Jump to content



File server & download pc με χαμηλή κατανάλωση!!!


kyma

Recommended Posts

Γειά σας, θέλω να κάνω ένα pc για file server, backup των σημαντικότερων αρχείων μου και ίσως αργότερα το έχω σαν ftp server ή βάλω καμία σελίδα. Το pc θα μένει συνέχεια ανοικτό, δε με νοιάζει να έχει επιδόσεις αλλά θέλω να έχει όσο το δυνατό χαμηλότερη κατανάλωση!!!

Είμαι ανάμεσα σε δύο επιλογές αλλά θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη σας και τυχόν προτάσεις σας για αλλαγές σε επιμέρους κομμάτια.

Σύνθεση 1η:

Μητρική: Gigabyte GA-945GM-S2 66 (link από gigabyte)

Επεξεργαστής: Intel Dual Core 2160 (s775/1.80GHz) Tray 65

Ανεμιστηράκι: Thermaltake CL-P0441 CPU Cooler 6.75

Μνήμη: TeamGroup Ram 1GB DDR2 667MHz Value 22

---------

Σύνολο: 159.75

Σύνθεση 2η:

Μητρική: Asus M2A-VM (sAM2, DDR2, VGA) 54

Επεξεργαστής: AMD Athlon 64 X2 (sAM2) BE2350 (2.1GHz) 89

Μνήμη: TeamGroup Ram 1GB DDR2 667MHz Value 22

---------

Σύνολο: 165

Για τον E2160 έχω διαβάσει ότι έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση και είναι λίγο παραπάνω από του BE2350.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107 [Σήμερα, στις 10:25]

Στο 2, 90 ευρό για cpu στο κατεβαστήρι μου κάνει κάπως...

Οπότε το πρώτο με cpu την http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1037&product=1031392&tab=specs

Μπορεί να είναι λίγο τσουχτερή η τιμή του, αλλά είναι ο μόνος επεξεργαστής με κατανάλωση στα 45W!!!

Αλλά σε απόδοση είναι καλύτερος ο E2160 με μικρές διαφορές..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ τώρα κάτι άσχετο...

Γιατί δεν στήνεις ένα πισάκι με ΡΙΙ ή ΡΙΙΙ που χωρίς τους δίσκους θα σου πάει το πολύ 100ευρώ ;;;;;

Είναι το απολύτως οικονομικότερο και παντελώς αθόρυβο, ειδικά μερικά ΡΙΙ που δεν χρειάζονται ούτε καν ανεμιστ. στους επεξεργαστές.

Να πάρεις διπλοπύρηνο μηχάνημα για κατεβαστήρι και 24/7 που θα κάθεται ακούγεται κάπως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpolal2 [Σήμερα, στις 10:45]

Γιατί δεν στήνεις ένα πισάκι με ΡΙΙ ή ΡΙΙΙ που χωρίς τους δίσκους θα σου πάει το πολύ 100ευρώ ;;;;;

Είναι το απολύτως οικονομικότερο και παντελώς αθόρυβο, ειδικά μερικά ΡΙΙ που δεν χρειάζονται ούτε καν ανεμιστ. στους επεξεργαστές.

Έχω pc με pentium III αλλά ο δίσκος που έχεω είναι Sata και για να πάρω κάρτα για Sata θέλω 70 + και άλλα 20 για Gigabit Ethernet βγαίνει περίπου 90. Να δώσω τόσα χρήματα για ένα pc 6-7 χρονών και ανά πάσα στιγμή να πάθει κάτι πάνε χαμένα όσα χρήματα δώσω τώρα...

Αρχική απάντηση από dpolal2 [Σήμερα, στις 10:45] Να πάρεις διπλοπύρηνο μηχάνημα για κατεβαστήρι και 24/7 που θα κάθεται ακούγεται κάπως...

Δε θα είναι μόνο για download, download θα κάνει μια στις τόσες...

θα έχει inux και θα συνδέομαι από το main pc μου για προγραμματισμό και διάφορα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 11:00]

Η Gigabyte GA-945GM-S2 εχει onboard vga? Στην σελιδα του Multirama εχει παυλιτσα !

Το link στο site της Gigabyte λέει ότι έχει.

Αν δεις στις εξόδους πίσω λέει 1xVGA..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν giga ethernet δεν σου είναι απαραίτητο.

