Jump to content



Ελεγχος ανεμιστηρα cpu


minus

Recommended Posts

Εχω ενα παλιο pc 5ετιας με Amd athlon64.

Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με θεματα ψυξης.

Θελω να ξερω αν υπαρχει κανενα προγραμματακι (οχι λυσεις με bios) που να μου δινει ελεγχο στη λειτουργια και την ταχυτητα περιστροφης του ανεμιστηρα που ψυχει την cpu.

Υπαρχει κατι?

Link to comment
Share on other sites

leros2004 ευχαριστω.

χωρις να εμβαθυνω πολυ, αν το βαλω στο automatic fan speed, ειμαι καλλυμενος για μια βελτιστη λειτουργια ή πρεπει να πειραματιστω με επιμερους ταχυτητες κλπ?

Βλεπω επισης speed1, speed2.

Ενα ανεμιστηρα εχω. Τι speed1 και 2 ειναι αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Και πως ρυθμιζεις τις θερμοκρασιες?

minus καταφερες τπτ?και γω εναν athlon 64 εχω..αλλα δεν μπορω να αλλαξω την ταχυτητα κατι..

εγω εχω 2 ανεμηστηρες και γραφει speed01 , speed02 , speed03....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το speedfan για τις στροφές τον ανεμιστήρων βλέπει τις εξόδους τις μητρικής(που περνούν ρεύμα οι ανεμιστήρες) και όχι τους ανεμιστήρες σαν σύνολο(δεν βλέπει δηλαδή τους ανεμιστήρες που είναι συνδεμένη στο τροφοδοτικό).

για να ελενξεις τις στόφες τον ανεμιστήρων πρέπει να το υποστηρίζει και η μητρική σου και οι ανεμιστήρες(αν το υποστηρίζει η μητρική σου αλλα όχι οι ανεμιστήρες, τότε απλά οι ανεμιστήρες θα "υπολειτουργούν" αλλα αυτό δεν μας πειράζει).

επίσης υπάρχει και ο τρόπος εξωτερικόν fan controller

π.χ.: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805200 (με λίγο κόστος)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.