Jump to content



File server & download pc με χαμηλή κατανάλωση!!!


kyma

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Να σε ρωτήσω πρώτα από όλα κάτι.... τι λειτουργικό θα τρέχεις σε αυτό το PC; Έχεις κάποια προτίμηση σε intel ή AMD;

Το συγκεκριμένο chipset με ταλαιπώρησε όταν έστηνα το fedora λόγω παραξενιών με τον nvidia Χ driver και είχα ωραιότατο KDE χωρίς mouse pointer :p

Απλά μου κόστισε λίγο σε χρόνο για να το φτιάξω, δεν τρέχω πιά ούτε X. To chipset 690 είναι μια χαρά.

Τέλος πρόσεξε όλες οι πόρτες SATA να παίζουν και σαν standalone SATA ports (χωρίς RAID). Αν παίξεις με linux προτίμησε S/W RAID. Επίσης μην βάλεις περισσότερη RAM από ότι σου είναι απαραίτητη και μην φορτώσεις το Mobo με όλα τα καλούδια που θα έβαζες σε ένα κανονικό PC, καταναλώνουν Watt... είπαμε, server φτιάχνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο για το λινκ ήταν λάθος αλλά σωστά κατάλαβες ποια εννοούσα.

η πρώτη πρέπει να παίρνει 667 μνήμες, και στο eshop και στο site της Asus λέει "Dual Channel DDR2 667/533"

για τη G31 της Gigabyte πως βλέπεις οτι δεν είναι PCI-E ο ελεκτής δικτύου?

τέλος για τη 2η ASROCK αλλά και όσες άλλες επιλέξεις με κάρτα ΑΤΙ έχε υπόψιν οτι πιθανόν να έχεις δυσκολίες εφοσον τις δουλεύεις με linux.

επίσης σε ASUS P5KPL-VMστα 75,5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αρχικά, καθότι έχω αρκετό τρέξιμο με τη σχολή θα μπει debian και όταν βρω χρόνο να πειραματιστώ μπορεί να μπει Arch ή Gentoo. Αλλά ότι και να'ναι θα τρέχει μόνο linux.

Σε ρώτησα για το chipset γιατί μου είπαν ότι τα 6xx δεν ήταν τόσο καλά και λέω να ρωτήσω και κάποιον που να το έχει.

Γενικά έχω μία προτίμηση στην Intel, αλλά λόγω του ότι δε θα είναι το κύριο pc μου, θέλω πάνω απ' όλα να μην είναι ενεργοβόρο και να μπορώ να κάνω τις δουλειές που θέλω. Για το δεύτερο δεν τίθεται συζήτηση. :)

Το stand alone ports στο RAID πώς το βλέπουμε;

Υποθέτω ότι εννοείς Software RAID, είναι καλύτερο απ'ότι να έχει ενσωματωμένο RAID controller η μητρική;

Για RAM σκέφτομαι ότι ένα dim DDR 2 στα 667 είναι καλό.

Στη μητρική δεν θα μπει τίποτα περισσότερο από τη μνήμη, τον ένα δίσκο που έχω προς το παρόν, ένα dvd-rom, και ο επεξεργαστής με το ανεμιστηράκι του. Θα έχει τα απολύτως απαραίτητα.

Και στο κανονικό pc δεν έχω συνδέσει τίποτα απ' ότι είχε η μητρική μου και είχε πολλά (GA-P35-DQ6). Με τον Ε6750, 2GB DDR2 στα 800, 1 δίσκο, το dvd-rw συν τα 4 ανεμιστηράκια του Armor έχω κατανάλωση ---W - ---W με τον επεξεργαστή μονίμως στο 50%.

Επίσης μία παράλειψη, στο μηχάνημα θα τρέχω και καμιά μονάδα folding. Το λέω γιατί αυτό επηρεάζει την επιλογή του επεξεργαστή.. :p

Edit: Ξέχασα να αναφέρω και μία GeForce 8600GT

Τελικά η κατανάλωση που έχω με το παραπάνω μηχάνημα είναι: 84 - 96W :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NaGR [Σήμερα, στις 17:32]

έχεις δίκιο για το λινκ ήταν λάθος αλλά σωστά κατάλαβες ποια εννοούσα.

