Jump to content



Εύκολη η "απάτη" στο hwbot.org


Recommended Posts

Υπερβολικό το ban...

Από τη μια βεβαίως λόγω του ότι τα σήκωσε είναι αρκετός λόγος, αλλά από την αλλη ρε Θωμά, πιστεύω μπορούσες απλά να τα σβήσεις και να τελειώσει το πανηγύρι εκεί. Ούτως η άλλως δεν ήταν κακόβουλη η ενέργεια του pusher νομίζω. Απλά το σύστημα έχει τρύπες και χρειάζεται πολλή δουλειά από όλους μας.

Αρχική απάντηση από NoDsl

Βασικά ίσως υπάρξει πρόβλημα με αυτούς που δεν έχουν αγοράσει account στη futuremark. Π.χ στα 05 και 06 σε αφήνει να κάνεις published μόνο ένα bench. Τα άλλα που μπορεί να έχεις και δεν θα φαίνονται, τι γίνεται;

Φτιάχνεις κι ενα 2ο account στην FM...τσάμπα είναι. Πχ ο Massman έτσι έχει κάνει όπως διάβασα.

Στην τελική όποιος θέλει πληρώνει 20$ το καθε 3dmark και είναι κομπλέ. Μπροστά στα τόσα ευρά που φεύγουν για hardware, δεν είναι και τραγικό ποσό...

Αρχική απάντηση από obijuan1983

:hehe: 900% Ο/C Prime Stable

ΜΜΜΜ και με 1.264 vcore...πολύ καλό κομμάτι ρε :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Απο την αρχη ο χρηστης pusher εψαχνε τροπο για να αμφισβητησει την ομαδα του hwbot.org

Ενα απο τα σκορ που μας παρουσιασε εγιναν ρεπορτ ...

Και το ban δεν εγινε απο μενα :)

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να δωσουμε συνεχεια στο θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις χαλαρώστε. Ο άνθρωπος βγήκε κι είπε ότι είναι εύκολο να κλέψεις στο hwbot. Φυσικά και είναι εύκολο και φυσικά θα έχει συμβεί μιας και πλέον παίζεται και χρήμα από πίσω.

Σημασία έχει να μην ξεφεύγουμε από το ζητούμενο. Το ζητούμενο είναι ότι αυτό το κάνουμε γιατί μας αρέσει, γιατί μας τσιτώνει, γιατί είναι το χόμπι μας. Τώρα αν την βρίσκετε και πάτε και σοβατίζετε τους τοίχους μετά με ψεύτικα σκορ καλά κάνετε.

Πείτε όχι στα αναβολικά του overclocking :hehe:

BTW, μη συνεχίσετε με προσωπικές επιθέσεις στον άνθρωπο, νομίζω ότι καταλάβατε ποιο ήταν το κίνητρο του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 19:39]

@Ignatios relax ...όλα κάποτε βρίσκουν τον δρόμο τους...και εγώ έχω 0.4 και 0.8 πόντους..:D

@Pusher δεν τα λές όλα όμως, φαίνεται πώς έκανες ασύστολα report για να δοκιμάσεις τα νέυρα του hwbot crew.

Ηρεμία...

Το ασύστολα είναι σχετικό... Η πλειοψηφία από τα reports μου είχε ως αποτέλεσμα block των αποτελεσμάτων: Κοιτάξτε εδώ:

http://hwbot.org/searchResults.do?direction=&applicationId=6&teamId=0&userName=&gpu=&cpu=Pentium+4+630+%28338%29&chipset=&model=&manufacturer=&minScore=&maxScore=&gpuId=0&cpuId=397&chipsetId=0&modelId=0&manufacturerId=0&offset=0&displayAdvanced=false&countryId=0&dateFrom=&dateUntil=&minGpuCoreFreq=&maxGpuCoreFreq=&minGpuMemFreq=&maxGpuMemFreq=&minCpuFreq=&maxCpuFreq=&system=&minTotalPoints=

http://hwbot.org/searchResults.do?direction=&applicationId=3&teamId=0&userName=&gpu=&cpu=Pentium+4+630+%28338%29&chipset=&model=&manufacturer=&minScore=&maxScore=&gpuId=0&cpuId=397&chipsetId=0&modelId=0&manufacturerId=0&offset=0&displayAdvanced=false&countryId=0&dateFrom=&dateUntil=&minGpuCoreFreq=&maxGpuCoreFreq=&minGpuMemFreq=&maxGpuMemFreq=&minCpuFreq=&maxCpuFreq=&system=&minTotalPoints=

