Jump to content



Asus Extreme striker - mouse/keyboard προβλημα


fanisk

Recommended Posts

Καλησπερα, μετα απο καιρο εκανα μια μικρη αναβαθμιση στο συστημα της υπογραφης μου και πηρα μια extreme striker και εναν 6600Q.

Το προβλημα ειναι οτι ενω μετα το φορματ "ειχα" ποντικι και πληκτρολογιο, μολις περασα τους drivers(mobo vga mouse keyboard etc etc) τα εχασα...

Μετα απο 2-3 restart μπαινει στην επιφανεια εργασιας των windows αλλα και παλι δεν μπορουσα να κουνησω τιποτα, το αφησα για λιγο και μετα "ξεκολλησε" και μπορουσα να γραψω και να κουνησω το mouse.

Τωρα παλι το ιδιο προβλημα...ειναι σαν να μην υπαρχει mouse k/b. (σας γραφω απο αλλο pc)

Στην οθονη του post η οθονη του G15 αναβει, bios "εχω" πληκτρολογιο για να μετακινηθω κλπ, αλλα οταν μπαινει στα windows ο κερσορας μενει στο κεντρο της οθονης και το πληκτρολογιο ειναι νεκρο(η οθονη σβηνει).

Τι μπορει να φταιει?

ΥΓ:Δεν ηξερα σε ποιο τομεα να βαλω το τοπικ, αν ειναι ακυρο μετακινηστε το πλζ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Inlovem

Φιλε δεν πολυ καταλαβα οταν μπαινειs στα windows, σου κανει προβλημα ? αν δοκιμασεις να μπεις bios δουλευει ενταξει το keyboard?

Ναι bios ολα μια χαρα το πληκτρολογιο λειτουργει.Και οτι ειχε σχεση με usb ηταν enabled.

Στα windows ειναι το προβλημα, μπαινει και ο κερσορας μενει ακινητος, και το πληκτρολογιο νεκρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K [Σήμερα, στις 00:11]

Καλησπερα, μετα απο καιρο εκανα μια μικρη αναβαθμιση στο συστημα της υπογραφης μου και πηρα μια extreme striker και εναν 6600Q.

Το προβλημα ειναι οτι ενω μετα το φορματ "ειχα" ποντικι και πληκτρολογιο, μολις περασα τους drivers(mobo vga mouse keyboard etc etc) τα εχασα...

Μετα απο 2-3 restart μπαινει στην επιφανεια εργασιας των windows αλλα και παλι δεν μπορουσα να κουνησω τιποτα, το αφησα για λιγο και μετα "ξεκολλησε" και μπορουσα να γραψω και να κουνησω το mouse.

Τωρα παλι το ιδιο προβλημα...ειναι σαν να μην υπαρχει mouse k/b. (σας γραφω απο αλλο pc)

Στην οθονη του post η οθονη του G15 αναβει, bios "εχω" πληκτρολογιο για να μετακινηθω κλπ, αλλα οταν μπαινει στα windows ο κερσορας μενει στο κεντρο της οθονης και το πληκτρολογιο ειναι νεκρο(η οθονη σβηνει).

Τι μπορει να φταιει?

ΥΓ:Δεν ηξερα σε ποιο τομεα να βαλω το τοπικ, αν ειναι ακυρο μετακινηστε το πλζ.

Το ιδιο περιπου επαθα και εγω , Τελικά μπήκα στα xp με το πληκτρολόγιο PS/2 και πήγα στο device manager , όπου υπήρχαν 7-8 USB controler με κίτρινο θαυμαστικό , τους έκανα uninstall , έκανα reboot τους εγκατέστησε ξανά και τώρα δουλεύουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Inlovem

safe mode - start - run- msconfig και κανε disable τα drivers και κανε restart

Παλι τιποτα...

Μαλλον θα παω προς το Πλαισιο να παρω τα πιο φτηνα PS/2 mouse keyboard απλα και μονο για να δω αν θα τα "δει" οταν μπει στα windows(και μετα να βρω τροπο να αναγνωρισει τα logitech :( )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.