Κατά δεύτερον στην αρχή είπες :

Γειά σας, θέλω να κάνω ένα pc για file server, backup των σημαντικότερων αρχείων μου και ίσως αργότερα το έχω σαν ftp server ή βάλω καμία σελίδα. Το pc θα μένει συνέχεια ανοικτό, δε με νοιάζει να έχει επιδόσεις αλλά θέλω να έχει όσο το δυνατό χαμηλότερη κατανάλωση!!!

ο «προγραμματισμός και διάφορα» πώς κόλλησε τώρα ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpolal2 [Σήμερα, στις 11:33]

ο «προγραμματισμός και διάφορα» πώς κόλλησε τώρα ;;;;;

Αφού το pc θα τρέχει linux, αντί να έχω το main pc μου dual boot θα δουλεύω μέσω ssh σε εκείνο το μηχάνημα.Πιστεύω ότι είναι καλύτερα.

Επειδή δε θέλει πολλες απαιτήσεις ο προγραμματισμός που να παίζει σημαντικό παράγοντα για να αποφασίσω ποιον από τους 2 να διαλέξω γι'αυτό δεν το ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε θέλει πολλες απαιτήσεις ο προγραμματισμός που να παίζει σημαντικό παράγοντα... αφού το λές εσύ ξέρεις καλύτερα αλλά μάλλον επιβεβαιώνεις την άποψη μου σαν περισσότερο αποδοτική και κυρίως οικονομική λύση το ΡΙΙΙ μηχάνημα που ήδη έχεις.

Προσωπικά θεωρώ τα χρήματα που θα δώσεις για ένα σύγχρονο μηχάνημα πεταμένα λεφτά για τις εργασίες που θα κληθεί να εκτελέσει.

Η υπολογιστική δύναμη που θα έχεις δεν θα αξιοποιηθεί ποτέ στο έπακρο άρα η επένδυση σου δεν θα έχει τα αναμενόμενα οφέλη.

Αν βέβαια εσύ τώρα έχεις μπριζωθεί για να αναβαθμιστείς, δικαίωμα σου είναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ,

Ένα αντίστοιχο setup είχα και εγώ σαν file server με Pentium 2 και 4 δίσκους (2IDE,2 SATA). Μάλιστα είχα βγάλει και το ανεμιστήρι από την CPU και το σύστημα έπαιζε 24/7 για κανένα χρόνο με 2χ12ρηδες αθόρυβους ανεμιστήρες. Το μηχάνημα δεν ζοριζόταν στο ελάχιστο (samba & squid).

Το πρόβλημα που οδήγησε στην αναβάθμιση ήταν η προσθήκη δίσκων. Το παλιό Mobo δεν έβλεπε με τίποτα SATA controllers και αυτόν που είχα αγοράσει από το ebay τον χάρισα σε φίλο.

Οι προτάσεις μου:

-Πήγαινε σε φθηνό all-in-one Mobo με όσες περισσότερες SATA πόρτες μπορείς να βρείς.

-Gigabit LAN έχουν όλες οπότε δεν σε νοιάζει.

-Πρόσεξε η Mobo να έχει και έξοδο TV out (cinch / mini-DIN). Αν έχεις τηλεόραση εκεί κοντά έχεις και ένα monitor για το βασικό config / setup / checks χωρίς να κουβαλάς monitor.

-Ψάξε το ζήτημα του underclocking (είτε αυτόματα (cnq-amd ή το αντίστοιχο της Intel) είτε χειροκίνητα). Μην ανησυχείς, οι σημερινές CPU είναι τρελλό overkill για τις δουλειές αυτές που αναφέρεις. Αν θυμάμαι καλά, ένα σχετικό site είναι το http://www.quietpc.com/uk/forums/index.php

Προσωπικά έχω μία Asus με chipset Nvidia 6150 (απέφυγέ το αν τρέχεις Linux) και έναν Χ2-3600.

Link to comment
Share on other sites

προσοχή δεν έχουν όλες gigabit lan.

για τα άλλα που λέει ο Jakis συμφωνώ

έχω και εγώ ένα θέμα λίγο πιο κάτω http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=43479 όπου κάνω μια πρόταση. δες την μήπως σου ταιριάζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jakis [Σήμερα, στις 18:12]

Χαιρετώ,

Οι προτάσεις μου:

-Πήγαινε σε φθηνό all-in-one Mobo με όσες περισσότερες SATA πόρτες μπορείς να βρείς.

-Gigabit LAN έχουν όλες οπότε δεν σε νοιάζει.

-Πρόσεξε η Mobo να έχει και έξοδο TV out (cinch / mini-DIN).

-Ψάξε το ζήτημα του underclocking (είτε αυτόματα (cnq-amd ή το αντίστοιχο της Intel) είτε χειροκίνητα).

