Jump to content



Ερώτηση για hp lap και linux


chaosmaster

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.Έχω αγορασει ενα laptop από την hp (pavilion dv6328ea) με προεγκατεστημενα vista.Η ερωτηση μου μιας κ νεος γενικα στους υπολογιστες ειναι αν γινεται να κανω format κ να περασω linux.Συγγνωμη αν ειναι βλακεια η ερωτηση μου αλλα οπω προειπα δε γνωριζω.Ευχαριστω :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Οτι μπορεις να κανεις φορματ και να τα βγαλεις ειναι σιγουρο.

Να θεσω λιγο διαφορετικα την ερωτηση σου?

Αμα τα βγαλει καποιος, και απο το λαπτοπ εχει μονο recovery dvd, μπορει να τα ξαναβαλει?:)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αυτο το θεμα.το θεμα ειναι αν μπορω τελικα να τα βαλω πως θα τα κανω να δουλεψουν με το harware του lap.Δλδ ποιο απλα που θα βρω driversΕυχαριστω

Κατέβασε το ubuntu 7.04 και boot-αρε από το CD. Αυτό είναι ένα live cd από το οποίο θα εκτελεστεί κανονικά το λειτουργικό χωρίς να πειραχτούν τα δεδομένα σου ή ο δίσκος σου. Αν όλα παίζουν κανονικά, τότε μπορείς να το εγκαταστήσεις κιόλας. drivers με τη λογική των drivers για win δε χρειάζεται να βρεις μιας που όλα είναι περασμένα στο kernel του λειτουργικού.

αυτος ειναι ο μεγαλος καημος ολων μας.

Πάντως άμα καίγεσαι πολύ να βάλεις linux και το έχεις καημό, στείλε μου pm και θα στο περάσω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chaosmaster

Καλησπέρα παιδιά.Έχω αγορασει ενα laptop από την hp (pavilion dv6328ea) με προεγκατεστημενα vista.Η ερωτηση μου μιας κ νεος γενικα στους υπολογιστες ειναι αν γινεται να κανω format κ να περασω linux.Συγγνωμη αν ειναι βλακεια η ερωτηση μου αλλα οπω προειπα δε γνωριζω.Ευχαριστω :unsure:

Αυτό είναι έτσι?

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.900236

Η κάρτα γραφικών και το wireless θα παίζουν λογικά χωρίς πρόβλημα, αλλά κάτι multimedia κουμπιά, card readers και λοιπά μπορεί να παίζουν μετά από αρκετό ψάξιμο ή και καθόλου.

Δοκίμασε με κάποιο livecd και δες τι δεν σου παίζει. Αν όλα είναι όπως πρέπει κάνεις install και είσαι μια χαρά.

Αλλιώς σημείωσε τι δεν παίζει και δες στο internet αν γίνεται να παίξει ή δοκίμασε άλλο livecd και που ξέρεις μπορεί να παίξει.

Να σου προτείνω το knoppix σαν livecd που έχει πάρα πολύ καλό hardware detection.

Επίσης μην σβήσεις το recovery partition.

Αρχική απάντηση από .38-.45

αυτος ειναι ο μεγαλος καημος ολων μας.

Αρχική απάντηση από gdp77

drivers με τη λογική των drivers για win δε χρειάζεται να βρεις μιας που όλα είναι περασμένα στο kernel του λειτουργικού.

Πραγματικά είναι καημός ειδικά με κάτι winmodem αλλά ακόμα και σε πιο βασικά πράγματα όπως κάρτα γραφικών. Είχα φάει 2 μέρες στο zenwalk για να περάσω τον proprietary driver για την ati μου (fglrx) (τα modules αυτά δεν είναι μέσα στον kernel αφού είναι proprietary/closed source).

Και είχα φάει ώρες σε καθαρή κονσόλα (χωρίς desktop environment) να προσπαθώ να το φτιάξω. Αν δεν ήξερα να επαναφέρω ένα xorg.conf θα έμενα εκεί.

Το θέμα είναι ότι δεν γινόταν να μπει λόγω ασυμβατότητας με την έκδοση του kernel που είχα!!!!!!

