Jump to content



Καλές θερμοκρασίες για υδρόψυξη???


fotis1972

Recommended Posts

Εχω ένα silvestone tj-07, p35-dq6, e6850 kai υδρόψυξη swiftech apex ultra 220

οι θερμοκρασίες που μου δείχνουν και το bios και το tat και το speedfan αλλά και το coretemp είναι με ambient γύρω στους 30, τώρα καλοκαιράκι βλέπετε, να είναι με 1.4vcore στα 3.6 : idle 30 kai full load 48 σε αυτά ίσως πρέπει να προσθέσουμε +15 αν λάβουμε υπόψιν το tjuction, και αναρωτιέμαι αν είναι υψηλές για υδρόψυξη, θα ήθελα τις γνώμες σας, ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

ναι με orthos 1 ώρα στα 3.6 και με υδρόψυξη, τα ρωτάω αυτά γιατί ακούω κάτι 40°c με 3.6 σε full load αλλά με αέρα, σε site στο εξωτερικό και παραξενεύομαι βέβαια γράφουν κάτι 17άρια ambient αλλα να αφαιρέσω 13 βαθμούς απο το 30 που έχω εγώ στα 17 ambient τότε βγαίνει το full load 60-17=43 είναι καλά???

Link to comment
Share on other sites

εμενα βγαίνει 44 idle με 60 full στα 30 ambient , αν δεν έχει γίνει καλή εφαρμογή της πάστας και δεν έχει πιάσει όλη την περιοχή της cpu μπορεί να δικαιολογήσει κάποιους βαθμούς διαφορά, ας πούμε 4-10 βαθμούς???? ή και να δημιουργήσει πρόβλημα????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotis1972

σωστο και αυτό που είπες

αρα και εσυ στις ίδιες θερμοκρασίες παίζεις, οπότε δεν έχω κάποιο πρόβλημα???

Οχι είσαι οκ , δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μην ανησυχείς! :)

Link to comment
Share on other sites

:OT:

Αρχική απάντηση από steliosk1

Γνωριζει κανεις στους ποσους βαθμους ξεκινα υγροποιηση?

Για υγροποιηση μιλαμε σε single stage και ολα τα πιο καλα συστηματα ψυξης. Δεν εχει νοημα να κουβεντιασουμε για υγροποιηση σε watercooling.

Αν πραγματι σε ενδιαφερει το θεμα καλο ειναι να ρωτησεις στο κομματι extreme cooling.

:OT:

Link to comment
Share on other sites

.... από steliosk1 [Σήμερα, στις 10:27]

Γνωριζει κανεις στους ποσους βαθμους ξεκινα υγροποιηση?

Εννοείς σε ποια θερμοκρασία οι υδρατμοί που περιέχει ο αέρας και οι οποίοι έρχονται σε επαφή με την «ψυχρή» επιφάνεια των τοιχωμάτων του block της cpu ψύχονται και υγροποιούνται (αυτό είναι το πιο συνηθισμένο στη διαδικασία ψύξης της cpu) ; Για να έχουμε υγροποίηση στη cpu του Η/Υ απαιτείται μια μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας (βλέπε τις ουσίες παρακάτω), ώστε να δημιουργηθεί το δίπολο πολύ ψυχρή επιφάνεια (συνήθως) με την οποία να έρχονται σε επαφή οι υδρατμοί του αέρα (που έχουν τη θερμοκρασία περιβάλλοντος).

Ουσία / Θερμοκρασία (βρασμού - υγροποίησης)

’ζωτο / -196

Οινόπνευμα / 78

Νερό / 100

Αλουμίνιο / 2450

Χαλκός / 2567

Edit : πράγματι στο wc είναι πάρα πολύ δύσκολο να εμφανιστούν τόσο μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας, για να συμβεί υγροποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bsakel [Σήμερα, στις 12:38]

:OT:

Για υγροποιηση μιλαμε σε single stage και ολα τα πιο καλα συστηματα ψυξης. Δεν εχει νοημα να κουβεντιασουμε για υγροποιηση σε watercooling.

Αν πραγματι σε ενδιαφερει το θεμα καλο ειναι να ρωτησεις στο κομματι extreme cooling.