Μην ανησυχείς, οι σημερινές CPU είναι τρελλό overkill για τις δουλειές αυτές που αναφέρεις. Αν θυμάμαι καλά, ένα σχετικό site είναι το http://www.quietpc.com/uk/forums/index.php

Προσωπικά έχω μία Asus με chipset Nvidia 6150 (απέφυγέ το αν τρέχεις Linux) και έναν Χ2-3600.

Γειά σου και σένα,

Μία τέτοια μητρική ψάχνω, όπως τα λες, αλλά σε σχετικά οικονομική τιμή έχουν μόνο με chipset 945 της Intel που είναι πάρα πολύ παλιό. Δυστυχώς το 965 δεν το βρίσκω σε μητρική με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. :(

Τα Gigabit που έχουν όλες δεν είναι το ίδιο, σε άλλες είναι πάνω από pci και σε άλλες πάνω από pci-e (το δεύτερο είναι πολύ καλύτερο).

Για τη δική σου γιατί λες όχι, αν καταλήξω σε AMD; Έχεις προβλήματα με το chipset;

Σ΄ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει αυτές αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι κατάλληλες όλες για ένα τέτοιο μηχάνημα μιας και δε θέλω να αυξάνεται η κατανάλωση και λόγω μητικής.

Τα κριτήρια που επιλέχθηκαν είναι: 4 - 8GB μνήμη, 4 - 6 Sata, το RAID δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο μιας και αρχικά δε θα το χρησιμοποιήσω, PCI-E Gigabit Lan και on-board VGA

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες / εμπειρίες σας καθώς και άλλες προτάσεις που να καλύπτουν τα παραπάνω κριτήρια...

ASROCK CONROE1333-DVI/H R2.0

ASROCK 4CORE1333-FULLHD

INTEL BOXDQ965GFEKR

GIGABYTE 965QM-DS2

Για τις δύο τελευταίες δεν ξέρω αν το δίκτυό τους είναι πάνω από PCI ή PCI-E, αν μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

file server = raid-1 αυτά τα δύο πάνε μαζί σε ότι έχει να κάνει με ασφαλή αποθήκευση αρχείων.

4-8Gb RAM εντελώς άχρηστη σαν δυνατότητα για την δουλειά που θέλεις.

Gigabit lan = gigabit lan δεν αλλάζει η ταχύτητα του δικτύου είτε είναι pci, είτε pci-e, μην κολλάς σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpolal2 [Σήμερα, στις 16:20]

file server = raid-1 αυτά τα δύο πάνε μαζί σε ότι έχει να κάνει με ασφαλή αποθήκευση αρχείων.

4-8Gb RAM εντελώς άχρηστη σαν δυνατότητα για την δουλειά που θέλεις.

Gigabit lan = gigabit lan δεν αλλάζει η ταχύτητα του δικτύου είτε είναι pci, είτε pci-e, μην κολλάς σε αυτό.

Για το Gigabit lan έχω ακούσει ότι έχει προβλήματα το pci, γι'αυτό το ψάχνω τόσο πολύ. Το pc θα έχει linux, πιστεύω να μην έχω κάποιο πρόβλημα με αυτό.

Σίγουρα από τα 4GB και πάνω δε νομίζω να χρειαστώ ποτέ για τις δουλειές που θα κάνει, αλλά συνήθως τα πιο πρόσφατα chipset υποστηρίζουν έως 8. Τί να πώ; Δώστε μου μόνο τα 4; :p

Raid επίσης δεν υποστήριζαν όλα τα chipset ειδικά κάτι 945/946, και μητρικές με 965 (αν και είναι λίγο ακριβούτσικες), υποστηρίζουν RAID, γι'αυτό και έβαλα τις δύο τελευταίες μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NaGR [Σήμερα, στις 17:05]

υπάρχουν ακόμα ASUS P5B-MX/WIFI-AP στα 65,5

GA-G31MX-S2 (s775, DDR2, VGA) στα 70

Κάποιο λάθος πρέπει να έχει το 2ο link σου, αλλά νομίζω ότι πρέπει να είναι αυτή εδώ. Μου άρεσε και μένα αλλά κόλλησα στο ότι δεν είναι PCI-E το δίκτυό της.

Επίσης η πρώτη δεν υποστηρίζει ddr στα 667 οπότε θα πρέπει να δώσεις περισσότερα για μνήμη και δεν έχει κάτι παραπάνω από την Asrosk στα 58.

Σ'ευχαριστώ για τις προτάσεις... :):T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.