Θέλω να καταλήξω λοιπόν ότι τα πράγματα με drivers στο linux είναι τέλεια αν το hardware σου υποστηρίζεται εγγενώς. Πραγματικά καλύτερα από windows, πολύ πιο ready out of the box.

Αν δεν υποστηρίζεται το hardware σου, είναι εφιάλτης. Και αν δεν έχεις ή λίγη εμπειρία ή λίγη επιμονή κι υπομονή το πιθανότερο είναι να στείλεις το linux σταδιάλα.

Αρχική απάντηση από .38-.45

να το περασω μπορω, driver δε μπορεσα να βαλω στο via.

Όταν λες via εννοείς mobo ή κάτι άλλο?:confused:

:sorry: για το τεράστιο post.:sorry:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι χωρίς το recovery/hidden partition δεν γίνεται να ξαναεγκαταστήσεις τα vista/xp όπως τα είχε ο κατασκευαστής (με drivers, προγραμματα κτλ.)

Με κανονικό dvd εγκατάστασης μπορείς να περάσεις τα vista/xp. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να το κάνεις αυτό με το recovery cd/dvd που έρχεται με το laptop. Γι' αυτό και για να είναι σίγουρος, ας μην το σβήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από seph1roth [Σήμερα, στις 16:27]

Θέλω να καταλήξω λοιπόν ότι τα πράγματα με drivers στο linux είναι τέλεια αν το hardware σου υποστηρίζεται εγγενώς. Πραγματικά καλύτερα από windows, πολύ πιο ready out of the box.

Αν δεν υποστηρίζεται το hardware σου, είναι εφιάλτης. Και αν δεν έχεις ή λίγη εμπειρία ή λίγη επιμονή κι υπομονή το πιθανότερο είναι να στείλεις το linux σταδιάλα.

ακριβως αυτο: αν υποστηριζεται εχει καλως, αλλιως δεν. καλο, χρυσο το Linux, αν (μεγαλο αν) υποστηριζει το hardware που εχεις.
Αρχική απάντηση από seph1roth [Σήμερα, στις 16:27]

Όταν λες via εννοείς mobo ή κάτι άλλο?:confused:

http://linitx.com/viewproduct.php?prodid=11045

γι αυτο εδω λεω. μπηκε το ubuntu, ολα ομορφα και καλα, κατεβηκαν και τα updates, στραβωσε το πραγμα οταν πηγα να τρεξω ενα avi. τοτε καταλαβα οτι δεν ειχαν μπει οδηγοι. βρηκα καποια πραγματα, εκανα καποιες προσπαθειες, αλλα την 3η μερα το παρατησα, γιατι ειχα και αλλα πραγματα να κανω, και 2ο pc δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μακρια απο το ουγκαμπουγκα(ubuntu) ειναι debian testing που κληρονομει ολα τα μειονεκτηματα απο το stable και unstable.Mπορεις να κανεις format θα μπει χωρις κανενα προβλημα και θα τα βρει ολα.ΑΝ ξεφυγει κατι βαζεις το τελευταιο kernel και το βρηκε τοσο απλα.Δεν χρειαζονται drivers.Nα τονισω οτι ολα αυτα που σου λεω ειναι με debia unstable το οποιο δουλευω εδω και 1 χρονο ερασιτεχνηκα.Αντι να αλλαξω Laptop αλλαξα λειτουργικο....!

Μπορεις να βαλεις αυτο που εχω στην υπογραφη μου ειναι αρκετα up to date και βασικο πλεονεκτημα μπορεις να το δουλευεις σαν debian ή σαν sidux.Εξηγούμαι το ουγκαμπουγκα ειναι ubunt δεν μπορεις να το δουλεψει σαν debian εχουν αλλαξει τελειως τα πακετα.Τωρα το δικο μου εχει πανω τα απειρα script για να αναγνωριζει υλικο,τι θελω να πω?Aν πας να κανεις update τον kernel θα σε ρωταει για π.χ. ειναι multi core, εχει sse 4 κ.τ.λ. ενω στο sidux πατας μια εντολη και τα αλλα τα κανουν τα script.

