Jump to content



Θερμαγώγιμη πάστα σε GeForce 6600


LiK

Recommended Posts

Καλησπέρα!

εχω μια nVIDIA GeForce 6600 PCI-E 256MB

Η θερμοκρασια της ειναι αρκετα υψηλή..66C IDLE σε δροσερο καιρο..

εχει μια Fanless ψυχτρα την οποια δν θα ηθελα να αλλαξω ή να βάλω fan για την ωρα..H ψυχτρα αυτη ειναι σαν αυτης της φωτο 150616.jpg

Απο οτι εχω δει απο το πλάι αναμεσα στα chips και την ψυχτρα υπάρχουν thermal pads. Σκεφτομαι να την βγαλω, να τα αφαιρεσω και να βαλω σε ολα τα chipakia παστουλα..AS5..

1. να το επιχειρησω?πρεπει να εχω κατι υποψιν μ?

2. ειναι κατι να προσεξω?Υπαρχει καποιος κινδυνος?

3. Να βαλω παστα σε ολα τα chips που μπορουν να ερθουν σε επαφη με την ψυχτρα ή αυστηρα μονο σε αυτα που ειχα thermal pads απο πριν?

Ευχαριστω πολυ!

PS: για ενα διαστημα ειχα βαλει ενα ανεμιστηρακι να φυσαει κατευθειαν πανω στην καρτα χωρις να δω διαφορα θερμοκρασιας...:dots:

Link to comment
Share on other sites

1) Η ΑS5 είναι ηλεκτρικά αγώγιμη, αν σου πέσει πάνω σε μέρος που δεν πρέπει να πέσει μπορεί να δημιουργήσει βραχυκύκλωμα και ίσως μόνιμη βλάβη στην κάρτα.

2) Σου είπα παραπάνω ;)

3) Νομίζω πως όλα αυτά που έρχονται σε επαφή με την ψύκτρα έχουν πάστα ή thermal pads ήδη.

PS) Δεν είναι σοβαρή ψύκτρα αυτή η Fanless, δεν πρόκειται να έβλεπες και μεγάλη διαφορά με ή χωρίς ανεμιστήρα.

Γνώμη μου? Πάρε ένα nV Silencer για την κάρτα σου και θα δεις ότι, και ήσυχο είναι και πολύ αποτελεσματικότερο. Αν παρ όλα αυτά θες να βάλεις πάστα, προτείνω να αφήσεις τα pads έτσι όπως έχουν στις μνήμες και να βάλεις πάστα μόνο στον πυρήνα.

Link to comment
Share on other sites

1. συμφωνα με την εταιρια δν ειναι ηλεκτρικα αγωγιμη αλλα μπορει να γινει για δυο πολυ κοντινες επαφες...anyway..δν θα την πασαλειψω!

3. ναι εχουν thermal pads οπως ειπα..

PS..απλως για την ωρα δν θελω να παρω κατι..και προτιμω να ειναι φανλες κ ας εχω λιγο temps..

EDIT να αφησω τα pads στις μνημες και να βαλω paste μονο στον πυρινα δν νομιζω πως εινια καλη ιδεα..γτη ψυχτρα δν θα παταει καλα στο σημειο που θα ειναι η παστα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LiK

EDIT να αφησω τα pads στις μνημες και να βαλω paste μονο στον πυρινα δν νομιζω πως εινια καλη ιδεα..γτη ψυχτρα δν θα παταει καλα στο σημειο που θα ειναι η παστα..

Κανεις λαθος, το στρωμα της παστας δεν θα κανει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirDiman [Σήμερα, στις 16:36]

Κανεις λαθος, το στρωμα της παστας δεν θα κανει καποιο προβλημα.

Δν νομιζω..φυσικα δν θα κανει προβλημα..αλλα το παχος των pads ειναι πολυ μεγαλυτερο απο αυτο μιας στρωσης παστας..

οποτε αφου η ψυχτρα ειναι ενα "κομματι", στο σημειο του πυρινα δν θα γινεται καλη επαφη πυρηνα-παστας-ψυχτρας..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.