Jump to content



THREAT FOUND!!


tenoros

Recommended Posts

Βρισκω ενα Win32/adinstaller(trojan) στο Η/Υ μου.Exω ενα Sony Vaio το οποιο εχει ενα system recovery point.Το trojan εχει μπει εκει μεσα.Τρεχω το nod32 σε safe mode και το βρισκει αλλα δεν μου δινει την επιλογη να το κανω delete.Μονο το προσπερναει.Παρακατω εχω ανεβασει μια εικονα απο το που ειναι και τη μου δειχνει.Το recovery point δεν μπορω να το βρω ουτε στα κρυφα αρχεια.Οποιος θελει ας δει την εικονα και αν ξερει ας βοηθησει.Θελω να αποφυγω το format...

http://img205.imageshack.us/my.php?image=untitledaw7.jpg

:) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22 [Σήμερα, στις 19:04]

Βάλε άλλο anti-virus, ή κάνε update σε αυτό μήπως είναι καινούριο το trojan.

Update το εχω κανει.Δεν γινεται τιποτα.Τωρα για αλλο antivirus...τι να σου πω...το nod32 ειναι κορυφη.

Thanks παντως..

:) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Και ποια κορυφή είναι αυτή....του Δάντη?????:hehe:

Καλό είναι να μην περιορίζουμε τους ορίζοντές μας σε ένα προϊόν.

Αν δοκιμάσεις KAV7 θα αλλάξεις γνώμη για το nod32 πχ.

Και μιας και θα ξεκινήσεις να διευρύνεις τους οριζοντες σου, εξέτασε και το ενδεχόμενο να απενεργοποιήσεις το System Restore, θα γλυτώσεις τους μισούς persistent ιούς που κυκλοφορούν:T:

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και θα ξεκινήσεις να διευρύνεις τους οριζοντες σου, εξέτασε και το ενδεχόμενο να απενεργοποιήσεις το System Restore, θα γλυτώσεις τους μισούς persistent ιούς που κυκλοφορούν :T:

που παμε για να το απενεργοποιησουμε αυτο?Στις επιλογες ιντερνετ-->για προχωρημενους???

Link to comment
Share on other sites

Δεν σβηνει το nod καποιους ιους, που ειναι σε φακελους του στυλ my documents, με τη λογικη να μην σβησει κατι χρησιμο. Μπορεις να το σβησεις ανετα χειροκινητα οσο εισαι σε safe mode.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 19:22]

Και ποια κορυφή είναι αυτή....του Δάντη?????:hehe:

Καλό είναι να μην περιορίζουμε τους ορίζοντές μας σε ένα προϊόν.

Αν δοκιμάσεις KAV7 θα αλλάξεις γνώμη για το nod32 πχ.

φιλε dark το kaspersky δεν παλευεται με τιποτα.. εκτος του οτι ειναι απελπιστικα αργο μου περασε κε ενας ιος κ αναγκαστικα formatarisa.. και εψαχνα για updates καθε μερα..

:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [Σήμερα, στις 20:32]

Δεν σβηνει το nod καποιους ιους, που ειναι σε φακελους του στυλ my documents, με τη λογικη να μην σβησει κατι χρησιμο. Μπορεις να το σβησεις ανετα χειροκινητα οσο εισαι σε safe mode.

Φιλε το αρχειο recovery point δεν φαινεται.Ουτε ειναι στα κρυφα αρχεια.Δεν ξερω αν μπορω να το βρω.Ειναι ενα image file.Μια ιδεα που εχω ειναι να κανω καινουργιο recovery point.Ολα τα υπολοιπα αρχεια ειναι καθαρα.Αρα και το νεο recovery point θα σβησει το παλιο και θα ειναι Ok..

Thanks παντως..

:) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tenoros [Χθες, στις 19:02]

Βρισκω ενα Win32/adinstaller(trojan) στο Η/Υ μου.Exω ενα Sony Vaio το οποιο εχει ενα system recovery point.Το trojan εχει μπει εκει μεσα.Τρεχω το nod32 σε safe mode και το βρισκει αλλα δεν μου δινει την επιλογη να το κανω delete.Μονο το προσπερναει.Παρακατω εχω ανεβασει μια εικονα απο το που ειναι και τη μου δειχνει.Το recovery point δεν μπορω να το βρω ουτε στα κρυφα αρχεια.Οποιος θελει ας δει την εικονα και αν ξερει ας βοηθησει.Θελω να αποφυγω το format...

http://img205.imageshack.us/my.php?image=untitledaw7.jpg

:) :) :) :)

Απενεργοποιησε το system restore κανε επανεκκινηση κανε ενα καθαρισμα στο δισκο με το ccleaner και μετα αφου τελειωσεις ενεργοποιησε το system restore παλι εφοσον το χρειαζεσαι και σκαναρισε ξανα λογικα πρεπει να εισαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Αν απενεργοποιησεις το restore point καθαρισες. εναρξη > δεξι κλικ στο ''υπολογιστης μου '' κλικ στο ''ιδιοτητες'' > στο tab επαναφορα συστηματος βαζεις τικ στο ''Απενεργοποιηση επαναφορας σε ολους τους δισκους'' και πατας οκ.

Το restore point το προστατευουν τα win και γι' αυτο δεν σβηνοταν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus

Αν απενεργοποιησεις το restore point καθαρισες. εναρξη > δεξι κλικ στο ''υπολογιστης μου '' κλικ στο ''ιδιοτητες'' > στο tab επαναφορα συστηματος βαζεις τικ στο ''Απενεργοποιηση επαναφορας σε ολους τους δισκους'' και πατας οκ.

Το restore point το προστατευουν τα win και γι' αυτο δεν σβηνοταν.

Αν το απενεργοποιήσεις από εκεί, χάνεις τα restore points. Καλύτερα είναι να κόψεις το service.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 07:25]

Αν το απενεργοποιήσεις από εκεί, χάνεις τα restore points. Καλύτερα είναι να κόψεις το service.

Φιλε jpavly μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος..Τι εννοεις service?

Διαβασα την υπογραφη σου..

:) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tenoros

Φιλε jpavly μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος..Τι εννοεις service?

Διαβασα την υπογραφη σου..

:) :) :) :)

Όταν λες διάβασες την υπογραφή μου εννοείς τον οδηγό στην υπογραφή μου;

Αν ναι, άνοιξε το Start > Run > γράψε services.msc βρες το System Restore και κάνε το Disabled.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βαγγελης Σ.

Απενεργοποιησε το system restore κανε επανεκκινηση κανε ενα καθαρισμα στο δισκο με το ccleaner και μετα αφου τελειωσεις ενεργοποιησε το system restore παλι εφοσον το χρειαζεσαι και σκαναρισε ξανα λογικα πρεπει να εισαι ενταξει.

Πως το απενεργοποιεις φιλε το system restore??

:) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Όταν λες διάβασες την υπογραφή μου εννοείς τον οδηγό στην υπογραφή μου;

Αν ναι, άνοιξε το Start > Run > γράψε services.msc βρες το System Restore και κάνε το Disabled.

Μα καλά δεν διαβάζει κανείς τις απαντήσεις πριν γράψει?

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 13:29]

Όταν λες διάβασες την υπογραφή μου εννοείς τον οδηγό στην υπογραφή μου;

Αν ναι, άνοιξε το Start > Run > γράψε services.msc βρες το System Restore και κάνε το Disabled.

Το εκανα..Τωρα ακομα ενα clean με τα προγραμματα που εχω και θα ειναι Ok?

Εχω τα:nod32,spybots search and destroy,ad-aware & ccleaner.

Τον οδηγο στην υπογραφη σου εννουσα...

Thanks..

:) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.