Jump to content



Πως μπαινει αυτος ο φακός???


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Εχω την kodak z710 (http://wwwgr.kodak.com/GR/el/consumer/cameras/digital/Z710.shtml) και λεω να της αγορασω αυτον εδω τον φακο: http://www.kodak.com/eknec/PageQuerier.jhtml?pq-path=2096&pq-locale=el_GR&cameraEkNumber=EKN032171&skuID=S16107&Visible=false&navCategory=EKN032171 .

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι το πως προσαρμοζεται στην μηχανη. Αν μπορει να μου το εξηγησει καποιος συντομα θα του ειμαι υποχρεος γιατι αν ολα πανε καλα θα παρω αυριο το πρωι τηλεφωνο για να τον παραγγειλω.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος μπαινει βιδωτα.Εχει ενα σπειρωμα αμα προσεξεις στο τελος του φακου στη μηχανης.

Δεν ξερω αν πρεπει (λογικα πρεπει ) να αγορασεις καποιον adaptora που θα μπει αναμεσα στους δυο φακους..Mπορει και να τον εχεις ηδη

camera-lens-adapter.jpg

http://www.dcresource.com/reviews/kodak/z740-review/

καπου πριν τη μεση (κατω απο την φωτο που βλεπεις πιο πανω) θα δεις να λεει

"Αlso included is a conversion lens adapter which allows you to attach any 55 mm conversion lens or filter. Kodak offers a few things to take advantage of the adapter, including a wide-angle lens and two filters. The 0.7X wide-angle conversion lens ($120) will bring the focal length down to 26.6 mm."

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, η μηχανη εχει δυο σπειρωματα στα οποια θα μπορουσε να μπαινει ο φακος αν μπαινει βιδωτα. το ενα ειναι περιμετρικα του φακου( δηλαδη μεσα σε εκεινο τον "σωληνα" που μπαινει ο φακος οταν η μηχανη ειναι κλειστη) και το αλλο μπαινοβγαινει μαζι με τον φακο. μου φαινονται ομως πολυ μικρων διαστασεων για να σηκωσουν τετοιο πραγμα....

edit: αν καταλαβαινω καλα απο την φωτο που εχει στο λινκ που μου εδωσες μπαινει στο εσωτερικο σπειρωμα και οχι σε αυτο που μπαινοβγαινει.

Αλλα αν ειναι ετσι μετα τι χωρος μενει για μπαινοβγαινει ο φακος καθε φορα που η μηχανη ανοιγει ή κλεινει?????

edit 2: Απο την φωτογραφια που εχει στη σελιδα της kodak συμπεραινω οτι μαλλον βιδωνει στο εξωτερικο σπειρωμα...

ΚΟΙΤΑ ΜΠΛΕΞΙΜΟ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που βλεπεις στην φωτο που εβαλα δεν ειναι ο 0,7x μετατροπεας που 8ες...αλλα ο ανταπτορας πανω στον οποιο 8α βαλεις αυτο που 8ες να αγορασεις.

Κοινως ...θες περα απο αυτο και αυτο

(μην κοιτας που λεει p880 ...το ιδιο ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

αυτο που βλεπεις στην φωτο που εβαλα δεν ειναι ο 0,7x μετατροπεας που 8ες...αλλα ο ανταπτορας πανω στον οποιο 8α βαλεις αυτο που 8ες να αγορασεις.

Κοινως ...θες περα απο αυτο και αυτο

(μην κοιτας που λεει p880 ...το ιδιο ειναι)

δεν νομιζω πως ο φακος που δινεις στον πρωτο συνδεσμο ιεναι ο φακος για τον οποιο ενδιαφερομαι. η διαφορα ειναι φανερη με γυμνο ματι. Αν δεις εδω την μηχανη -->http://wwwgr.kodak.com/GR/el/consumer/cameras/digital/Z710.shtml που η φωτογραφια ειναι πολυ καλυτερη θα δεις οτι μαλλον δεν χρειαζεται ανταπτορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Είναι απλά τα πράγματα,

για να μπει ο SCHNEIDER-KREUZNACH XENAR 0.7X Wide-Angle Lens, 55 mm, θες ένα Lens Adapter, 45.5 to 55 mm.

αν ειναι οντως ετσι δεν θα επρεπε να το λεει στο site της εταιρειας;

Link to comment
Share on other sites

ρε dubber 55mm ειναι η διάμετρος του φακου. η διάμετρος του σπειρωματος οπως φαινεται και στις φωτο ειναι πολυ μικροτερη( διορθωσε με αν κανω λαθος). για αυτο και λεω οτι μαλλον δεν χρειαζομαι ανταπτορα...

Link to comment
Share on other sites

εμμεσως πλην σαφως με δικαιωνεις(ελπιζω) γιατι αν ηταν ιδιος ο φακος θα την ειχε στις συμβατες με τον φακο που θελω...

PS: Αν και νομιζω πως η ερωτηση δεν εχει νοημα, γινεται να μπουν μαζι δυο εξτρα φακοι στην μηχανη, δηλαδη αυτος για τον οποιο συζηταμε τοσες ωρες και αυτος εδω -->http://www.kodak.com/eknec/PageQuerier.jhtml?pq-path=274&pq-locale=el_GR&cameraEkNumber=EKN032171&skuID=S29613&Visible=false&navCategory=EKN032171 ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

ρε dubber 55mm ειναι η διάμετρος του φακου. η διάμετρος του σπειρωματος οπως φαινεται και στις φωτο ειναι πολυ μικροτερη( διορθωσε με αν κανω λαθος). για αυτο και λεω οτι μαλλον δεν χρειαζομαι ανταπτορα...

για το λογο ακριβως που λες ...χρειαζεσαι τον ανταπτορα..

Το adaptoraki των 20€ θα βιδωθει πανω στο σωμα και οχι πανω στον φακο της μηχανης ...και πανω στο adaptoraki θα βαλεις τον wide converter

Ρωτα και αυριο στα φωτογραφεια..το ιδιο 8α σου πουν.

Eπισης απο την τελευται ερωτηση ...εχεις καταλαβες τι κανουν αυτοι οι δυο φακοι??(wide και thle)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

οκ, ελπίζω να βγω ψεύτης και να μην το χρειαστείς γιατί είναι κανα 50άρι εξτρά έξοδο στο ήδη λάθος κατεμέ έξοδο για μια τέτοια μηχανή.

οχι βρε αδερφε, 18,90 κανει....

@ΝΤG: Εξακολουθω να πιστευω παντως (οχι για αλλο λογο αλλα γιατι αυτο μου λενε τα ματια μου, οτι ο φακος ειναι πολυ μικρος για να χωρεσει στον ανταπτορα)

Link to comment
Share on other sites

μολίς τα πιασεις στα χερια σου 8α δεις τα κονονικα τους μεγεθη.

Ελπιζω να καταλαβες οτι δεν "χωραει".. απλα βιδωνει πανω.

Δημιουργειται κενο μεσα ωστε να κουνιεται ο φακος της μηχανης

Link to comment
Share on other sites

παίδες τελικά έφαγα άκυρο το φακό. πηρα στην αντιπροσωπεία και μου ειπαν πως δεν τους φερνουν πλεον και πως αν θελω μπορουν να μου δωσουν μια γραμμη στο εξωτερικο για να τον παραγγειλω απο εκει.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.