Tελος ειναι debian oποτε εχει καλο support και καλα γραμμενο κωδικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

http://linitx.com/viewproduct.php?prodid=11045

γι αυτο εδω λεω. μπηκε το ubuntu, ολα ομορφα και καλα, κατεβηκαν και τα updates, στραβωσε το πραγμα οταν πηγα να τρεξω ενα avi. τοτε καταλαβα οτι δεν ειχαν μπει οδηγοι. βρηκα καποια πραγματα, εκανα καποιες προσπαθειες, αλλα την 3η μερα το παρατησα, γιατι ειχα και αλλα πραγματα να κανω, και 2ο pc δεν εχω.

Τι να το κάνεις άλλωστε το linux αν δεν μπορείς να κάνεις όσα έκανες και πριν. Πιο εύκολη πρέπει να την κάνουμε τη ζωή μας, όχι πιο δύσκολη.

Εσύ μπορεί να κάθησες 3 μέρες ( :worship: ) αλλά οι περισσότεροι δεν θα ασχοληθούν καθόλου γιατί απλώς θέλουν κάτι να κάνουν τις δουλειές τους ή να δουν κανά βίντεο.

Γι αυτό και πρότεινα κι άλλα livecd παραπάνω. Μπορεί το ένα να έχει bug εκείνη την περίοδο, άλλο μπορεί να έχει πιο νέο kernel (άρα και νεότερους drivers) κ.ο.κ.

Και δεν παιδεύεσαι και πολύ έτσι.

EDIT

Αν το ξαναπροσπαθήσεις πάντως μην ασχοληθείς με viaarena και τέτοια. Από ότι είδα ο openchrome driver χρειάζεται και είναι μέσα στο xorg.

Από το wiki του ubuntu

https://help.ubuntu.com/community/OpenChrome

Και εκτός από driver πρέπει να ο media player να έχει XvMC για h/w acceleration. Στη viaarena έχει enhanced versions των xine, mplayer.

Αρχική απάντηση από slaught

Φιλε μακρια απο το ουγκαμπουγκα(ubuntu) ειναι debian testing που κληρονομει ολα τα μειονεκτηματα απο το stable και unstable.Mπορεις να κανεις format θα μπει χωρις κανενα προβλημα και θα τα βρει ολα.ΑΝ ξεφυγει κατι βαζεις το τελευταιο kernel και το βρηκε τοσο απλα.Δεν χρειαζονται drivers.Nα τονισω οτι ολα αυτα που σου λεω ειναι με debia unstable το οποιο δουλευω εδω και 1 χρονο ερασιτεχνηκα.Αντι να αλλαξω Laptop αλλαξα λειτουργικο....!

Μπορεις να βαλεις αυτο που εχω στην υπογραφη μου ειναι αρκετα up to date και βασικο πλεονεκτημα μπορεις να το δουλευεις σαν debian ή σαν sidux.Εξηγούμαι το ουγκαμπουγκα ειναι ubunt δεν μπορεις να το δουλεψει σαν debian εχουν αλλαξει τελειως τα πακετα.Τωρα το δικο μου εχει πανω τα απειρα script για να αναγνωριζει υλικο,τι θελω να πω?Aν πας να κανεις update τον kernel θα σε ρωταει για π.χ. ειναι multi core, εχει sse 4 κ.τ.λ. ενω στο sidux πατας μια εντολη και τα αλλα τα κανουν τα script.

Tελος ειναι debian oποτε εχει καλο support και καλα γραμμενο κωδικα.

Για αρχή μιά χαρά είναι το ubuntu πιστεύω. Αν θες βέβαια κάτι καλύτερο απλώς το αποφεύγεις.

Το sidux έχει livecd? Ποιες είναι οι διαφορές του από το "καθαρόαιμο" sid? sorry για το offtopic

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον ολα τα linux εχουν livecd.To sidux εχει πολυ καλα setαρισμενο kde δηλ εγω κοβω πολυ λιγα services.Εχει δικα τους script που σου κανουν τη ζωη πιο ευκολη οπως update στον kernel και στον driver της καρτας γραφικων με μια εντολη εκαστο!Τελος αναγνωριζει ολο το υλικο με τη μια.

