Jump to content



Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για αγορά τηλεόρασης;


Ilias83

Recommended Posts

Καλημέρα...

Σκέφτομουν να αγοράσω μια τηλεόραση και μάλιστα θα την αγόραζα χθες, αλλά απλά για το σκεφτώ λιγάκι ακόμα είπα να το αναβάλω για μια μέρα.

Θα μπει στο σαλόνι, σκοπός είναι να βλέπω εγώ ταινίες και οι γονείς μου τηλεοπτικά προγράμματα.

Σκεφτόμουν την Samsung 37'' LE37M86B.

Η απόσταση από την καναπέ που βλέπουμε συνήθως είναι σχεδόν 4 μέτρα (λέω σχεδόν γιατί πρέπει να είναι 3,80-3.90) ενώ από έναν ακόμα καναπέ του σαλονιού είναι από 2 ως 3,5 μέτρα.

Δυστυχώς οι δικοί μου δεν θέλουν κάτι πιο μεγάλο, οπότε οι 37 ίντσες είναι το ταβάνι.

Κοιτάζοντας λιγάκι στη σελίδα της Samsung είδα οτι ουσιαστικά η τηλεόραση για την οποία μιλάω έχει αντικαταστααθεί από την αντίστοιχη της σειράς Μ87.

Μπορεί να μου πει κανείς τι διαφορές έχουν και αν αξίζει να περιμένω λιγάκι ακόμα για αυτήν;

Από εκεί και πέρα ήθελα να ρωτήω αν έχει κανείς εμπειρία από το service της συγκεκριμένης εταιρίας.

Φυσικά είμι ανοικτός σε κάθε πρόταση αν νομίζετε οτι υπάρχει καλύτερη λύση σε αυτές τις ίντσες.

Δεν θα με επιρρεάσει το όικονομικό, για παράδειγμα σκεφτόμουν τη Philips 37PFL9732D που είναι και 100Hz αλλά η αλήθεια είναι οτι προβληματίζομαι για το αν αξίζουν τα 700 επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Οι τηλεοράσεις SAMSUNG είναι respect :worship:

Οπώτε μπορείς να κοιτάζεις άφοβα για'την αντικαταστράτια...!

Απο Philips θα σου πρότεινα να άυτήν με το Ambilight.(δεν θυμάμαι το μοντέλο)Είναι και ωραία αισθητικά (για το σαλόνι σου) και δείνει ωραία αίσθηση όταν βλέπεις ταινία..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ολες οι lcd εχουν ενα σημαντικο -. Τη ποιοτητα του μαυρου χρωματος που στην ουσια ειναι σκουρο γκρι κατι που δεν υφισταται στις plasma.

Επειδη ειμαι και εγω σε περιοδο αγορας TV, και συμφωνα με οσα εχω διαβασει απο οσους τη πηραν, προσωπικα θα πηγαινα για αυτη εδω

Oτι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα.

Οσο για τις 42 ιντσες απλα πες στους δικους σου οτι ειναι 37αρα :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77Οσο για τις 42 ιντσες απλα πες στους δικους σου οτι ειναι 37αρα :D

Μπα:

1. Είναι γάτες και θα το καταλάβουν από το όνομα του μοντέλου πριν καν την δούνε.

2. Έχουν πολύ καλή αίσθηση των διαστάσεων και θα την μετρήσουν με το μάτι.

3. Έχουμε μεζούρες στο σπίτι.

Στο θέμα μας τώρα Philips σκεφτόμουν την 32PFL9632 σε 32 ίντσες λόγω 100Hz και των παρεισσοτέρων χρωμάτων.

Ουσιαστικά είμαι ανάμεσα στις 2 αλλά επειδή μάλλον τους έχω καταφέρει για τις 37" λέω να πάω στην Samsung.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Συμφωνα με τα δεδομενα για την αποσταση που θες (~4μετρα) πας χαλαρα για 42'. Εγω θα σου ελεγα απο προσωπικη εμπειρια Phillips. Εγω εχω μια απλη 32΄ απο 2.5 μετρα και η τηλεθεαση ειναι πολη καλη. Στους γονεις μου για αποσταση 3.2 μετρα εχω παρει μια 42΄με Amblight που ειναι φοβερη εμπειρια. Εαν δεις ταινια με κλειστα φωτα και μονο το Amblight δυσκολα πας αλλου μετα. Προσωπικα μου αρεσει πολυ και ειμαι πολυ πολυ περιεργος με αυτα καθοτι hardcore cinemaniac.

Πραγματα ομως που πρεπει να σκεγτεις ειναι αφενος το ποσο που εισαι διατεθειμενος να διαθεσεις και ενα αφετερου την αναλυση. Εαν θες κατι και για θεαση HD περιεχομενου πας για True HD (1080i/p). Μην μπερδευτεις με το HD Ready μιας και αυτο ειναι 720i και οχι full HD. Και παντα να υπαρχει HDMI.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.