http://hwbot.org/searchResults.do?direction=&applicationId=15&teamId=0&userName=&gpu=&cpu=Pentium+4+630+%28338%29&chipset=&model=&manufacturer=&minScore=&maxScore=&gpuId=0&cpuId=397&chipsetId=0&modelId=0&manufacturerId=0&offset=0&displayAdvanced=false&countryId=0&dateFrom=&dateUntil=&minGpuCoreFreq=&maxGpuCoreFreq=&minGpuMemFreq=&maxGpuMemFreq=&minCpuFreq=&maxCpuFreq=&system=&minTotalPoints=

http://hwbot.org/searchResults.do?direction=&applicationId=14&teamId=0&userName=&gpu=&cpu=Pentium+4+630+%28338%29&chipset=&model=&manufacturer=&minScore=&maxScore=&gpuId=0&cpuId=397&chipsetId=0&modelId=0&manufacturerId=0&offset=0&displayAdvanced=false&countryId=0&dateFrom=&dateUntil=&minGpuCoreFreq=&maxGpuCoreFreq=&minGpuMemFreq=&maxGpuMemFreq=&minCpuFreq=&maxCpuFreq=&system=&minTotalPoints=

http://hwbot.org/searchResults.do?direction=&applicationId=1&teamId=0&userName=&gpu=Radeon+X700+Pro+256Mb+%28123%29&cpu=&chipset=&model=&manufacturer=&minScore=&maxScore=&gpuId=276&cpuId=&chipsetId=0&modelId=0&manufacturerId=0&offset=0&displayAdvanced=false&countryId=0&dateFrom=&dateUntil=&minGpuCoreFreq=&maxGpuCoreFreq=&minGpuMemFreq=&maxGpuMemFreq=&minCpuFreq=&maxCpuFreq=&system=&minTotalPoints=

http://hwbot.org/searchResults.do?direction=&applicationId=5&teamId=0&userName=&gpu=Radeon+X700+Pro+256Mb+%28123%29&cpu=&chipset=&model=&manufacturer=&minScore=&maxScore=&gpuId=276&cpuId=0&chipsetId=0&modelId=0&manufacturerId=0&offset=0&displayAdvanced=false&countryId=0&dateFrom=&dateUntil=&minGpuCoreFreq=&maxGpuCoreFreq=&minGpuMemFreq=&maxGpuMemFreq=&minCpuFreq=&maxCpuFreq=&system=&minTotalPoints=

http://hwbot.org/searchResults.do?direction=&applicationId=12&teamId=0&userName=&gpu=Radeon+X700+Pro+256Mb+%28123%29&cpu=&chipset=&model=&manufacturer=&minScore=&maxScore=&gpuId=276&cpuId=0&chipsetId=0&modelId=0&manufacturerId=0&offset=0&displayAdvanced=false&countryId=0&dateFrom=&dateUntil=&minGpuCoreFreq=&maxGpuCoreFreq=&minGpuMemFreq=&maxGpuMemFreq=&minCpuFreq=&maxCpuFreq=&system=&minTotalPoints=

Έκανα report και σε μερικά τα οποία δεν είχαν στο screenshot όλα τα υποχρεωτικά παράθυρα και ρωτώντας πήρα την απάντηση που έδωσα από πάνω. Και όντως έκανα μερικά άστοχα reports γιατί δε γνώριζα πως προκύπτει το valid checksum (δε θυμάμαι σε ποιο bench). Κατηγορήθηκα ότι όλ' αυτά τα έκανα από βαθμοθηρία αλλά νομίζω ότι είναι πιο απλό ο καθένας να ελέγχει τα αποτελέσματα στο δικό του hardware παρά τα χιλιάδες αποτελέσματα που έχουν ανέβει.

Τώρα τα είπα όλα. Δε σκόπευα να αναφερθώ σε αυτό το ζήτημα γιατί πίστευα ότι το είχα συζητήσει διεξοδικά με τον super moderator με τον οποίο ήρθα σε επικοινωνία. Αν κριθεί απαραίτητο από κάποιον υπεύθυνο του thelab μπορώ να δώσω και τα κείμενα των προσωπικών μηνυμάτων με όποιον τρόπο μου ζητηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pusher

Αν κριθεί απαραίτητο από κάποιον υπεύθυνο του thelab μπορώ να δώσω και τα κείμενα των προσωπικών μηνυμάτων με όποιον τρόπο μου ζητηθεί...

Σε καμία περίπτωση. Δεν ενδιαφέρουν τον κόσμο αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

[...]

Φτιάχνεις κι ενα 2ο account στην FM...τσάμπα είναι. Πχ ο Massman έτσι έχει κάνει όπως διάβασα.

Στην τελική όποιος θέλει πληρώνει 20$ το καθε 3dmark και είναι κομπλέ. Μπροστά στα τόσα ευρά που φεύγουν για hardware, δεν είναι και τραγικό ποσό...

[...]

