αναφορές για τις μνήμες. Μήπως να δοκιμάσεις μόνο με τις 2x1 Gb να δεις τι γίνεται ;

Σε αυτό το thread στο post # 1 έχει λύσει τα προβλήματά του. Δες πως. Είχε πρόβλημα με Bioshock και DX10.

Καλή τύχη !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.