Jump to content



Dell Vostro ή Dell inspiron?


MaD_MaxX

Recommended Posts

Γειά σε όλους,

αποφάσισα να πάρω ένα απο τα δύο dell laptops. To Dell vostro 1500 ή το Dell inspiron 1520. Εκτός απο τον σχεδιασμό δεν ξέρω προσωπικά κάποια άλλη διαφορά αλλά πρόσφατα άκουσα οτι έχουν διαφορές στο λογισμικό, μπορείτε να μου πείτε ποιές είναι αυτές οι διαφορές και ποιός απο τους δύο είναι η καλύτερη επιλογή, πέρα απο τον σχεδιασμό πάντα. :p

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γιατι dell ... ??? στη δουλεια εχουμε υποχρεωτικα και εχω το 810 και δεν εχω τρελαθει ... ποια η χρηση του αν επιτρεπετε? ερχεται το vostro στην ελλαδα? και επιπλεον τα dell ειναι κουστουμιες δεν μπορουν να συγκριθουν αν δεν εχεις επιλεξει πως τα θες ....

Link to comment
Share on other sites

Dell παιστεύω πως είναι πολύ αξιόλογα μηχανήματα και με τα λεφτά που δίνεις παίρνεις ενα πολύ δυνατό μηχάνημα με καλά specs και ποιότητα κατασκευής.

Η χρήση του τώρα.. αυτή που κάνει ενας φοιτητής, λίγο για τη σχολή, λίγο κάποιο παιχνίδι και πολυ internet :p

To build μου,

Επεξεργαστής Intel

Link to comment
Share on other sites

σα συνθεση ειναι πολυ καλή ... απλα εγω επιμενω οτι δεν εχω τρελαθει με την οθονη πχ ( το latitude 810 που εχω δεν ειναι και πολυ φωτεινη παντα στα 1680Χ1050, ουτε ζωντανη αρκετα) αλλά δεν εχει και τα καψιματα (χρωματικα) που εμφανιζει το ΗΡ 9393 (1440Χ900) ... βεβαια ομολογω οτι απο 10/2005 που το εχω δεν εχει κανει κιχ και δουλευω πανω του 9-10 ωρες την ημερα + ταξιδια (που δε λεει ομως γιατι ειναι θεοβαρο) αυτονομια με την 4αρα μπαταρια + χρηση excel = 50-60 λεπτα!!! ελπιζω να βοήθησα καλή επιλογή

επιπλεον

μια φορα αν ψαξεις λιγο θα δεις οτι δεν υπαρχουν γενικα μεγαλες διαφορές των μοντέλων ισως το οτι το ενα βγαινει σε χρωματα ενω το αλλο μονο μαυρο και με μια πιθανότητα - που την αποκλειω εγω προσωπικά αλλά δεν ξερω ουτε μπορω να την επιβεβαιωσω - οτι το μπορει το vostro να εχει αλλό σασί με μαγνησιο ...

η τιμή που λες ισως να ειναι και ψηλά αν το διαπραγματευτεις μαζι τους

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

Αυτό με την οθόνη που λες έχω διαβάσει σε ξένα forums πως σαν οθόνη όντως είναι πολύ μέτρια

Έχω μια ακόμη απορία, η κάρτα γραφικών ATI HD2700 σε ποιό επίπεδο κυμαίνεται περίπου σε σχέση με τις Nvidia?

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaD_MaxX

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

Αυτό με την οθόνη που λες έχω διαβάσει σε ξένα forums πως σαν οθόνη όντως είναι πολύ μέτρια

Έχω μια ακόμη απορία, η κάρτα γραφικών ATI HD2700 σε ποιό επίπεδο κυμαίνεται περίπου σε σχέση με τις Nvidia?

Thanks

~M8600 gt

Link to comment
Share on other sites

Aφού είναι τόσο καλή γιατι την θάβουν όλοι λέγοντας οτι είναι αργή για μέτρια μόνο παιχνίδια και άλλες τέτοιες π@π@ριές?

edit: μόλις κατάλαβα οτι πρεπει να είπα μ@λ..... την HD 2600 εννοώ, αυτήν ποθ έχει αυτος

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=996653&tab=specs

Link to comment
Share on other sites

εδω και μισο μηνα εχω το dell vostro, επειδη το εχω ψαξει επικρατει η αποψη οτι σχεδιαστικα δεν εχει καμια διαφορα με το inspiron, παρα μονο οτι ειναι καταμαυρο ενω το inspiron ασημενιο. Στο site δεν εχει επιλογη για 7200 στροφες στους σκληρους ομως επικοινωνησα με τη dell και μου ειπαν οτι μπορουν να βαλουν στο vostro σκληρο στις 7200 με συνεπεια να κανω την παραγγελια. Τα specs ειναι ιδια με αυτα που εδωσε πιο πανω ο φιλος εκτος απο την οθονη, δλδ

Επεξεργαστής Intel

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οff topic:

Δεν έχει διαφορά δυστυχώς σε συχνότητα μνημών αυτό το σύστημα.

Εκεί κολλημένο στο 667.

Και νόμιζα ότι είναι καλύτερο το σύστημα από το δικό μου με T7200.

Αλλά κούφιο FSB πουλάνε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.