Jump to content



Ποια κάρτα ήχου με τα z-5450??


KOSTAS4_XT

Recommended Posts

Μετά απο την απόφαση για την αγορά των Logitech z-5450 που πήρα με το προηγούμενο thread, σειρά έχει τώρα να διαλέξουμε μία κάρτα ήχου για να τα συνοδεύσει.

Τονίζω ότι κύρια χρήση θα έιναι για DVD movies!!!

Δεν με ενδιαφέρουν τα EAX, τα X-RAM και όοοολες αυτά τα τζιτζιμρίτζικα της creative.

Με ενδιαφέρει μια κάρτα που να ΜΗΝ χρειάζεται να μου βγει η πίστη για να ακούσω το DD και DTS.... Αυτά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τη χρήση που την θες (μην πω και γενικότερα) και αν θες να απολαύσεις τον καλύτερο αναλογικό ήχο και τα νέα φορμα ήχου των BR και HD DVD η λύση είναι μία και λέγεται Auzentech Meridian 7.1 και κοστίζει ~200 .

Link to comment
Share on other sites

Η Meridian δεν φοράει xfi αλλά CMI.

Στα games είναι μια χαρά αλλά υπολείπεται λίγο της xfi και των ''τζιτζιμρίτζικίων'' της (tm :p) - σε εφέ δλδ.

H Prelude (που αναμένεται ακόμα) φοράει xfi αλλά δεν την έχουμε ακούσει ακόμα για να δούμε αν διατηρεί την ποιότητα της Meridian.

Ξαναλέω ότι αν την θες για DVD και ειδικά για HD (BR - HD-DVD) μην το ψάχνεις παραπάνω άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KOSTAS4_XT

Δεν με ενδιαφέρουν τα EAX, τα X-RAM και όοοολες αυτά τα τζιτζιμρίτζικα της creative.

Με ενδιαφέρει μια κάρτα που να ΜΗΝ χρειάζεται να μου βγει η πίστη για να ακούσω το DD και DTS.... Αυτά!!!!!

Αρχική απάντηση από spc

Αν βέβαια τα HD δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου και κοιτάς μόνο το απλό DTS και DD οποιαδήποτε onboard με spdif output θα σου δώσει ότι μπορείς να πάρεις από αυτά τα format χωρίς επιπλέον κόστος.

Αρχική απάντηση από Winters

Δεν χρειαζεσαι καρτα ηχου... Συνδεεις ψηφιακα τα ηχεια με την mobo και εισαι τελειος...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τον "spc"..

Τώρα διαβάζω κάτι reviews

http://www.driverheaven.net/reviews/auzentech/meridian2.php

...και λέει προς μεγάλη μου έκπληξη ότι η x-fi δεν μπορεί να κάνει dts decoder και DD.. Η creative γιατί μας έχει ζαλίσει με τα DD και τα DTS ?!?!?!!

Ουσιαστικά δλδ, απο την στιγμή που μπορεί η κάρτα να βγάλει τα ΠΑΝΤΑ HARDWAREικά σε θέμα DD και DTS.... Τι τα χρειάζομαι τα z-5450?? ...Γιατί ουσιαστικά , τα z-5450 τα ήθελα για τον εξωτερικό decoder... Αν την δουλειά την κάνει η κάρτα και βγάζει άψογο ήχο σε normal εντάσεις, (νομίζω πως αρκούν τα t7900 που εχω) να μην τα πάρω τα z-5450...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα κάνει DD - DTS decoding η XFI.

To DD - DTS decoding το κάνει πλέον οποιαδήποτε κάρτα ή software player (πχ windvd, powerdvd etc) σε hardware ή software επίπεδο (δεν έχει καμία σημασία σε επίπεδο πόρων ή ποιότητας).

Οπότε μπορείς φυσικά να αποφύγεις τα 5450 και τον εξωτερικό decoder ΑΛΛΑ εκεί θες πλέον καλά αναλογικά στάδια στην κάρτα (καθώς μόνο αναλογικά μπορείς να συνδέσεις πλέον τα ηχεία σου) τα καλύτερα των οποίων θα βρεις στην Meridian (η οποία θα σου δώσει και τον καλύτερο ήχο στα νέα HD φορμα).

Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης spc, πιστεύεις οτι ηχεία όπως τα T7900, x-540, και άλλα της κατηγορίας, μπορούν να βγάλουν "ποιοτικό" DD και DTS σε ~δυνατές~ εντάσεις "δωματίου"??

Ακόμα και μια Meridian.