η πρώτη πρέπει να παίρνει 667 μνήμες, και στο eshop και στο site της Asus λέει "Dual Channel DDR2 667/533"

Οκ, συγγνώμη. Είχα κοιτάξει μάλλον καταλάθος τις ταχύτητες του FSB και λείπει το 667. Δικό μου λάθος.

Αρχική απάντηση από NaGR [Σήμερα, στις 17:32] για τη G31 της Gigabyte πως βλέπεις οτι δεν είναι PCI-E ο ελεκτής δικτύου?

Από το chip που λέει ότι έχει πάνω:

PCI: Realtek 8110, Marvel 88E0xx

PCI-e: Realtek 8111, Marvel 88E5xx, Marvel 88E6xx

Αρχική απάντηση από NaGR [Σήμερα, στις 17:32] τέλος για τη 2η ASROCK αλλά και όσες άλλες επιλέξεις με κάρτα ΑΤΙ έχε υπόψιν οτι πιθανόν να έχεις δυσκολίες εφοσον τις δουλεύεις με linux.

Ξέρω ότι μέχρι τώρα ήταν δύσκολα τα πράγματα, αλλά τώρα που ανακοίνωσε η AMD ότι θα είναι open source οι drivers πιστεύω να λυθεί το πρόβλημα, γι' αυτό και την έβαλα στις επιλογές.

Αρχική απάντηση από NaGR [Σήμερα, στις 17:32] επίσης σε ASUS P5KPL-VMστα 75,5

Τις Asus τις είχα δει αλλά δεν τις έβαλα γιατί έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά με την Asrock (με διαφορά στην τιμή). Αν και αυτή που προτίνεις εδώ έχει νεότερο chipset.

Επιπλέον τί χαρακτηριστικό πρέπει να έχει η μητρική για να επιτρέπει στον επεξεργαστή να χαμηλώνει τον πολλαπλασιαστή του όταν δεν κάνει κάποια διεργασία; Ή το κάνει ανεξάρτητα ο επεξεργαστής από τη μητρική;

Link to comment
Share on other sites

για τις ΑΤΙ επειδή πάντα μέχρι τώρα ΑΤΙ είχα σε σταθερά και laptop μπορώ να πω οτι δεν θέλω να ξαναρχίσω τις αλχημείες με Linux και ΑΤΙ όσο ελπιδοφόρο και αν φαίνεται το μέλλον.

νομίζω οτι όλες οι μητρικές που κοιτάς ρίχνουν την τάση του επεξεργαστή και σε linux.(νομίζω οτι έιναι θέμα driver και όχι μόνο μητρικής-bios)

ερώτηση εάν το έχεις κοιτάξει υπάρχει κάποια απο αυτές που να έχει wake on power? δηλαδή αν πέσει το ρεύμα και κάνει shutdown ή hibernate με το ups αν μπορεί να ξαναξεκινήσει μόνη της όταν επανέλθει το ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

για τις δύο (ASUS & GA me G31) ισχύει απο οτι είδα. Για την Asrock?

απο οτι θα έχεις καταλάβει μέχρι τώρα δεν έχω τελείως αλτρουιστικά κίνητρα αλλά ψάχνω και εγώ κάτι παρόμοιο :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις αποφασίσει ούτε και εσύ ακόμα, έ;

Έχεις καταλήξει τουλάχιστον σε επεξεργαστή;

Από το Manual της ASROCK CONROE1333-DVI/H R2.0

Restore on AC/Power Loss

This allows you to set the power state after an unexpected AC/Power

loss. If [Power Off] is selected, the AC/Power remains off when the power

recovers. If [Power On] is selected, the AC/Power resumes and the

system starts to boot up when the power recovers.

Link to comment
Share on other sites

για επεξεργαστή νομίζω οτι μετά απο 4σερί AMD είμαι έτοιμος να γυρίσω σε intel τον 2160 κατά πάσα πιθανότητα εκτός αν βρεθεί κάποιος μτχ στα χρήματα του.

για μητρική το ψάχνω ακόμα. αλλά δεν με νοιάζει να έχει raid και το gigabit στο pci-e δεν είναι απαραίτητο για εμένα. επίσης με νοιάζει το κόστος

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κατά 99% θα πάρω τον Ε2160.

Τώρα για μητρική και εγώ θα ήθελα μία φθηνή, αν ήξερα ότι δεν έχουν διαφορά τα δύο gigabit μεταξύ τους θα είχα ήδη πάρει μητρική.

