Jump to content



Πρόβλημα μετά από Update του VGA driver


dubber

Recommended Posts

Καλησπέρα,

ανοίγω ένα θέμα σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει στο παρελθόν και δεν είχα ασχοληθεί αλλά αποφάσισα πλέον να το δω πιο σοβαρά.

Έχω μια 7600GS και Windows Vista x86. Μετά την εγκατάσταση των windows όλα λειτουργούν ρολόι σχετικά με τα γραφικά. Η κάρτα αναγνωρίζεται ορθά κατά την εγκατάσταση οπότε και δεν περνάω τους drivers της nVidia.

Αν αργότερα όμως τους περάσω, ή αν αφήσω τα windows να κάνουν το σχετικό update μέσω των windows update, προκύπτει ένα πολύ περίεργο πρόβλημα.

updateku2.jpg

Κατά την οθόνη login και σε κάποιες άλλες συγκεκριμένες στιγμές, εμφανίζονται μαύρες οριζόντιες γραμμές σε όλη την οθόνη. Ακολουθο΄θν κάποιες φωτογραφίες:

dsc0165resizevl0.th.jpg dsc0167resizejw8.th.jpg

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς? Υπάρχει κάποια λύση?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν προφανώς πρέπει να περάσεις της Nvidia και όχι των Vista αν θες σοβαρή απόδοση.

Κοίταξες τους τελευταίους drivers από Nvidia;

ΥΓ Το πρόβλημα φαίνεται περίεργο πάντως. Δεν μου κάνει για software.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα με την αλλαγή του D Sub που σου είπα τι έγινε τελικά; Είδες διαφορά;

Εκτίμησή μου είναι ότι φταίει κάποιο hardware κομμάτι που ενεργοποιείται με τους drivers.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Sorry αλλά δεν πήρα χαμπάρι πότε μου απαντήσατε...

SPC ξέχασα να αναφέρω ότι το ίδιο γίνεται και με όλους τους drivers της nVidia που έχω δοκιμάσει, και τους τελευταίους βεβαίως βεβαίως.

Γιάννη για το dsub, αν και δεν θυμάμαι τί μου είχες πει, το είχα κάνει και δεν είχα κάποιο αποτέλεσμα :)

Για θύμισε μου..

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα search που έκανα σε άλλα forums, δείχνει να είναι συνδυασμός του chipset και της κάρτας γραφικών με τον driver των Vista και δυστυχώς δεν έχει βρεθεί ακόμα λύση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.