Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Ουτε καν, 1σκουπ ειχα παρει.

Απλα πικαρει πολυ ευκολα η πιεση μου γι'αυτο τα αποφευγω πλεον.

Optimum Nutrition AMIN.O. Energy - Fruit Fusion - OPTIMUM NUTRITION - GNC

Με αυτο για pre workout προσωπικα ειμαι πολυ κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Πώς ακριβώς σας βοηθάνε τα pre workout; Δεν έχετε ενέργεια ή για κάτι άλλο; Για οτιδήποτε λιγότερο από 2.5-3 ώρες το νερό μου φτάνει, άντε να πετάξω και κανέναν ηλεκτρολύτη μέσα αν είμαι στο ποδήλατο. Μια φορά ήπια ένα redbull μετά από αυπνία και ήμουν σαν το κατσίκι για κανά μισάωρο μέχρι που έφαγα το crash από την πολύ ζάχαρη.

Link to comment
Share on other sites

Αντοχή, περισσοτερο αιμα στους μύες που αθλείς, ενέργεια, αμινοξέα, κρεατίνη(σε αρκετά από αυτά).

Αντί να κουράζεσαι γενικά, μπορείς να εξαντλήσεις το μυ με περισσότερα κιλά, περισσότερες επαναλήψεις ή και τα δύο.

Νιώθεις τέτοιο πρήξιμο στα μπράτσα ας πούμε, αν κάνεις arms day με ένα από αυτά, που νομίζεις ότι θα εκραγούν.

Χωρίς pre-workout κυμαίνεσαι απλά σε φυσιολογικά επίπεδα, περισσοτερες πιθανότητες να κουραστείς γενικά παρά να τερματίσεις τους μύες που δουλεύεις.

Βέβαια αυτά είναι γύρω από βάρη. Στο ποδήλατο δεν ξέρω πως ακριβώς θα μεταφραστεί. Δοκίμασε ένα δείγμα αν μπορείς για να πάρεις μια ιδέα. Αν ήσουν κοντά θα σου έδινα Assault να δοκιμάσεις

Link to comment
Share on other sites

Στο ποδήλατο δεν ξέρω πως ακριβώς θα μεταφραστεί. Δοκίμασε ένα δείγμα αν μπορείς για να πάρεις μια ιδέα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=bUSC2-f5t70]Benny Hill Cycling - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Αντοχή, περισσοτερο αιμα στους μύες που αθλείς, ενέργεια, αμινοξέα, κρεατίνη(σε αρκετά από αυτά).

Αντί να κουράζεσαι γενικά, μπορείς να εξαντλήσεις το μυ με περισσότερα κιλά, περισσότερες επαναλήψεις ή και τα δύο.

Νιώθεις τέτοιο πρήξιμο στα μπράτσα ας πούμε, αν κάνεις arms day με ένα από αυτά, που νομίζεις ότι θα εκραγούν.

Χωρίς pre-workout κυμαίνεσαι απλά σε φυσιολογικά επίπεδα, περισσοτερες πιθανότητες να κουραστείς γενικά παρά να τερματίσεις τους μύες που δουλεύεις.

Βέβαια αυτά είναι γύρω από βάρη. Στο ποδήλατο δεν ξέρω πως ακριβώς θα μεταφραστεί. Δοκίμασε ένα δείγμα αν μπορείς για να πάρεις μια ιδέα. Αν ήσουν κοντά θα σου έδινα Assault να δοκιμάσεις

Ουδέποτε το πρήξιμο συνδέθηκε με την μυϊκή υπερτροφία, περισσότερο ψυχολογικός παράγων είναι.

Η ακραία μυϊκή εξάντληση κακό κάνει παρά καλό. Φαντάσου ένα δρομέα που σε κάθε προπόνηση έπεφτε κάτω από την εξάντληση.

Τα ενεργειακά ποτά είναι τίγκα στις θερμίδες, αν ενδιαφέρεσαι βέβαια να διατηρήσεις κάποιο ποσοστό λίπους.

Το μόνο που σου παρέχουν είναι η καφεΐνη την οποία βέβαια συνηθίζει ο οργανισμός.

Όσο για την κρεατίνη καλό είναι να την χρησιμοποιείς ξεχωριστά αφού η περίσσια πρόσληψη επιβαρύνει τα νεφρά. Αυξάνοντας την πρόσληψη νερού αφού κάνει κατακράτηση και αποφεύγοντας την καφεΐνη αφού ενδέχεται να ακυρώσει τα ευεργετήματα της.

