Jump to content



tribe5


Dr.Paneas

Recommended Posts

Ρε σεις εχω βαλει την βλακεια το Ubuntu Feisty Fawn αλλα εχω σε Dual boot και τα Windows. Πως θα γινει να περασω την Tribe5 του Ubuntu πανω στο Feisty χωρις να γινει καμια στραβη ;

παω να κανω partition με το χερι και κανω:

/dev/sda1 ntfs /media/sda1 (δεν το πειραζω)

/dev/sda2 ext3 βαζω τικ στο format Type of new partition βαω Primary , Location for the new partition: βαζω Beginning

/dev/sda5 swap ,type for the new partition: βαζω Logical , location for the new partition βαζω Beginning. btw ποσο mb να βαλω εδω ;

και που βγαζει:

Δεν έχει οριστεί βασικό σύστημα αρχείων!

Παρακαλώ διορθώστε αυτό το λάθος από το μενού διαμέρισης. Τι θα κανω ;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θυμάμαι πολύ καλά πως είναι ο wizard (θα κοιτάξω αύριο αν θες) λογικά δίπλα στο ext3 θα έχει άλλο ένα κουτάκι όπου θα πρέπει να βάλεις το σημείο που το κάνει mount (όπως το /media/sda1 παραπάνω).

Εκεί πρέπει να βάλεις /

(backslash) δηλαδή ότι σε αυτό το partition είναι το root filesystem (λογικά η μετάφραση του στα ελληνικά είναι αυτό το "βασικό σύστημα αρχείων).

Νομίζω πως αυτό είναι.:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το βρηκα εχθες. Τι βλακεια παντως, δε το εχουν καθολου φτιαγμενο. Σαν υποχρεωτικη κρυφη ρυθμιση.

btw το Tribe5 μην το βαλει κανεις, πατατα μεχρι εκει που δεν περνει. Ουτε nvidia παιζουν, ουτε τιποτα. Βαρυτατο desktop λογο του Fusion και αργος Firefox. WTF ??? Tribe lol.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.