Link to comment
Share on other sites

Στο ubuntu δε θυμάμαι να είχα ποτέ πρόβλημα με οποιοδήποτε αρχείο video. Βάζεις automatix2 και με 2-3 click όλα τα codecs περνάνε για πλάκα. Drivers για κάρτα γραφικών περνάνε με 1 click αν έχει nvidia. Με τις AMD vga είναι λίγο πιο στραβά τα πράγματα αν και οι φήμες λένε ότι η AMD έχει πέσει με τα μούτρα για να βελτιώσει την κατάσταση και μάλιστα με τους τελευταίους catalyst η πλειοψηφία των προβλημάτων λύνεται. Πάντως, στο laptop μου, που έχω Χ600 δουλεύω με τους open source (out of the box) χωρίς κανένα προβλήμα (και φυσικά beryl)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από seph1roth [Χθες, στις 14:05]

Αν το ξαναπροσπαθήσεις πάντως μην ασχοληθείς με viaarena και τέτοια. Από ότι είδα ο openchrome driver χρειάζεται και είναι μέσα στο xorg.

Από το wiki του ubuntu

https://help.ubuntu.com/community/OpenChrome

Και εκτός από driver πρέπει να ο media player να έχει XvMC για h/w acceleration. Στη viaarena έχει enhanced versions των xine, mplayer.

million thanx for that. :)

θα το δοκιμασω σε πρωτη ευκαιρια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Στο ubuntu δε θυμάμαι να είχα ποτέ πρόβλημα με οποιοδήποτε αρχείο video. Βάζεις automatix2 και με 2-3 click όλα τα codecs περνάνε για πλάκα. Drivers για κάρτα γραφικών περνάνε με 1 click αν έχει nvidia. Με τις AMD vga είναι λίγο πιο στραβά τα πράγματα αν και οι φήμες λένε ότι η AMD έχει πέσει με τα μούτρα για να βελτιώσει την κατάσταση και μάλιστα με τους τελευταίους catalyst η πλειοψηφία των προβλημάτων λύνεται. Πάντως, στο laptop μου, που έχω Χ600 δουλεύω με τους open source (out of the box) χωρίς κανένα προβλήμα (και φυσικά beryl)...

Απλώς το θέμα είναι ότι πρέπει να δουλεύει και το h/w acceleration για να δεις video χωρίς να χάνεις καρέ στην περίπτωση αυτή. Αν δεν υπήρχαν Codecs το avi δεν θα άνοιγε καθόλου, έτσι δεν είναι?

Γι' αυτό και μιλάω για XvMC (h/w accelerated video driver).

Παπεπιπτόντως δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα για το automatix.

Τα χειρότερα για την ακρίβεια και μάλιστα τώρα τελευταία από τους ίδιους τους developers του ubuntu που συνιστούν να μην χρησιμοποιείται. Ενδέχεται μάλιστα να έχεις και προβλήματα, κυρίως μετά από αναβάθμιση σε επόμενη έκδοση του ubuntu.

Όσο για την AMD/ATi οι open source αν υποστηρίζεται η κάρτα σου είναι αρκετά καλοί. Μακάρι όμως να δώσουν και τα specs για τις παλιότερες κάρτες R200,R100 γιατί οι open source drivers έχουν ακόμα κάποια bugs (μιλάω εκ πείρας, βλ. radeon 9250 και slow scrolling bug).

Τέλος, γιατί δεν δοκιμάζεις και compiz fusion? Το έχω στο debian sid εδώ και καιρό, και μπορώ να πω ότι στις τελευταίες εκδόσεις είναι stable και πιο εύχρηστο από ότι αρχικά.:)

Αρχική απάντηση από slaught

Σχεδον ολα τα linux εχουν livecd.To sidux εχει πολυ καλα setαρισμενο kde δηλ εγω κοβω πολυ λιγα services.Εχει δικα τους script που σου κανουν τη ζωη πιο ευκολη οπως update στον kernel και στον driver της καρτας γραφικων με μια εντολη εκαστο!Τελος αναγνωριζει ολο το υλικο με τη μια.

Thanks. :T: Πάντως και στο κανονικό sid τα κάνω αυτά χωρίς script οπότε δεν βρίσκω διαφορά για μένα για να μεταβώ σε sidux, τώρα που έχω στημένο το debian.

Αρχική απάντηση από .38-.45

million thanx for that. :)

θα το δοκιμασω σε πρωτη ευκαιρια.

