Jump to content



Θερμοκρασιες


vadams64

Recommended Posts

Θα ηθελα να μαθω αν καποιες θερμοκρασιες ειναι φυσιολογικες.Εχω 41 στο core 0 και 41 στο core 1 σε idle και σε load 4με 5 παραπανω.Το συστημα ειναι κουτι chieftec full tower αλλα λιγο παλιο motherboard gigabyte p35-ds4- cpu e6600 cooler= coolmaster gemini2- mem cellshock 1000 x2gb 5-5-5-15- τροφοδοτικο thermaltake 700w- hd 250gb + 350gb.Επισης αν υπαρχουν ρυθμισεις στο bios για να χαμηλωσει η θερμοκρασια.Ξεχασα θερμοκρασια δωματιου 26 βαθμους.Οι παραπανω θερμοκρασιες με το κουτι κλειστο με ανοικτο 10 βαθμους πιο κατω.

Link to comment
Share on other sites

...Μιας και ο φιλος ανοιξε "Θερμοκρασιες" θελω να πω , πως με τα δεδομενα του καιρου τωρα, σε σχεση με το καλοκαιρι, ειμαι -7 !!! βαθμους!!!!

Εχθες ειχα ανοιξει το παραθυρο, - θερμοκρασια δωματιου δεν ειχα αλλα θα βαλω- και απο 29-30 που ειχα αυγουστο-σεπτεμβριο, τωρα ειχα 23 !!!!

Δεν το πιστευα!.... Το θεμα βεβαια ειναι οτι για να εχει 23 το Pc , καπου εκει πρεπει να χα και εγω πανω μου, και η κοπελα μου που με εβριζε να κλεισω το παραθυρο !!!!! :laughing: :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω φιλέ...πιστευω θα μπορουσες να εχεις χαμηλοτερες θερμοκρασιες(με δεδομενο τον καιρο ετσι)..41 idle δεν ειχα ουτε το καλοκαιρι..τωρα εχω 21-22 idle στους δυο πυρηνες αλλα με την Zalman...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vadams64 [Σήμερα, στις 09:42]

Θα ηθελα να μαθω αν καποιες θερμοκρασιες ειναι φυσιολογικες.Εχω 41 στο core 0 και 41 στο core 1 σε idle και σε load 4με 5 παραπανω.Το συστημα ειναι κουτι chieftec full tower αλλα λιγο παλιο motherboard gigabyte p35-ds4- cpu e6600 cooler= coolmaster gemini2- mem cellshock 1000 x2gb 5-5-5-15- τροφοδοτικο thermaltake 700w- hd 250gb + 350gb.Επισης αν υπαρχουν ρυθμισεις στο bios για να χαμηλωσει η θερμοκρασια.Ξεχασα θερμοκρασια δωματιου 26 βαθμους.Οι παραπανω θερμοκρασιες με το κουτι κλειστο με ανοικτο 10 βαθμους πιο κατω.

Μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες σου φίλε μου:) Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις ρυθμίσεις απ'το βιος για να τις μειώσεις..έχεις μεγαλύτερες όταν έχεις κλειστό το κουτί σου ίσως γιατί έχεις κακό airflow (η ροή του αέρα μέσα στο κουτί) ή γιατί ο θερμός αέρας δεν αποβάλλεται έξω σε ικανοποιητικό βαθμό..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Billys [Σήμερα, στις 15:45]

Δεν ξερω φιλέ...πιστευω θα μπορουσες να εχεις χαμηλοτερες θερμοκρασιες(με δεδομενο τον καιρο ετσι)..41 idle δεν ειχα ουτε το καλοκαιρι..τωρα εχω 21-22 idle στους δυο πυρηνες αλλα με την Zalman...

Ναι, εισαι με 1,31v!!!!...Κοιτα ποσα πραγματα εχω μεσα...Εσυ εισαι στα 3, εγω στα 3,375....

Θελω να δοκιμασω ομως και θα σου πω τι κανω στα 3Gb....

A....Και τον εχω στο 60% τον ανεμιστηρα της Zalman...Εσυ?....Ξερεις αν και πως το ρυθμιζω πιο κατω?....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Τις θερμοκρασιες τις βλεπω με coretemp 0.95.Οντως στο κουτι μαλλον δεν εχω σωστο air flow γιατι η gemini ειναι λιγο μεγαλη.Δεν εχω πειραξει ρευματα ειναι ολα στο auto.το board το πηρα τωρα και δεν το ξερω ακομα.Ισως να φταιει και η παστα να μην την εχω βαλει καλα αλλα νομιζω οτι ολη η φαση ειναι στο κουτι οι χωροι του δεν ειναι για core duo ουτε για 8800 gts ειναι ολα σφηνωμενα σκεψου οτι το πισω μερος τισ 8800 ειναι αναμεσα στους 2 δισκους,μαλλον παω η για αλλο κουτι η για moda.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε louris7 αναφερομουν στον vadams64 για αυτα που ειπα..μην βαρας..:D :D

Τωρα για να ρυθμισεις τις στροφες μονο στο Ntune εχω δει οτι μπορεις να το κανεις...εμενα ειναι στο 30%..κατα ποσο ισχυει τωρα δεν ξερω..γιατι ειναι κ λιγο κουλο το προγραμμα..;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Billys [Σήμερα, στις 18:40]

Φιλε louris7 αναφερομουν στον vadams64 για αυτα που ειπα..μην βαρας..:D :D

Τωρα για να ρυθμισεις τις στροφες μονο στο Ntune εχω δει οτι μπορεις να το κανεις...εμενα ειναι στο 30%..κατα ποσο ισχυει τωρα δεν ξερω..γιατι ειναι κ λιγο κουλο το προγραμμα..;)

:flower:

Ναι ρε δεν ειπα τιποτα!!!!......

Πως ομως γινεται γιατι βαζω μεσω του ntune manual αλλα παραμενουν γκρι οι επιλογες.....

:D:TD: :TD:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.