Jump to content



8600gts overclocking problems


Teodor_ch

Recommended Posts

είχα αγοράσει στις αρχές καλοκαιριού μία engineering sample 8600gts.

η κάρτα ήρθε με vmods και με custom bios ώστε να είναι συνέχεια χρονισμένη στα 720/1008

με το φαν ήσυχο στα idle και full στα load.

είχα τρέξει 3d mark 05/06, aquamark και δεν είχα παρατηρήσει κανένα πρόβλημα στην κάρτα.

επίσης είχα παίξει FSX, stalker και άλλα νέα παιχνίδια το καλοκαίρι.

τώρα την κάρτα την έβαλα στο νέο μου κουτί lian li v1100b plus II και μετά απο κανένα 10λεπτο στο FAR CRY κολλάει και άμα καταφέρω να περάσω στα windows μου πετάει συνέχεια artifacts.

ωραία...σκέφτηκα θερμοκρασία.

κατέβασα τα ρολόγια ΠΟΛΥ >200mhz και πάλι τα ίδια

άλλαξα πάστες

έβαλα έναν 90άρη full στροφές να ψύχει κατευθείαν τα heat pipes (στοκ ψύξη)

τίποτα...

παρατήρησα ότι η κάρτα ανεβάζει στροφές στο ανεμιστήρα της όταν φτάνει κοντά στους 80 βαθμούς. εκεί όμως αρχίζει και τα κολλήματα. επίσης όταν πέφτει η θερμοκρασία τα artifacts συνεχίζουν να πετάγονται.

το καλοκαίρι που πάλι ανέβαζε τόσο θερμοκρασία με τις δοκιμές μου, δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα.

α! έχω βάλει win xp 64bit τώρα και δοκίμασα και με τους τελευταίους οδηγούς και με τους beta

μπορεί κάποιος να μου πεί τι φταίει? δεν έχω εμπειρία με overclock κάρτας γραφικών και είμαι λίγο χαμένος. τί άλλο να δοκιμάσω?

ευχαριστώ :help:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μου θυμιζει την 7900gt με τις ελαττωματικες μνημες....σε 2δ απροβληματιστη...σε 3δ μετα απο 20 λεπτα μαξιμουμ αρτιφακτς κ χαλασμενο ντεσκτοπ...δοκιμασα βελτιωση ψυξης αλλα απλα καθυστερουσε ελαχιστα την εμφανιση του προβληματος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zardoz_magus

engineering sample !!!

apo pou man kai pios thn ekane customised

admin tha epanorthoso otan mporo gia ta greeklish:flower: :flower:

δε θα ήθελα να τον αποκαλύψω :)

πάντως ότι έχω χρειαστεί έχει βοηθήσει άμεσα

Αρχική απάντηση από Tsakonas

μου θυμιζει την 7900gt με τις ελαττωματικες μνημες....σε 2δ απροβληματιστη...σε 3δ μετα απο 20 λεπτα μαξιμουμ αρτιφακτς κ χαλασμενο ντεσκτοπ...δοκιμασα βελτιωση ψυξης αλλα απλα καθυστερουσε ελαχιστα την εμφανιση του προβληματος

μή μου λές τέτοια....

πάντως κατεβάζοντας τα ρολόγια στις μνήμες δε μου κόλλησε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.