Jump to content



προβλημα με scythe infinity


ερμαρος

Recommended Posts

Γεια παίδες. Έχω το εξής προβληματακι. Αγορασα την εν λόγω ψύκτρα και συμβαινει το εξης εντυπωσιακό. Βάζω μπρος τον υπολογιστή και όταν φτάνει σε 3d mode σβήνει ο υπολογιστής. Να σημειώσω ότι είναι βιδωμένη καλά. Την βγάζω και βάζω μια άλλη και το pc δουλεύει κανονικά. wtf is going on!!!

Link to comment
Share on other sites

Δες τις θερμοκρασίες του επεξεργαστή σου μέσω Bios σε DOS mode. Αν δεις οτι κυμαίνονται σε λογικά επίπεδα τότε συνέχισε και στα Windows και έλεγξε τις θερμοκρασίες του με το Speedfan ή το Core Temp.

99.99% το πρόβλημα είναι στον ανεμιστήρα της καινούργιας ψύκτρας. Και φυσικά μέσω bios και πάλι, απενεργοποίησε την αυτόματη λειτουργεία του ανεμιστήρα της ψύκτρας έτσι ώστε να δουλεύει στο 100% των δυνατοτήτων του. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν παταει καλα η ψυκτρα σου... θερμοαγωγιμη να υποθεσω εβαλες...και εβαλες και σωστη ποσοτητα. τσεκαρε το πατημα της ψυκτρας... δεν νομιζω να χρειαζεσαι δευτερο ανεμιστηρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

φιλος, λογικα δεν παταει καλα για καποιο λογο η ψυκτρα (λογω βαρους πχ). για να δεις αν ειναι οντως ετσι βαλε το case σου οριζοντια και δες τι παιζει... Το ΒΑΣΙΚΟ ομως ειναι πρωτα να μας τι θερμοκρασιες εχεις ετσι οπως ειναι το συστημα σου τωρα( εμπα στο BIOS και δες)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22 [01-10-2007 22:41]

Τελικά δεν κάνει για την μητρική μου, GA-P35-DS4 :( , είδα κάτι φώτο στο google και λέω άστο καλύτερα...πρέπει να στραβώσω τα heatpipes του chipset για να μπει.

Η ninja κανει αλλά πότε θα τι φέρουνε :dots:

Αν μιλάς για αυτήν Scythe SCNJ-1100P Ninja - Plus Rev. 2 τσέκαρε λιγο ...

http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=Scythe+SCNJ-1100P+Ninja

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ερμαρος

για να κανεις δουλεια με την infinity θες και αλλον εναν 12 ανεμιστηρα. By the way εγω με δυο 2 fans ειμαι.

Παραείναι υποκειμενική άποψη αυτή. Τον stock έχω μόνο σε Q6600 και έχει επιδόσεις που είχα και με WC πριν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από qwerty

Αν μιλάς για αυτήν Scythe SCNJ-1100P Ninja - Plus Rev. 2 τσέκαρε λιγο ...

http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=Scythe+SCNJ-1100P+Ninja

Οι ίδιες δεν είναι? :p

http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=scythe+ninja+plus+rev.+b

PS ...δεν λέγεται πια Infinity λόγω δικαστηριων και την κατοχύρωση του ονόματος απο άλη εταιρία....μετονομάστηκε σε Mugen η Infinity :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

μετονομάστηκε σε Mugen η Infinity :)

:tongue: :tongue: :tongue: δεν μου αρεσει καθολου το ονομα.....το infinity ηταν πολυ καλυτερο κατα την γνωμη μου....(πως να το πω, τηαν πιο εφετζιδικο, πιο πομπωδες)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Την πηρα κι εγω προχθες για 38 ευρω απτο πλαισιο, ΠΟΛΥ ικανοποιημενος προς το παρων εχω εναν e6600 στα 2.9 1.32v και βγαζει 51 βαθμους max ( συνηθως παει μεταξυ 47-50 ) με orthos full load(44 με ανοιχτο κουτι), θελει προσοχη στο mounting ομως, την πρωτη φορα δεν πατησε καλα το 4ο pushpin και ειχα 43idle 64 load :S, τον μαμησιο τον αλλαξα με εναν aerocool xtreme turbine blue ( 33db 89cfm ) να φυσαει αερα μεσα απτα fin της και στην συνεχεια να τον βγαζουν οι πισω 9αρηδες του TJ07 εξω, παστα χρησιμοποιησα την super thermal grease της zalman

Αμα δωσω 12V αντι για 5 και στους 2 aerocool στην οροφη λογικα θα εχω ακομα χαμηλοτερες θερμοκρασιες αλλα θα ακουγεται σε ολο το δωματιο :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.