Jump to content



Ερώτηση για hp lap και linux


chaosmaster

Recommended Posts

Μωρε μπραβο σημμετοχη βραδιατικα.Δεν ειμαι ο μονος ξενυχτης τελικα.

Φιλε Αλεξ μακρια απο το ουγκα μπουγκα(ubuntu).Eιναι σταθερο οκ αλλα μεχρι εκει.Οποιο debian και να βαλεις ειναι σουπερ σταθερο.Το ubuntu δεν μου αρεσει γιατι:

1)Η βαση του ειναι το debian testing που κληρονομει ΟΛΑ τα κακως κειμενα και του stable και του unstable,ειναι μακραν η χειριστη διανομη.

2)Του εχουν αλλαξει σχεδον ολα τα πακετα και δεν ειναι πια debian ειναι ubuntu.Τα sid πρεπει να μπορεις να τα δουλεψεις και σαν debian.

3)Eχει για graphics το gnome (μπλιαχ) αυτο βεβαια ειναι καθαρα υποκιμενικο ΑΛΛΑ το gnome οσο παει γινεται πιο βαρι ενω το kde παει ολο και πιο γρηγορα....!!!

Στο sidux μπορω να περασω οποιο πακετο θελω και οποιο kernel θελω στο ubuntu οχι.

Τελος η προοδο του unstable ειναι θεαματικη,σε μια βδομαδα εχουν "βελτιωθει" πολλα αρχεια,το λεω αυτο γιατι αν καποιος κανει κατι λαθος το διορθωνουν οι αλλοι.Σαν παραδειγμα μια φορα που δεν δουλευε το kde μετα απο 15' το ειχαν διορθωσει!!!!

Ετσι επιτυνχανουμε προοδο.

Υ.Γ Λεω παντα τη γνωμη μου και πασα διορθωση δεκτη.

Φιλικα σφαγεας,

Link to comment
Share on other sites

Μωρε μπραβο σημμετοχη βραδιατικα.Δεν ειμαι ο μονος ξενυχτης τελικα.

Είμαι καπώς ετσι : :zzz: ->:blink:

Τελείωσαν και τα υπνώτικα :p

1)Η βαση του ειναι το debian testing που κληρονομει ΟΛΑ τα κακως κειμενα και του stable και του unstable,ειναι μακραν η χειριστη διανομη.

Αυτό που το στηρίζεις;

Όλα τα bugs που βρίσκονται στο Launchpad διορθωνται άμεσα μέσω της Διαχείρισης ενημερώσεων και περνάνε απευθείας στο iso live cd που υπάρχει στο site τους.

2)Του εχουν αλλαξει σχεδον ολα τα πακετα και δεν ειναι πια debian ειναι ubuntu./QUOTE]

Ναι αλλά ότι αξίζει βγαίνει και σε έκδοση για ubuntu μιας και είναι πλεον το πιο διαδεμενο distro που υπάρχει.

Και η υποστηριξη πακέτων deb νομίζω είναι γενική.

3)Eχει για graphics το gnome (μπλιαχ) αυτο βεβαια ειναι καθαρα υποκιμενικο ΑΛΛΑ το gnome οσο παει γινεται πιο βαρι ενω το kde παει ολο και πιο γρηγορα....!!!

Βάλε Kubuntu :p

Δεν είναι όμως το Sidux τόσο φιλικό για τον αρχάριο όσο το ubuntu/kubuntu, είναι; ( δεν εχω δουλεψει sidux μπορει να έχω λάθος)

Υ.Γ Λεω παντα τη γνωμη μου και πασα διορθωση δεκτη.

Μια από τα ίδια για μένα αν και πιστεύω ότι εννοείται ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από slaught

[...]ενω το kde παει ολο και πιο γρηγορα....!!!

KDE4 FTW (Αλλά περί ορέξεως... και gnome και xfce και fluxbox και ratpoison...

deb από debian σε ubuntu και αντίστροφα καλύτερα να αποφεύγεται.

Τώρα το debian sid/sidux απέναντι στο ubuntu έχει ένα βασικό πλεονέκτημα και το αναφέρει ο slaught: Είναι versionless. Ενώ στο ubuntu πρέπει να περιμένεις 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Ακου το debian εχει τρεις εκδοσεις η testing ειναι η πιο cutting edge αλλα εχει και τα περισσοτερα conflict οπως ειναι αναμενομενο.Το stable εχει πραγματα που εχουν βγει κανενα χρονο πιο πριν και τα εχουν καρατσεκαρει.Για το λογο αυτο προτιμω το unstable.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από slaught

Ακου το debian εχει τρεις εκδοσεις η testing ειναι η πιο cutting edge αλλα εχει και τα περισσοτερα conflict οπως ειναι αναμενομενο.Το stable εχει πραγματα που εχουν βγει κανενα χρονο πιο πριν και τα εχουν καρατσεκαρει.Για το λογο αυτο προτιμω το unstable.

Εγώ ξέρω το εξής: Τα πακέτα περνάνε ανάλογα με τη σταθερότητα τους από τα εξής repositories:

Experimental --> Unstable(Sid) --> Testing

Δηλαδή πρώτα τα εισερχόμενα πακέτα μπαίνουν στο experimental repo και είναι πολύ ασταθή, μετά στο sid όπου και αν παραμείνουν ένα συγκεκριμένο διάστημα περνάνε στο testing.

Σε κάποια φάση όταν είναι να βγει η καινούργια stable έκδοση, παγώνουν τα πακέτα του testing, ελέγχονται και βγαίνει το stable.

’ρα πιο cutting edge είναι το sid (το experimental βασικά, αλλά εκεί παίζεις με την φλόγα) , μετά το testing και ακολουθεί το stable. Το stable πρακτικά αποκλείεται να σπάσει, το testing είναι αρκετά σταθερό και το unstable περιέχει τα πιο φρέσκα πακέτα.

Σημειωτέον ότι τα testing, unstable είναι αρκετά πιο σταθερά από αυτό που δηλώνει το όνομα τους.

Περισσότερα εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Debian#Debian_package_life_cycle

http://www.debian.org/doc/FAQ/ch-getting.en.html#s-version

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.