Jump to content



Αλλαγη ανεμιστηρα του PSU.Τι κ πως..


LiK

Recommended Posts

εχω αυτο το PSU κ επειδη εχω καταληξει πως τον περισσοτερο θορυβο στον υπολογιστη κανει το fan του σκοπευω να το αλλαξω (το fan)..

Εχω αγορασει το Zalman Case Fan 120mm Silent ZM-F3για το case αρχικα..αλλα μετα σκεφτηκα να το βαλω στο PSU.μετα ομως ειδα τα εξης ιντερνετ only προϊόντα:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=9098887&product=922080&tab=specs

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=9098887&product=952680&tab=specs

που ειναι στα 14DBA.

1. να προτιμησω κατι απο αυτα καλυτερα (κ πιο ησυχα..)?ειναι αξιοπιστη μαρκα?

2. επισης ποσα cfm ειναι το fan του PSU (η γενικοτερα των PSU)? τα 72 αυτων θα ειναι οκ?

3. υπαρχει καποιο προβλημα π μπορει να παρουσιαστει?κατι να προσεξω (περαν του να μν ψηθω)?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την 1η σου ερωτηση καλυτερα να διαβασεις αυτο το thread.. :Dhttp://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=34890

τωρα χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω ειναι λιγο δυσκολο να αλλαξεις το ανεμιστηρακι του τροφοδοτικου..τα καλωδια του fan ειναι αποσπωμενα?το εχεις ανοιξει το τροφοδοτικο?

γιατι εγω που ηθελα να το αλλαξω δεν μπορουσα γιατι ηταν κολλημενα στην πλακετα..

παντως μπορεις να πειραματιστεις και βλεπεις μετα..:T:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε πάνω στο φαν που έχει τώρα το Κιουτέκι και δες πόσα A τρώει. Γνώμη μου μή βάλεις ανεμιστήρα που τρώει παραπάνω Α (λογικά δε θα έχεις πρόβλημα, αλλά, Qtec είναι αυτό...). Επίσης μη βάλεις κανέναν εντελώς ψόφιο (χαμηλόστροφο) για να μην ανεβάζει θερμοκρασία το PSU. Οι SilenX είναι οτι καλύτερο από σχέση ροής/θορύβου, ίσως όμως ο Pro λόγω πάχους (38mm αντί 25mm που είναι οι άλλοι) να μή χωράει. Οτι κάνεις βέβαια με προσοχή.

Από την άλλη, να βάλεις ανεμιστήρα 20 ευρώ σε τροφοδοτικό των 50 ευρώ μου κάνει κάπως, από τη στιγμή που καλύτερα θα ήταν να έπαιρνες ενα καινούριο, αξιόπιστο και αθόρυβο...:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mama AfricaTα καλωδια του fan ειναι αποσπωμενα?το εχεις ανοιξει το τροφοδοτικο?

γιατι εγω που ηθελα να το αλλαξω δεν μπορουσα γιατι ηταν κολλημενα στην πλακετα..

λογικα τα περιμενω κολλημενα..οποτε τα κοβω κ κολλαω..

Αρχική απάντηση από mefistofelis

Εγω παντως τους ανεμιστηρες του δικου μου τροφοδοτικου τους εχω αλλαξει και τους συνδεσα με φαν controller.πολλες στροφες το καλοκαιρι λιγες το χειμωνα

απο τροφοδοσια τα fan του PSU χρειαζονται ιδια με αυτη των 3-πιν?

Link to comment
Share on other sites

lol κολλημένα είναι, αλλά απλά γδύνεις το μαύρο κ το κόκκινο και τα ενώνεις με τα αντίστοιχα του νέου fan. Ούτε κολλήσεις ούτε τίποτα, λίγο μονωτική ταινία και όλα ΟΚ.

Simple as that :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LiK

εχω αυτο το PSU κ επειδη εχω καταληξει πως τον περισσοτερο θορυβο στον υπολογιστη κανει το fan του σκοπευω να το αλλαξω (το fan)..