Όπως ανέφερα ακόμη και τα verification links μπορούν να αλλοιωθούν... Διάβασε το 1ο μου post... Δε ξέρω αν κυκλοφορεί ήδη κάτι τέτοιο αλλά σίγουρα αν κάποιος ασχοληθεί θα το καταφέρει. Έχω δει crackarισμένο software εκατοντάδων εκατομμυρίων. (Εξειδικευμένη εφαρμογή για μηχανικούς). Φυσικά το να "πειράξει" κανείς το CPU-Z είναι πανεύκολο (σε σύγκριση με άλλα και άλλα...

DJD τι χρήματα παίζονται δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις 19:59]

Σε καμία περίπτωση. Δεν ενδιαφέρουν τον κόσμο αυτά :)

Δεκτόν... Έπρεπε όμως να απαντήσω και το ανέφερα και αυτό στην απάντηση σε περίπτωση που χρειαζόταν κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν πάντως τα μέτρα να είναι πιο αυστηρά... Υποχρεωτική παραβολή verification links για κάθε αποτέλεσμα. Βέβαια υπάρχει το ζήτημα με τις free εκδόσεις του futuremark αλλά το μέτρο των screenshots είναι σε κάθε περίπτωση αναποδοτικό.

Θυμίζω ότι ένα αποτέλεσμα μπορεί να πειραχθεί όχι για να επιτευχθεί ένα ρεκόρ αλλά για να πλασαριστεί σε καλύτερη θέση. Και εφόσον η μόνο πιστοποίηση που ζητείται γι' αυτό είναι ένα screenshot τότε ουσιαστικά δε ζητείται καμία πιστοποίηση... Και αν αυτό γίνεται μαζικά σε συνδυασμό με τα πολύ καλά αποτελέσματα ορισμένων μελών που μοχθούν κυριολεκτικά, μια ομάδα μπορεί να ανέβει κατακόρυφα και με τις ευλογίες των κανόνων πιστοποίησης μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pusher [Σήμερα, στις 18:36]

.. μια ομάδα μπορεί να ανέβει κατακόρυφα και με τις ευλογίες των κανόνων πιστοποίησης μάλιστα.

δε χρειαζεται καν να κλεψεις. για να κατσεις να κανεις αυτο που εκανες, προφανως το εχεις ψαξει περισσοτερο απο μενα. κι εχεις δει, πως για να ειναι μια ομαδα πρωτη, δε χρειαζεται καν να clockαρει. το να benchαρει μονο, φτανει.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 20:45]

δε χρειαζεται καν να κλεψεις. για να κατσεις να κανεις αυτο που εκανες, προφανως το εχεις ψαξει περισσοτερο απο μενα. κι εχεις δει, πως για να ειναι μια ομαδα πρωτη, δε χρειαζεται καν να clockαρει. το να benchαρει μονο, φτανει.

Το αν το έχω ψάξει περισσότερο ή λιγότερο από σένα δε μπορώ να το ξέρω. :)

Για να σιγουρευτώ ότι κατάλαβα καλά: Εννοείς πως μία ομάδα με μεγάλο αριθμό μελών μπορεί να είναι ψηλά χωρίς να clockάρει ακριβώς λόγω του αριθμού των μελών της;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 19:46]

[...]

ΜΜΜΜ και με 1.264 vcore...πολύ καλό κομμάτι ρε :p

Σε εμένα το CPU-Z ότι τάση και να βάλω πάντα την ίδια δείχνει.... Core VID 1.420.

Είπα να το αναφέρω αυτό για την ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για τα συνεχόμενα posts αλλά μόλις είδα ότι έχω λάβει αυτό το mail:

προς pusher.gr@xxxx.xxxx,

vgaliouras@xxxx.xxxx,

hipro5@xxxx.xxxx

ημερομηνία 9 Οκτ 2007 7:04 μμ

θέμα Ban of Pusher

στάλθηκε-από gmail.com

Dear sir,

One of your team members, Pusher, was banned today as he was caught faking results and posting them on the site. We have found a thread about it too ( http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=42813), he seems to be very proud about it.

We have no other option than to ban the user for 100 years, which equals to a lifetime ban. You can always contact us for more information.

Kind regards,

The HWBot crew.

Μεταξύ των άλλων υπάρχει και η φράση "he seems to be very proud about it.". Δε ξέρω ποιος του έκανε τη μετάφραση αλλά σίγουρα δεν την έκανε σωστά! Ειλικρινά λυπάμαι που κάποιοι έχουν ως στόχο την παραπληροφόρηση... Κρίμα...

