Jump to content



Ανάμεσα σε 2 μητρικές....


colt3003

Recommended Posts

παρέα καλημέρα

μαζέυω σιγά σιγά κομμάτια για να φτιάξω ενα HTPC με το μικρότερο δυνατόν κόστος.

μέσα στα άλλα έχω κολήσει στην επιλογή μητρικής η οποία αφού μιλάμε για χαμηλό κόστος πρέπει να έχει έξοδο HDMI προκειμένου να μην τρέχω και για αγορά κάρτας γραφικών. Στην Ελληνική αγορά συνάντησα μόνο 2 τέτοιες. η μία φαίνεται εδώ : http://www.megamarket.gr/abitfatal1tyfi90hdsocketlga775-p-48571.html

και η άλλη εδώ:

http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=2557&ModelName=GA-G33M-S2

το θέμα τώρα είναι: ποιο chipset είναι καλύτερο ?? intel G33 ή το ATI Radeon Xpress 1250 ? τα χρήματα που έχουν είναι σχεδόν ίδια. Αν τις έχει δεί/δοκιμάσει κάποιος και τις 2 περιμένω εντυπώσεις

ευχαριστώωωω

Link to comment
Share on other sites

Ενοείται καλύτερη είναι η gigabte. Βέβαι καμία απο τις δύο δεν έχει πάνω απο 800MHZ στις μνήμες αλλά μίκρη η λεπτομέρια, και η gigabyte υποστηρίζει τους καινουριους επεξεργαστές που θα βγούν τον Δεκεμβριο (45nm). Όσο για το chipset δεν είμαι σίγουρος, θα κάνω όμωσς μια έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την συγκεκριμένη gigabyte έχω βάλει στο, κυρίως πλέον, pc μου. Δεν την έχω σκίσει ακόμα βέβαια, περιμένω να βάλω κάποια εξωτερική υδρόψυξη, γιατί Quad+SFF=κόλαση.

Παρ'όλα αυτά, παίζει μια χαρά με τον Q6600, μια 8800GTX, 2 γίγα Crucial 667MHz 3-3-3, i-RAM, Seagate 500Gb 7200.10, και με ένα Corsair 520W modular, όλα φαίνονται να δουλεύουν άψογα, χωρίς καμία διαμαρτυρία.

Στις δοκιμές που της έκανα εκτός κουτιού, είχε πάει έναν Ε6600 στα 400MHz fsb με το πρώτο boot, και όλα τα ρεύματα στο auto, αλλά δεν το έψαξα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Αυτή την συγκεκριμένη gigabyte έχω βάλει στο, κυρίως πλέον, pc μου. Δεν την έχω σκίσει ακόμα βέβαια, περιμένω να βάλω κάποια εξωτερική υδρόψυξη, γιατί Quad+SFF=κόλαση.

Παρ'όλα αυτά, παίζει μια χαρά με τον Q6600, μια 8800GTX, 2 γίγα Crucial 667MHz 3-3-3, i-RAM, Seagate 500Gb 7200.10, και με ένα Corsair 520W modular, όλα φαίνονται να δουλεύουν άψογα, χωρίς καμία διαμαρτυρία.

Στις δοκιμές που της έκανα εκτός κουτιού, είχε πάει έναν Ε6600 στα 400MHz fsb με το πρώτο boot, και όλα τα ρεύματα στο auto, αλλά δεν το έψαξα παραπάνω.

Ωραία λοιπόν απο σταθερότητα καλά πάμε !!

κάτι άλλο τώρα αν θυμάσαι... στο κουτί της δίνουν bracket που βγάζει έξω την HDMI θύρα η το πουλάνε ξεχωριστά και άντε να το βρείς ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.