Jump to content



Θερμοκρασία Ε6750. Είναι καλή?


HotPeanut

Recommended Posts

Λοιπόν, έχω τον Ε6750 με μαμά ψύκτρα, με default τα πάντα και σε idle κατάσταση έχω αυτά τα αποτελέσματα

ymdlyitmzldzknwzlzmt.jpg

Μετά από μια συνεννόηση με τον Chessman μου είπε αυτά

Νομίζω πως αυτό το Vcore που έχεις, είναι πολύ στα 2666 MHz. Πιστεύω ότι μπορείς να το κατεβάσεις μέχρι 1.2500 V ή λίγο παραπάνω.

Δεν έχω πειράξει ρεύματα επαναλαμβάνω, δεν έχω πειράξει τπτ.

Καμια πρόταση?

Να συμπληρώσω ότι έχω το CPU Enhanced Halt (C1E) : DISABLE

και το CPU EIST Function: DISABLE

Μητρική GIGABYTE-P35-DS4

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 01:34]

Μην ξεχάσεις το CPU Voltage Damper: Enabled .

Είναι σημαντικό ;)

Στο BIOS είναι αυτό? γιατί δεν τον βλέπω πουθενά στο bios.

Τα άλλα 2 που λέω παραπάνω, να τα κάνω Enabled?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22 [Σήμερα, στις 23:36]

Στο BIOS είναι αυτό? γιατί δεν τον βλέπω πουθενά στο bios.

Τα άλλα 2 που λέω παραπάνω, να τα κάνω Enabled?

Εάν ανεβάζεις fsb να τα έχεις disabled.

Ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22 [Σήμερα, στις 23:45]

Βασικά εγώ δεν θέλω να ανεβάσω fsb, δηλαδή δεν θέλω να κάνω o/c. Για τις 2 παραπάνω επιλογές θέλω να μάθω αν τις κάνω enabled θα πέσει καθόλου η θερμοκρασία?

Προφανώς ! Επίσης βάλε και

CPU Spread Spectrum: Auto

PCIE Spread Spectrum: Auto

CPU TM Function: Enabled

Execute Disable Bit: Enabled

PECI: Enabled

Link to comment
Share on other sites

κατ εμέ, η θερμοκρασία σε idle μη σε προβληματίζει, περισσότερο σε load νομίζω μετράει.

Επίσης, σε αντίστοιχο thread για θερμοκρασίες, οι δικές μου idle είναι 40-38 με πολύ καλή ψύκτρα , ανοιχτό κουτί αλλά με ελαφρύ o/c.

Aν σε προβληματίζει τόσο , μπορείς να αλλάξεις την στοκ ψύκτρα με κάτι γύρω στα 30-40 ευρώ που σίγουρα θα βελτιώσει πολύ τα πράματα και αμα θελήσεις -γιατί όχι κιόλας- να pushαρεις λίγο τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

ήταν στο auto και τον ανέβασα σχεδόν αμέσως..

πάντως τώρα με 400fsb θέλει 1.3500. Το δικό σου κομμάτι σε στοκ θα θέλει σίγουρα πολύ λιγότερο, απλά άφηνε κάθε βράδυ κανα όρθος να τρέχει και όταν σταματήσουν τα errors θα είσαι κομπλέ -παίζοντας με το vcore προφανώς-!

Για παραπάνω ρυθμίσεις δε γνωρίζω και πολλά, ας μιλήσουν οι πιο έμπεροι :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ρυθμίζονται αυτόματα ανάλογα με την θερμοκρασία και αφού είναι χαμηλή(23) απότι βλέπω είναι χαμηλά και οι στροφές

(αν κάνω λάθος ας με διόρθωση κάποιος)

edit:τουλάχιστον απότι λέει το everest, αν λέει λάθος την θερμοκρασία πιθανόν να λέει λάθος και τις στροφές

Link to comment
Share on other sites

εχω τον 6700 (2 πυρηνες) ola default κ το core temp μου δειχνει ταση στα 1.35 παντα κολλημενα..

στο bios σε αλλα προγραμματακια (πχ asus suite,pc probe κτλ) δειχνει ταση 1.18 με 1.20, οπως κ στο bios δηλαδη..

αρα κατι παιζει με το core temp που δεν ξερω τι ειναι αυτο.. οποιος γνωριζει ας πει..

αλλα το ρευμα δεν ειναι αυτο που λεει το core temp σιγουρα..

:)

Α! και οπως ειδα απ το everest 1.14 εχεις v core..;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.