:OT:

ok. λαθος ερωτηση..:sorry:

αλλα μιλαω για θεμα watercooling κ οχι extreme cooling οπως λες, γιατι αν βαλω σε ενα τανκ παγακια η θερμοκρασια μπορει να πεσει μεχρι περιπου 0 βαθμους.. σε αυτη τη περιπτωση το μπλοκ ή οι σωληνες δεν θα δημιουργησουν σταγονες νερου στο εξωτερικο τους, λογω διαφορας θερμοκρασσιας με το περιβαλλον?;)

πιστευω για να ειμαι off topic θα πρεπει να αναφερομαι σε κατι τελειως διαφορετικο.. για θερμοκρασιες δε μιλαμε? εκτος αν κανω τοσο μεγαλο λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steliosk1 [Σήμερα, στις 13:13]

ok. λαθος ερωτηση..:sorry:

αλλα μιλαω για θεμα watercooling κ οχι extreme cooling οπως λες, γιατι αν βαλω σε ενα τανκ παγακια η θερμοκρασια μπορει να πεσει μεχρι περιπου 0 βαθμους.. σε αυτη τη περιπτωση το μπλοκ ή οι σωληνες δεν θα δημιουργησουν σταγονες νερου στο εξωτερικο τους, λογω διαφορας θερμοκρασσιας με το περιβαλλον?;)

πιστευω για να ειμαι off topic θα πρεπει να αναφερομαι σε κατι τελειως διαφορετικο.. για θερμοκρασιες δε μιλαμε? εκτος αν κανω τοσο μεγαλο λαθος...

Υγροποίηση ξεκινάει να συμβαίνει όταν τα τοιχώματα μιας επιφάνειας είναι τουλάχιστον 10 βαθμούς κάτω από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος. Αν και με το να προσθέσεις παγάκια στο τανκ δεν πρόκειται από προσωπική εμπειρία να μεταβάλλεις πάνω από 4-5 βαθμούς τη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από effect [Σήμερα, στις 13:27]

Υγροποίηση ξεκινάει να συμβαίνει όταν τα τοιχώματα μιας επιφάνειας είναι τουλάχιστον 10 βαθμούς κάτω από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος. Αν και με το να προσθέσεις παγάκια στο τανκ δεν πρόκειται από προσωπική εμπειρία να μεταβάλλεις πάνω από 4-5 βαθμούς τη θερμοκρασία.

θα ψαξω και θα βρω (δερν εχω χρονο τωρα) το παλικαρι που με μεγαλα παγακια εφτασε τους 0 βαθμους..:banging:

Link to comment
Share on other sites

Με παγάκια σίγουρα παίζει υγροποίηση και διαφορά μεγαλύτερη απο 10 βαθμούς.

Φίλος εδώ μέσα έπαιζε έτσι για μέρες και αποχαιρέτησε cpu λόγω υγροποίησης γιατί δεν είχε μονώσει το σοκετ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 14:13]

Με παγάκια σίγουρα παίζει υγροποίηση και διαφορά μεγαλύτερη απο 10 βαθμούς.

Φίλος εδώ μέσα έπαιζε έτσι για μέρες και αποχαιρέτησε cpu λόγω υγροποίησης γιατί δεν είχε μονώσει το σοκετ.

ok. το ξεχασα κιολας..

ευχαριστω darkcount..

Link to comment
Share on other sites

Οκ σορρυ δεν ηταν προθεση μου να σου πω οτι εισαι offtopic(παρολο που νομιζω οτι εισαι και ειμαι κι εγω).

Βασικα η λογικη μου για το water colling ειναι οτι εχουμε στοχο την θερμοκρασια περιβαλοντος οποτε δεν μπορει να παιξει υγροποιηση. Ενταξει παιζει αυτο με τα παγακια που λες το θυμαμαι κι εγω το thread εκεινο αλλα αυτο δεν ηταν ακριβως απλη υδροψυξη. Τεσπα σορρυ δεν ηταν προθεση μου να σου πω οτι εισαι off πιο πολυ ηθελα να σου πω που να ρωτησεις για να παρεις ευκολα απαντηση.

πσ αν βρω το thread εκεινο θα το κανω post εδω το link

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bsakel [Σήμερα, στις 14:38]

Οκ σορρυ δεν ηταν προθεση μου να σου πω οτι εισαι offtopic(παρολο που νομιζω οτι εισαι και ειμαι κι εγω).

Βασικα η λογικη μου για το water colling ειναι οτι εχουμε στοχο την θερμοκρασια περιβαλοντος οποτε δεν μπορει να παιξει υγροποιηση. Ενταξει παιζει αυτο με τα παγακια που λες το θυμαμαι κι εγω το thread εκεινο αλλα αυτο δεν ηταν ακριβως απλη υδροψυξη. Τεσπα σορρυ δεν ηταν προθεση μου να σου πω οτι εισαι off πιο πολυ ηθελα να σου πω που να ρωτησεις για να παρεις ευκολα απαντηση.

πσ αν βρω το thread εκεινο θα το κανω post εδω το link

Δεν εγινε τιποτα φιλε.. ολα οκ.. και απο εμενα αλλα κ απο εσενα..:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.