Jump to content



Συντονισμός κουτιού


xanoutas

Recommended Posts

Καλημέρα!Έχω ένα κουτί Thermaltake Shark. To κουτί γενικά ήταν αρκετά αθόρυβο. Στην προσπάθεια μου να βρω την κατάλληλη ψύκτρα για τον επεξεργαστή μου (περισσότερα εδώ) μου έφερε ένας φίλος την δικιά του ψύκτρα για να δούμε πως τα πάει με τον δικό μου επεξεργαστή.Για να την βάλουμε, βγάλαμε την μητρική επειδή έπρεπε να βγει το backplate.Το πρόβλημα είναι ότι από τότε και μετά ακούγεται ένας εκνευριστικός ήχος , ο οποίος έρχεται και φεύγει σαν κύμα κάθε 20 δευτερόλεπτα περίπου. Έλυσα όλο το κουτί και ξαναβίδωσα/έσφυξα τα πάντα! Έβαλα πλαστικές ροδέλες(σαν παξιμάδια) εκεί που βιδώνουν οι ανεμιστήρες του κουτιού και το τροφοδοτικό.Αλλά ο ενοχλητικός θόρυβος παραμένει! Πιστεύω ότι κάτι συντονίζεται με το κουτί, γιατί αν πιάσω το πάνω "καπάκι" του κουτιού όταν κάνει αυτόν τον θόρυβο , αυτός μειώνεται κατά πολύ, σχεδόν σταματάει . Έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να σταματήσεις-κρατήσεις το fan της ψύχτρας να δεις αν πάψει ο θόρυβος.

Ακόμα κοίτα κανα cage για σκληρό έχει κούνηθει και δεν κάθεται καλά...

Τέλος σφύξε τις βίδες του mobo και δές αν έχει κάτσει καλά το πλαίνο καπάκι του κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω, δεν παιρνεις σπρευ πεπιεσμενου αερα να ψεκασεις στα σημεια που πιθανον να ερχεται ο θορυβος;Εμενα μου θυμιζει θορυβο απο ανεμιστηρα οταν ξεκιναει και υστερα σταματαει,κοιτα επισης τον ανεμιστηρα του psu...:):getlost:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα φιλε κάτι τριξίματα μου είχε κάνει το στακερ οταν δεν βίδωνα μέχρι τέρμα τις βιδες οταν έκανα τις απανωτές αλλαγες απο ΑΤΧ σε inverted ΑΤΧ...

Η ψυκτρα που δοκιμάσες εχει ενσωματωμένο fan ή κανα 12αρι που κουμπώνει πάνω της??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xanoutas [Σήμερα, στις 12:35]

Η ψύκτρα είναι η scythe Ninja plus B. O ανεμιστήρας είναι 12άρης ο οποίος πιάνει με συρματάκια. Αλλά και όταν δεν δουλεύει ο ανεμιστήρας, το κουτί πάλι συντονίζεται.

Ο ανεμιστήρας ειναι χυμα κουμπωμένος πάνω στην scythe Ninja plus B??

Σε ρωτάω γιατι η Thermalright Ultra Xtreme 120 που εχω είχε στην συσκευασία 2 λωρίδες σιλικόνης πάνω στις οποίες ακουμπάει ο 12αρης (τις κολλάς εσυ με προσοχή στην ψυκτρα) ακριβως για να μην υπάρχουν τριγμοί και κραδασμοί...

Link to comment
Share on other sites

perp κοιτάζοντας λίγο καλύτερα το κουτί της ψύκτρας, βρήκα μέσα ένα σακουλάκι το οποίο έγραφε "Heat sink silicone compound", αλλά στο manual δεν έλεγε πως το χρησιμοποιούμε. Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xanoutas [Σήμερα, στις 10:48]

perp κοιτάζοντας λίγο καλύτερα το κουτί της ψύκτρας, βρήκα μέσα ένα σακουλάκι το οποίο έγραφε "Heat sink silicone compound", αλλά στο manual δεν έλεγε πως το χρησιμοποιούμε. Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο;

Λοιπόν... αυτες ειναι 2 λωρίδες που η μία τους πλευρα εχει κόλλα και ειναι καλυμμένη με πλαστικό... βγάζεις τα πλαστικά αυτα... και κολλάς αυτήν την πλευρά σύρριζα πάνω στην ψύκτρα...

Σε ποια σημεία? Στα σημεία που ακουμπάει ο ανεμιστήρας πάνω στην ψυκτρα... κατα μήκος δηλάδη...

Θέλει λίγο προσοχή όταν θα τις κολλήσεις καθώς ειναι πολύ ελαστικές και μην ανησυχείς... μπορείς να τις βγάλεις και να τις ξαναβγάλεις άνετα... απλα θέλει λίγο λεπτομέρεια...

Οταν τελειώσεις ο ανεμιστήρας θα ακουμπάει πάνω σε αυτές τις λωριδες σιλικόνης οταν θα είναι κουμπωμένος....

Προσεξε μόνο ότι αναλογα σε ποια πλευρά θα τις κολλήσεις πρέπει να βάλεις και αντίστοιχα τα άγκιστρα....

Good luck!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.