Link to comment
Share on other sites

Με τη λέξη πρήξιμο εννοούσα ότι δουλεύεις το μυ πολύ περισσότερο από ότι συνήθως αλλά δεν το φτάνεις σε εξάντληση. Στην τελική δουλεύεις την ίδια ρουτίνα, απλά μπορεί να βάλεις περισσοτερα κιλά (σε λογικά επίπεδα πάντα).

Εγώ το μετέφρασα λάθος πιθανότατα γιατί σκέφτομαι στα Αγγλικανικα και μεταφράζω στα Ελληνικα μαμώ την ξενιτιά μου :)

Επίσης δεν μιλάμε για περιεκτικότητα σε θερμίδες στα pre-workout. Μάλλον το μπέρδεψες με τα ισοτονικά ποτά τύπου lucozade, gatorade etc. Δεν μιλούσα για τίποτα τέτοιο.

Περιεκτικότητα κρεατίνης κυμαίνεται μεταξύ 0, 2γρ. και 5γρ. ανάλογα το ποτό. Πιθανότατα λιγότερη από όση θα έπαιρνες ξεχωριστά?

Link to comment
Share on other sites

Αλλά είμαι immune στην καφεϊνη(περίπου) οπότε κοιμάμαι σαν το βόίδι χαχαχαχαχα

Δοκίμασε 2 ποτήρια νερο μετά την καφεΐνη και πες μας αποτελέσματα...:p

Immune δεν εισαι απλα δεν την μεταβολιζεις αρκετά γρήγορα.

Γενικά τα pre-workout ειναι λύση της ανάγκης για μενα(μετά απο πολύ κουραστική μέρα π.χ)τόσο πολύ ποσότητα καφεΐνης καθημερινά σίγουρα δεν θα σου βγει σε καλο,προτίμησε μια καλή διατροφή και θα είσαι σε πολύ καλά επίπεδα ενέργειας ολη την μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ουδέποτε το πρήξιμο συνδέθηκε με την μυϊκή υπερτροφία, περισσότερο ψυχολογικός παράγων είναι.

Η ακραία μυϊκή εξάντληση κακό κάνει παρά καλό. Φαντάσου ένα δρομέα που σε κάθε προπόνηση έπεφτε κάτω από την εξάντληση.

Τα ενεργειακά ποτά είναι τίγκα στις θερμίδες, αν ενδιαφέρεσαι βέβαια να διατηρήσεις κάποιο ποσοστό λίπους.

Το μόνο που σου παρέχουν είναι η καφεΐνη την οποία βέβαια συνηθίζει ο οργανισμός.

Όσο για την κρεατίνη καλό είναι να την χρησιμοποιείς ξεχωριστά αφού η περίσσια πρόσληψη επιβαρύνει τα νεφρά. Αυξάνοντας την πρόσληψη νερού αφού κάνει κατακράτηση και αποφεύγοντας την καφεΐνη αφού ενδέχεται να ακυρώσει τα ευεργετήματα της.

Σε διαβαζω τα λες καλα αλλά εδω να παρατηρήσω πως άλλο η εξάντληση σε αναερόβιο ( βάρη ) ενός μυ σε μια συγκεκριμένη κίνηση και άλλο η εξάντληση στο τρέξιμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τότε ειναι γονιδιακό (έχει να κάνει με κάποια ένζυμα στο συκώτι κλπ) και απλά δεν την μεταβολιζεις αρκετά γρήγορα...

Ειδικά με τα monster,redbull βλέπω κατι φίλους που τα κατεβάζουν νερό,μια φορά ήπια το πράσινο και βάραγε κόφτες οι καρδιά μου,τρελή πίεση!

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Σε διαβαζω τα λες καλα αλλά εδω να παρατηρήσω πως άλλο η εξάντληση σε αναερόβιο ( βάρη ) ενός μυ σε μια συγκεκριμένη κίνηση και άλλο η εξάντληση στο τρέξιμο!!!!

Καθόλου άλλο δεν είναι. Αν δυσκολευτώ σε μια επανάληψη, δεν κάνω άλλη.

Ποτέ δεν έβαλα κάποιον να με βοηθήσει να εκτελέσω επιπλέον επαναλήψεις.

Κουράσθηκα; Έφυγα.

Αν θέλω να δώσω έμφαση σε κάποια μυϊκή ομάδα, προσθέτω μια άσκηση 5Χ5 στις 2 επόμενες προπονήσεις της ίδιας εβδομάδας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα το λέω σα γενική θεωρία ότι αλλο το muscle breakdown και το γαλακτικό μαζι και άλλο το αερόβιο που αφορά πιο πολυ σε φυσική κατάσταση και την καρδια σε μεγαλύτερο βαθμό , οξυγόνο - αερόβιο. Μασκλ μπρεικντάουν ο δικός σου πως τα λεω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.