Και επίσης, απο την στιγμή που θα χρησιμοποιώ το WinDVD player, το οποίο θα έχει δικό του SOFTWARE decoder, πως ειναι δυνατον να αναμιχθεί η Meridian με τα Hardwareικα της???

Link to comment
Share on other sites

Για HD καθόλου νωρίς.

Όποιος θέλει μπορεί σχετικά εύκολα να βρει πολλά TB κορυφαίου υλικού (και μιλάμε για BR HD-DVD, όχι HD κλιπάκια).

Τα ηχεία που λες δεν είναι και τα κορυφαία PCαδικα και δεν δίνουν και κορυφαίο αλλά απλώς αποδεκτό έως καλό ήχο.

Αν θες κάτι καλύτερο πας σε επίπεδα Creative S750.

Για ένα δωμάτιο της τάξης των 5-10 m2 γενικώς είναι αποδεκτά.

Και δεν μιλάμε για ένταση (που είναι το λιγότερο και το πιο εύκολο και για φθηνιάρικα ηχεία) αλλά για ποιότητα.

Εξαρτάται φυσικά και τις γνώσεις / standards / απαιτήσεις του καθενός.

Το θέμα του decoding δεν το έχεις κατανοήσει ακόμα. Ξαναλέω ότι το decoding αυτό καθαυτό είναι πλέον παιχνιδάκι γενικά. Η ποιότητα του ήχου σε σχέση με την κάρτα ήχου και το hardware της έχει να κάνει με τα αναλογικά της στάδια (dac, ενισχυτές κλπ) εφόσον χρησιμοποιούνται αυτά (πχ σε σύνδεση με spdif δεν χρησιμοποιούνται) και όχι με το hardware decoding του DD και DTS.

Για να ακούσεις τα νέα φορμα ήχου η σύνδεση SPDIF δεν επαρκεί και (ωσότου φτάσει το HDMI 1.3 στα PC και πάρουμε και αντίστοιχους ενισχυτές) η αναλογική σύνδεση είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα πάω το pc να το συνδέσω στον ενισχυτή στο home cinema του θείου.

Μόλις γυρίσω θα σας πω εντυπώσεις.. Γιατί μου φένεται θα πάω να πάρω ενα home cinema, θα το συνδέσω με optical στην on-board... και ΤΕΛΟΣ οι ΒΛΑΚΕΙΕΣ των software! ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ! Ναι ναι, βέβαια κάνουν "τοποθέτησςη του ήχου", δίνουν ήχο στα ηχεία, τα ηχεία μας ακούγονται... κάνουν πίου πίου.. ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ! Τίποτα παραπάνω.. Για games και ΕΑΧ καλά ειναι,

Link to comment
Share on other sites

Που λέτε πήγα το ΠΤΣΙ, συνδέσαμε την onboard (Realtek ALC850) με optical στον ενισχυτή ο οποίος ήταν με 5.1... Το αποτέλεσμα?....

Ακριβώς ίδιος ήχος και απαράλακτος με αυτόν που είχε με το DVD player του.

...Απλά έπαθα πλάκα..! :-)

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας και την βοήθεια σας - με βοηθήσατε να βγάλω αρκετά συμπεράσματα!

Τελική μου επιλογή είναι αυτά.....

http://www.yamahamusic.com.au/products/avit/htavreceivers/RX-V361B.asp

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=11533

Τα οποία υπάρχουν και σαν "πακέτο" με την ονομασία ~~ YAMAHA AV-3101 ~~

Εχω να προσθέσω κάτι τελευταίο..Ηταν λάθος μου που περιμένα να ακούσω απο μια onboard + Τ7900 (ή οποιαδήποτε άλλο σετ ηχείων της κατηγορίας ---πχ,Χ-540 , Τ5900, Χ-530,.. κτλ) τον ήχο που μπορεί να βγάλει ένα homecinema των 400Ε++++ όπως αυτό που άκουσα χθες. ’λλοστε μιλάμε για εντελώς διαφορετική κατηγορία ηχείων αλλα και ΤΙΜΗΣ!!!!

Καλά και χρυσά τα Τ7900 αλλά δεν κάνουν για την χρήση που τα θέλω. ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΗΧΕΙΑ, αλλά...

ΤΗΝΧ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch

καμιά γνώμη για τη δικιά μου περίπτωση?

Διαβάστε και παραπανω:

Για games / HD: Το αναλογικό είναι μονοδρομος και εκεί η meridian εχει την καλυτερη ποιοτητα

Για dvd δεν κερδίζεις τίποτα παραπάνω με καποια εκ των 2 συνδέσεων

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.