Εχω αγορασει το Zalman Case Fan 120mm Silent ZM-F3για το case αρχικα..αλλα μετα σκεφτηκα να το βαλω στο PSU.μετα ομως ειδα τα εξης ιντερνετ only προϊόντα:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=9098887&product=922080&tab=specs

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=9098887&product=952680&tab=specs

που ειναι στα 14DBA.

1. να προτιμησω κατι απο αυτα καλυτερα (κ πιο ησυχα..)?ειναι αξιοπιστη μαρκα?

2. επισης ποσα cfm ειναι το fan του PSU (η γενικοτερα των PSU)? τα 72 αυτων θα ειναι οκ?

3. υπαρχει καποιο προβλημα π μπορει να παρουσιαστει?κατι να προσεξω (περαν του να μν ψηθω)?

ευχαριστω!

Οχι πειραματα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

lol κολλημένα είναι, αλλά απλά γδύνεις το μαύρο κ το κόκκινο και τα ενώνεις με τα αντίστοιχα του νέου fan. Ούτε κολλήσεις ούτε τίποτα, λίγο μονωτική ταινία και όλα ΟΚ.

Simple as that :D

κ αυτο αποτελει λυση...!Απλως αν το αφησω για μονιμα καλυτερα να ειναι κολλημενα..

καμια συμβουλη?τπτ να προσεξω...?

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε οταν θα τα κολλησεις να μονωσεις καλα την ενωση μην κανεις κανενα βραχυκυκλωμα.Λιγη μονωτικη ταινια και εισαι ετοιμος.

Οπως ειπαν και παραπανω κολλας το μαυρο και το κοκκινο.Το τριτο καλωδιο ειναι μονο για να μετραει τις στροφες του ανεμιστηρα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LiK

λογικα δηλ το fan tou PSU θα εχει δυο καλωδια μονο?

ναι.

προσοχη οταν θα το ανοιξεις να μην ακουμπησεις κανεναν πυκνωτη και το στειλεις το τροφοδοτικο στα θυμαρακια.

να γειωθεις πρωτα. (ακουμπα π.χ. το καλοριφερ)

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα φορα πλαστικα γαντια για να εχεις και τα 2 σου χερια ελευθερα..

Εγω παλι εχω κοψει και μονωσει τα καλωδια του fan και εχω βαλει του καινουργιου, που εβγαλα εξω μαζι με την υπολοιπη πλεξουδα, σε ενα molex..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες οταν λετε οτι γδυνουμε το μαυρο και το κοκκινο και τα ενωνουμε με τα αντιστοιχα του καινουργου φαν τι εννοειται ακριβως?

πχ τα καλωδια συνδεονται με την πλακετα οπου καταληγουν σε 2 μεταλλικα "πραγματα"..

αν θελω να το αλλαξω τι ακριβως κανω?

τα κοβω σχετικα κοντα στα 2 μεταλλικα και μετα ξυνω το πλαστικο μεχρι να βγουν τα χαλκινα εξω?

και μετα κοβω απο το νεο φαν το μερος που καταληγει σε πιν,τα ξυνω και αυτα και μετα τα δενω με μονωτικη?

:confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Nαι.. To κοντα βεβαια δεν εχει νοημα.. Σε οποια αποσταση και τα κοψεις το ιδιο ειναι απο αποψη λειτουργειας.. Βεβαια μπορεις να τα χωσεις απευθειας μεσα στο βυσμα του φαν αλλα μαλλον δεν ειναι καλη ιδεα γιατι δε ξερω κατα ποσο θα ειναι σταθερα η αν πιανουν τα χερια σου να τα ξυλωσεις και να κολλησεις τα καλωδια του καινουργιου με κολλητιρι εκει που ηταν τα παλια..

Link to comment
Share on other sites

Lik το εγχείρημα αυτό θέλει καταρχήν μεγαλή προσοχή με τα ρεύματα.... αν δεν σε ενδιαφέρει να χάσεις τυχον εγγύηση, δοκίμασε το αλλα γνώμη μου ειναι καλύτερα να το "στείλεις" και να αγοράσεις ένα καινουριο με τα specs που θέλεις....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.