Υ.Γ. Ta mail τα έχω "κρύψει" για ευνόητους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

pusher σύμφωνα με πληροφορίες, μου το είπε ένα παπαγαλάκι, ο Massman έκανε τη μετάφραση. Δεν είναι το ότι κατεβάσαν τα ψεύτικα εννοείται σκορ, το ban είναι που με εκνευρίζει. Ένα σωρό fake score τα οποία είναι ενδιάμεσα δεν ασχολείται κανένας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pusher [Σήμερα, στις 18:51]

Το αν το έχω ψάξει περισσότερο ή λιγότερο από σένα δε μπορώ να το ξέρω. :)

Για να σιγουρευτώ ότι κατάλαβα καλά: Εννοείς πως μία ομάδα με μεγάλο αριθμό μελών μπορεί να είναι ψηλά χωρίς να clockάρει ακριβώς λόγω του αριθμού των μελών της;

μαλλον με εχεις ανετα, για να σε εμαθαν οι mod :p.

σοβαρα τωρα, δεν πρεπει να εχω καταλανωσει συνολικα παραπανω απο μια ωρα στο site. δε βρηκα το λογο αλλωστε.

αν κοιταξεις τις 2 πρωτες ομαδες, μαζευουν ποντους απο μαζικη συμμετοχη με οτι μηχανακια βρηκαν μπροστα τους, και οχι επειδη clockαρουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από effect [Σήμερα, στις 22:29]

pusher σύμφωνα με πληροφορίες, μου το είπε ένα παπαγαλάκι, ο Massman έκανε τη μετάφραση. Δεν είναι το ότι κατεβάσαν τα ψεύτικα εννοείται σκορ, το ban είναι που με εκνευρίζει. Ένα σωρό fake score τα οποία είναι ενδιάμεσα δεν ασχολείται κανένας

Ωπα ωπα ....

Πως το ξερεις οτι δεν ασχολουμαστε ? :wassat:

Δεν εχεις ιδεα για το ποσα ρεπορτ και ποσα block γινονται καθε μερα μου φαινεται ....

Και απο'τι μου ειπε ο pusher μικρο το κακο που εγινε ban .... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από effect

pusher σύμφωνα με πληροφορίες, μου το είπε ένα παπαγαλάκι, ο Massman έκανε τη μετάφραση. Δεν είναι το ότι κατεβάσαν τα ψεύτικα εννοείται σκορ, το ban είναι που με εκνευρίζει. Ένα σωρό fake score τα οποία είναι ενδιάμεσα δεν ασχολείται κανένας

Έλληνας είναι ο Massman ή το λες ειρωνικά; Η αλήθεια πάντως είναι αυτή που λες κι εσύ. Ότι υπάρχουν ένα σωρό fakes και σίγουρα όταν verification links απαιτούνται μόνο για τα ρεκόρ οι κλεψιές δε θα πιαστούν ποτέ...

Αρχική απάντηση από .38-.45

μαλλον με εχεις ανετα, για να σε εμαθαν οι mod :p.

σοβαρα τωρα, δεν πρεπει να εχω καταλανωσει συνολικα παραπανω απο μια ωρα στο site. δε βρηκα το λογο αλλωστε.

αν κοιταξεις τις 2 πρωτες ομαδες, μαζευουν ποντους απο μαζικη συμμετοχη με οτι μηχανακια βρηκαν μπροστα τους, και οχι επειδη clockαρουν.

Ε αν έχεις μόνο 1 ώρα επαφή με το site τότε σε έχω άνετα :p.

Σίγουρα αν είναι εύκολο να κλέψει κανείς δεν υπάρχει λόγος να συμμετάσχει κάποιος. Ειδικά αυτός που αγαπά και σέβεται το O/C!

Link to comment
Share on other sites

@polonos Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι όσα report έχω κάνει ποτέ δεν άλλαξε τίποτα. Πάρε ένα που τον τελευταίο χρόνο έχει γίνει report από εμένα 5 φορές. http://www.hwbot.org/result.do?resultId=562499

@ pusher O Massman δεν είναι Έλληνας από ότι ξέρω και ειρωνικά αναφέρθηκα. Αλλά από που έμαθε για την ύπαρξη και περισσότερο για το περιεχόμενο του thread στο lab?

Link to comment
Share on other sites

@effect το σκορ που μου δειχνεις

1ον δεν εγινε ρεπορτ ποτε ...

2ον δεν υπαρχει λογος να γινει block η κατι τετοιο

Ριξε μια ματια http://www.hwbot.org/forum/showpost.php?p=12105&postcount=602

Τα σκορ του pusher εγιναν ρεπορτ πριν δω το θρεντ αυτο.

Και υστερα εδειξα στον massman το thread .

Ολα τα υπολοιπα θα τα συζητησουμε με τον pusher μεσω ΠΜ

Να ξερετε μονο οτι το hwbot αλλαζει ;)

Και οσοι εχουν ανεβασμενα fake score δεν θα κοιμουνται ησυχοι ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.