Jump to content



bootmgr missing


deninho

Recommended Posts

Πέρασα τελικά τα Vista για trial (σε 4 μήνες που διαρκεί το trial με το re-arm θα έχω βρει λεφτά για να τα αγοράσω. Ελπίζω :p) Όλα καλά κι όλα ωραία, το μόνο πρόβλημα είναι στο boot..

Εαν βάλω να κάνει boot από το σκληρό μου βγάζει ένα μήνυμα "Bootmgr missing. Press Ctrl+Alt+Del to restart".

Εάν βάλω να κάνει boot από το dvd εγκατάστασης και δεν πατήσω τπτ, κάνει boot κανονικά..

Πριν αρχίσετε να με λέτε περί γκούγκλ, εννοείται ότι έψαξα. Δυστυχώς δεν μου είπε κάτι παραπάνω από αυτό που δοκίμασα κι από μόνος μου:

Boot από το dvd, και repair. Μόνο που στο παραθυράκι που επιλέγεις το λειτουργικό σου, ενώ μου το εμφανίζει, όταν το επιλέγω και πατάω next μου λέει ότι η έκδοση που έχω εγκατεστημένη δεν ταιριάζει με την έκδοση του Repair System (ή κάτι τέτοιο)

Τι κάνω εδώ; Κανείς καμιά ιδέα;

ΥΓ Να πω, ότι πριν τα Vista είχα βάλει τα Win Server 2008 RC και μου έβγαζε το ίδιο μήνυμα..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον προσπαθεί να κάνει boot από άλλον δίσκο και δεν βρίσκει το σωστό loader.

Έχεις και άλλους δισκους επάνω ? Αν ναι, σύνδεσε ΜΟΝΟ τον δισκο που θές να κάνεις την εγκατάσταση και το DVD και ξανακαντηνε από την αρχή (φορματ κτλ).

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει άλλος ένας sata κι ένας εξωτερικός.. Λες φορμάτ, ε; Αν είναι αύριο βραδάκι θα κάνω (γτ άμα τέτοια ώρα είμαι ξύπνιος, θα ξυπνήσω απ'ευθείας για το o/c event :p) Να δούμε αν υπάρχει και κάποια γρηγορότερη λύση (ευτυχώς που δεν έχω περάσει τπτ ιδιαίτερο πάνω ακόμα :))

Link to comment
Share on other sites

α) ’λλαξε την σειρά που κάνουν boot οι δίσκοι (βάλε πρώτο τον ΒισταΔισκο) και ξαναδοκίμασε (χωρίς φορματ).

β) άσε μονο τον ΒισταΔισκο επάνω και ξαναδοκίμασε (χωρίς φορματ παλι)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.