Μέχρι τη τιμή θέλεις μητρική; Έχεις προτίμηση σε κάποια εταιρία;

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω προτίμηση σε μάρκα.

μάλλον για την Asus με το wifi με βλέπω γιατί θέλω να προσθέσω ούτως η άλλως ασύρματο. αλλιώς για την GA G31. η Asrock είναι καλή αλλά έχει αρκετά παλιο chip γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να αποφασίζω σιγά σιγά:

Τα σίγουρα είναι

Επεξεργαστής: Intel Dual Core 2160 (s775/1.80GHz) Tray 65

Μνήμη: TeamGroup Ram 1GB DDR2 667MHz Value 22

Τα αβέβαια

Μητρικές: Gigabyte GA-G31MX-S2 (s775, DDR2, VGA) 70 ή Asus P5KPL-VM (s775 ,DDR2, VGA) 75,51

CPU cooler: Coolermaster DI5-NHDSA-01 Pure Alluminum LGA775 Cooler 6 ή όποια άλλη νομίζετε ότι είναι αθόρυβη και κάνει δουλειά μέχρι τα 15

Αν ξέρει κάποιος να πει τί διαφορές έχει το Gigabit Lan αν είναι πάνω από PCI ή PCI-E για να ξέρω και σε ποιά μητρική να καταλήξω τελικά.. Δε βρήκα κάτι σχετικό.. :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα τα εξής:

Μητρική: Gigabyte GA-G31MX-S2 (s775, DDR2, VGA) 70

Επεξεργαστής: Intel Dual Core 2160 (s775/1.80GHz) Tray 65

CPU cooler: Coolermaster DI5-NHDSA-01 Pure Alluminum LGA775 Cooler 6

Μνήμη: TeamGroup Ram 1GB DDR2 667MHz Value 22

Σύνολο: 163

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας. :T:

Link to comment
Share on other sites

ωραίος

όταν με το καλό σου έρθουν, αν έχει την "επιχειρησιακή" δυνατότητα μπορείς να βγάλεις μια φώτο τη μητρική στις υποδοχές που έχει για επιπλέον πόρτες usb?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα έχω και την ψηφιακή, ειδικά για να πάρω φωτογραφίες τα νέα κομμάτια. :p

Αλλά όπως πάνε τα πράγματα θα έχω τη φωτογραφική χωρίς τα κομμάτια του υπολογιστή γιατί δε μου τα έχουν φέρει ακόμα και κοντεύει ήδη 2. :(

Μόλις έρθουν και βρω χρόνο να τα συναρμολογήσω τραβάω και τις φωτογραφίες και τις ανεβάζω. Αν θέλεις μπορώ να σου τις στείλω και σε mail. Αν είναι pm me. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα τελικά τα πράγματα. Αυτά από το πλαίσιο ήταν όλα μια χαρά, το θέμα είναι ότι η ψύκτρα που πήρα δεν κάνει στον επεξεργαστή αυτό.

Στην κάτω μεριά έχει ένα μικρό κυκλάκι που έχει και καλά θερμοαγώγιμη πάστα αλλά είναι μικρότερο από την επιφάνεια του επεξεργαστή.

Έτσι θα πρέπει να την αλλάξω και να πάρω κάποια άλλη. Πέρασα από το πλαίσιο και δεν είχε τίποτα άλλο εκτός από τη Zalman στα 50 και δεν πήρα φυσικά..

Μου είπαν ότι μέχρι την παρασκευή θα έχουν σίγουρα και άλλες. Ρώτησα για τις μικρές που έχει στα 7.00 και μου είπαν ότι κάνουν θόρυβο.

Κάποια άλλη καλή και μέχρι τα 15-20 από πλαίσιο ή e-shop έχετε να μου προτείνετε;

@NaGR: Με τη φωτογραφική δε μου στείλανε και το καλώδιο για να περάσω τις φωτογραφίες στο pc οπότε προς το παρών δεν μπορώ να ανεβάσω κάποιες. :(

Έχει τις 4 υποδοχές πίσω όπως όλες οι μητρικές και έχει στο κάτω μέρος υποδοχές να συνδέσεις άλλα 4usb.

Δες το κυκλωμένο στο σχήμα...

post-7209-1416073251,1836_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.