Αλίμονο!:D

Κι αν μπορώ να βοηθήσω, ευχαρίστως.:)

Link to comment
Share on other sites

Thanks. :T: Πάντως και στο κανονικό sid τα κάνω αυτά χωρίς script οπότε δεν βρίσκω διαφορά για μένα για να μεταβώ σε sidux, τώρα που έχω στημένο το debian.

Δεν διαφωνω μαζι σου αλλα για εναν αρχαριο,το να κανει update τον kernel μονος του ή και για σενα ακομα δεν ειναι τοσο ευκολο.Σου εφερα ενα απλο παραδειγμα που τα script κανουν τη ζωη σου πιο ευκολη.Ερωτηση τους drivers για την καρτα γραφικων πως τους περνας γιατι εγω γραφω: "sgfxi" σε κονσολα και μετα αναγνωριζει την καρτα παει παιρνει τους τελευταιους οδηγους και τους εγκαθιστα απο μονο του.

Αυτα ειναι καποια απο τα καλα του sidux.Εσυ δεν χρειαζεται τα το περασεις,το αναφερω για αρχαριους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να βάλεις φίλε το Ubuntu Edgy Eft 7.04

Κερδίζεις έτσι ένα συστημα σταθερό σα βράχο ( χάρη στο πυρηνα debian), τις ευκολίες του apt ( με το οποίο ξεχνάς τι θα πει dependancies) και του synaptic, αλλα και ένα περιβάλλον φιλικότατο για τον αρχάριο χρήστη.

Έχω εγκαταστήσει το λειτουργικο σε 7 συστήματα συμπεριλαμβανομένου και 2 λαπτοπ και δεν είχα ποτε προβλήματα συμβατότητας.

Να πω μόνο οτι θα χρειαστούν κάποιες ρυθμίσεις καθώς το λειτουργικό ερχεται γυμνο απο υποστηριξη mp3, avi, flash και αλλα restricted formats και για αυτο είναι και δωρεάν. . ( δεν χρειάζεται άδειες χρήσης των codecs τους)

Η υποστήριξη 3D στις τελευταιες διανομές είναι πανευκολη καθώς με το που πας να ενεργοποιήσεις τα dektop effects το ιδιο το λειτουργικο σε παροτρύνει να την εγκαταστησεις με ερώτηση "ναι" η "οχι" μεσω παραθύρου.

Από ότι βλέπω το 6327ca ( κοντινο μοντέλο φαντάζομαι) υποστηριζεται, εχει δοκιμαστει δηλαδη, όπως μπορείς να δεις εδώ:

http://www.linux-on-laptops.com/hp.html

Τρέξε όμως και το Live CD για να είσαι και σιγουρος αλλα και για να πάρεις και μια γεύση ;)

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν διαφωνούμε και δεν το παίζω, ούτε και είμαι τίποτα super-duper-wow "προχωρημένος". Ίσα-ίσα.:flower: Αν φάνηκα έτσι :sorry:

Απλώς για τη χρήση που κάνω τα windows δεν μου είναι απαραίτητα κι έτσι τα αντικατέστησα.

Τέτοια script όντως σου λύνουν τα χέρια αλλά δεν είναι αναντικατάστατα (εννοώντας ότι μπορείς να τα κάνεις με το χέρι).

Εμένα οι drivers είναι open source (radeon) οπότε δεν χρειάζομαι, αλλά γράφω παραπάνω τι τράβηξα για να περάσω αυτούς τις ΑΤΙ (που εν τέλει για την κάρτα μου είναι χειρότεροι αλλά άσχετο).:laughing:

Το compiling του kernel δεν είναι τίποτα δύσκολο αλλά μπορεί να είναι daunting την πρώτη φορά. ’ποψη μου είναι ότι μία φορά αν κάνεις κάτι στο linux θα το μάθεις και θα σε βοηθήσει.

Φυσικά και πρέπει να κάνουμε πιο εύκολα τα πράγματα. Και ο καθένας όπως βολεύεται. Γι αυτό και υπάρχουν τόσα distros. ;)

EDIT

Το ποστ απευθύνεται στον slaught αλλά με πρόλαβε ο alexis2044 με το ποστ του.:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.