Jump to content



Flame all the way


Wizard!

Recommended Posts

To θέμα είναι ότι οι απόψεις του gdp77 είναι στα θέματα που "πέφτει το ξύλο" είτε αιρετικές (η AMD βαράει λουκέτο και τα συναφή) είτε αντι-Microsoft-ικές με αρκετές δόσεις απολυταρχισμού υπέρ του Ubuntu (λογικά με το Beryl για να τον έχει ενθουσιάσει τόσο πολύ).

Όταν ένας άνθρωπος, για να καταπιαστούμε με το πρώτο θέμα, τα περί της AMD, βλέπει κάτι και αναπτύσει μια θεωρία, όταν το σύνολο των ανθρώπων στους οποίους τη λέει δεν την αποδέχεται, καλό είναι να συνεχίσει, αν ο ίδιος πιστεύει πραγματικά σε αυτήν, να την υποστηρίζει, αλλά να είναι λίγότερο γραφικός -δογματικός. Οκ, το είπαμε μία, δύο, δέκα, εκατό, η AMD θα κλείσει το 2009, το καταλάβαμε. Εμείς δεν το πιστεύουμε, έχοντας δει και τα στοιχεία που παρουσιάζονται από τον gdp77. Φτάνει - λίγο φρένο δεν έβλαψε κανέναν. Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό, αν όντως κάτι γίνει τότε, θα του βγάλω το καπέλο.

Πάμε παρακάτω, στο αντι-MS κίνημα. Καταρχάς όπως έχω πει και παλιότερα, θεωρώ ότι όταν κάποιος έχει αγοράσει κάτι πειρατικό και βγαίνει να το κράξει σε τόσο μεγα-βαθμό, υπάρχει πρόβλημα. Αν το είχε αγορασμένο, έχει κάθε δικαίωμα να φωνάζει, αν όχι, κάλλιστα μπορεί να τονίσει τα λάθη του, τις ατέλειες, τα εκνευριστικά του τερτίπια, αλλά όχι σε κάθε θέμα που αφορά τη Microsoft να μπαίνει μέσα και να "προκαλεί" θερμά επεισόδια με βολές κατά της MS και των προϊόντων της. Και αυτό γίνεται κάθε φορά - όχι μία και δύο.

Που καταλήγουμε? Κι εγώ πιστεύω ότι η MS και τα προϊόντα της είναι ατελή και εκνευριστικά. Κι εγώ αγανακτώ αρκετές φορές μαζί της. Αλλά έτσι δεν κάνω. Δε θα βγω να μιλήσω σε κάθε θέμα που την αφορά, κατά της και σαφώς, υπέρ του Ubuntu.

Το ξέρω ότι το Ubuntu είναι καλύτερο-σταθερότερο. Το ξέρω ότι είναι ομορφότερο με το Beryl. Αλλά δεν έχει κάποια βασικά για μένα πράγματα στη λίστα υποστήριξής του και συν τοις άλλοις, δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ. Δε θα μπαίνω όμως σε κάθε θέμα να τονίσω αυτή την υπεροχή του έναντι στα προϊόντα της MS. Vista - Svista - Me II και τα συναφή όλοι τα ξέρουμε. Είναι κουραστικό να τα ακούς συνέχεια όμως...

Ειλικρινά δεν ξέρω αν όντως φταίει ο gdp77 που μπορεί να προκαλεί με τον Χ-Ψ-Ζ τρόπο ή αυτοί που του απαντάνε.

Και αν πιστεύει πως δεν προκαλεί? Ας δει τις δύο πρώτες του απαντήσεις στο θέμα κι ας δει αυτή:

"Πραγματικά πιστεύω πως τα Vista έχουν αρκετά προβλήματα - αλλά εδώ αρχίζουν τα σοβαρότερα.

Από τη μια σου εγκαθιστούν παράνομα, χωρίς τη συγκατάβασή σου, ένα fix το οποίο και πάλι, μόνο προβλήματα δημιούργησε.

Από την άλλη, σε ένα βασικότατο τομέα των υπολογιστών, το δίκτυο μεταξύ τους, κατάφεραν να φτιάξουν κάτι το οποίο το επιβραδύνει τόσο πολύ, ώστε να προκαλούν την παγκόσμια αγανάκτηση.

Αναρωτιέμαι, αυτό το πολυπόθητο SP1 θα φέρει την άνοιξη ή μήπως θα έπρεπε να αγνοήσουμε παντελώς την ύπαρξη αυτής της έκδοσης των Windows που λέγεται Vista, με τα τόσα προβλήματα που φαίνεται πως δημιουργεί.

Ελπίζω όλα αυτά να είναι εξαιτίας της ανωριμότητας του λειτουργικού και κάποια στιγμή να φροντίσει κάποιος ώστε να διορθωθούν."

Με μια τέτοια ή παρόμοια απάντηση, κανείς δε θα έλεγε ότι ο gdp77 προκάλεσε. Το ότι θα του απαντούσε μετά ο Wizard ή ο κάθε Wizard και θα επικεντρωνόταν π.χ. εδώ:

"μήπως θα έπρεπε να αγνοήσουμε παντελώς την ύπαρξη αυτής της έκδοσης των Windows που λέγεται Vista, με τα τόσα προβλήματα που φαίνεται πως δημιουργεί."

λέγοντας μετά ότι ο ίδιος ποτέ δεν είχε προβλήματα, φύγε κακέ gdp77, μόνο εσύ έχεις προβλήματα, κτλ., θα ευθυνόταν ο ΙΔΙΟΣ για την εξέλιξη της κουβέντας και όχι ο gdp77.

Γι αυτό το ξαναλέω, ορισμένες φορές αυτοί που απαντάνε στον gdp77 που μπορεί να είναι on topic, κάνουν trigger μια αλυσιδωτή αντίδραση η οποία φέρνει bans και δε συμαζεύεται. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, ευθύνεται ο gdp.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.