Jump to content



Ερώτηση για σύσταση εταιρείας


feanorian82

Recommended Posts

Απλά τα πράγματα. 4 φίλοι θέλουμε να ανοίξουμε εταιρεία, πιθανότατα ομόρρυθμη, για web design/development και αργότερα programming. Αναρωτιόμασταν τι έξοδα έχει μια τέτοια εταιρεία, σε επίπεδο φορολογίας/ασφαλιστικού.

Υπάρχει ελάχιστο αρχικό κεφάλαιο;

Αν μια εταιρεία δεν έχει έξοδα ούτε έσοδα, πληρώνει φόρο;

Αν είμαστε ήδη ασφαλισμένοι σε ΙΚΑ ή άλλο ταμείο πρέπει να πληρώνουμε και ΟΑΕΕ;

Ρωτάω εδώ γιατί φαντάζομαι ότι όλο και κάποιος έχει εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράγματα. 4 φίλοι θέλουμε να ανοίξουμε εταιρεία, πιθανότατα ομόρρυθμη, για web design/development και αργότερα programming.

Καλή τύχη :p

Αναρωτιόμασταν τι έξοδα έχει μια τέτοια εταιρεία, σε επίπεδο φορολογίας/ασφαλιστικού.

Έξοδα θα έχετε στην αρχή, ανάλογα με το λογιστή/δικηγόρο που θα έχετε.

Το καταστατικό που θα χρειαστείτε, θα το κάνει δικηγόρος. Η πιο γνωστές ταρίφες είναι 300 και 500€. Από κει και πέρα, κάτι ΕΒΕΑ θα πληρώσετε κλπ.

Προσοχή στο χώρο που θα διαλέξετε, γιατί αν νοικιάσετε χώρο με την επωνυμία σας θα πληρώνετε δημοτικά τέλη. Αν ορίσετε το σπίτι κάποιου, μάθετε (από το λογιστή σας) πως θα γίνει να το γλυτώσετε. Ένα χιλιαρικάκι, δικηγόρος-λογιστής-ταμεία κλπ, το έχετε μέσα στο νερό. Σίγουρα, αν το ψάξετε θα βγείτε και πιο οικονομικά :p Πχ, βρείτε ένα δικηγόρο που να θέλει site :D (εγώ είχα βρεί έναν που ήθελε δίκτυο, οπότε μου έκανε το καταστατικό τσάμπα :D)

Υπάρχει ελάχιστο αρχικό κεφάλαιο;

Ελάχιστο αρχικό κεφάλαιο δεν νομίζω να υπάρχει, εμείς είχαμε βάλει 6000€. Αλλά νομίζω ότι επί αυτού θα πληρώσεις κάποιο ποσοστό 1% κάπου, δεν πολυθυμάμαι.

Αν μια εταιρεία δεν έχει έξοδα ούτε έσοδα, πληρώνει φόρο;

Ούτε έσοδα ούτε έξοδα όχι, μόνο έσοδα ναι, μόνο έξοδα πάλι ναι. :p

Αν είμαστε ήδη ασφαλισμένοι σε ΙΚΑ ή άλλο ταμείο πρέπει να πληρώνουμε και ΟΑΕΕ;

Μα φυσικά! :p

Σκεφτείτε σοβαρά την εκδοχή να κάνει ένας επιχείρηση και οι άλλοι 3 να μπείτε υπάλληλοι, στα χαρτιά φυσικά.

Το βασικότερο, βρείτε ένα καλό λογιστή να ξέρει τι του γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Σκεφτείτε σοβαρά την εκδοχή να κάνει ένας επιχείρηση και οι άλλοι 3 να μπείτε υπάλληλοι, στα χαρτιά φυσικά.

Καλύτερα αυτό για μένα.

Για την ιστορία, στην ΟΕ που δούλευα πρίν την είχαν 2, 15 χρόνια φίλοι από το σχολείο ακόμα, και μια ωραία πρωία μετά από 2,5 χρόνια ανακαλύπτουμε οτι ο ενας έχει μπάσει την εταιρεία ~40000 ευρώ μέσα (ο έταιρος δεν ασχολούνταν με τα οικονομικά...). Ακόμα πληρώνει, γιατί ο πρώτος τα έφαγε ΟΛΑ. ’σχετα αν υπεύθυνοι λόγω καταστατικού ήταν και οι δυο. Ακάλυπτες επιταγές, Τειρεσίας κλπ.

Τώρα δεν ξέρω αν φορολογικά συμφέρει ΟΕ ή ΕΕ ή προσωπική επιχείριση...ας μιλήσει κάποιος πιο ενημερωμένος.

+111 - Καραβασικό να βρείτε καλό λογιστή, που να είναι και ενήμερος για τις εξελίξεις στα φορολογικά, θα γλιτώστε από πολλές μ******ς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Το μόνο που με προβληματιζει πλεον ειναι η ασφαλιση. Δηλαδη αν ειμαι ασφαλισμενος απο αλλη δουλεια στο ΙΚΑ ή άλλο ταμείο, δεν είναι παράλογο να πληρώνω και ΟΑΕΕ; Κατι νομίζω γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.