Jump to content



ΑΓΟΡΑ PC ΓΙΑ 3D


xrispunky

Recommended Posts

Φϊλε αν θες να ασχοληθείς με 3D, γράψου σε κάποιο forum του χώρου. Αυτοί εδώ μέσα θα σε κάνουν να βάλεις και phase σε λίγο για να κάνεις την δουλειά σου. "Βοηθάει στο rendering" θα σου πουν!

Πέρα απο την πλάκα. Εκτός από QUAD και μια καλή κάρτα για openGL όλα τα άλλα δεν χρειάζονται πολλά χρήματα.

Και προς θεού μακριά από RAID για ταχύτητα και τέτοια. Κάτι για backup χρειάζεσαι και τίποτα άλλο.

Επίσης αν θα κάνεις και texturing, sculpting κλτ ή αν απλά δουλεύεις ΚΑΙ σε Photoshop, Painter κτλ τότε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ είναι μια καλή tablet, WACOM κατά προτίμηση.

Συμβουλή μου επίσης είναι και η αγορά κάποιου ποντικιού που ξεφεύγει από τα κοινά και super-duper-extra εμπορικά της logitech και της MS. Οποσδήποτε να έχει κληση , όπως το 6000 της MS

930660.jpg.

Όπως και ένα ξεκούραστο πληκτρολόγιο αν δεν έχει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εργαζόμουν σε Studio παραγωγής 3D και διαφημίσεων, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι η κάρτα γραφικών είναι άχρηστη. Αν θέλεις ΚΑΙ παιχνίδια, πάρε μια καλή, διαφορετικά επέλεξε μια Matrox Parhelia που έχει απίστευτα χρώματα και εξαιρετικούς drivers για 2, 3, 4 οθόνες.

Δώσε όσο περισσότερα μπορείς για μνήμη (4GB), επεξεργαστή (Quad κι αν θέλεις περίμενε τους καινούριους) και δίσκους (το ιδανικό να έστηνες Raid 5 ή 10 με 4 δίσκους) που θεωρώ ότι αφού μιλάς για επαγγλεματική χρήση η ασφάλεια είναι σημαντικό.

Όσο για τα πληκτρολόγια, ποντίκια, ταμπλέτες, ο Snips έχει δίκιο ;)

Τέλος τα Vista/XP 64bit, δουλεύουν τέλεια και δε θα χρειαστείς τίποτα drivers που να μην παίζουν. Ειδικά αφού το παίρνεις τώρα, απλά πήγαινε στα sites των εταιριών και έλεγξε ότι έχουν οδηγούς πριν αγοράσεις κάτι. Βασικά για scanners/printers σε ενδιαφέρει, που όλα τα μοντέλα της τελευταίας διετίας έχουν :) Η διαφορά στο rendering με 4gb είναι μεγάλη... ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε συμπεραίνω πως οδηγούμαστε σε 4Gb/800 RAM, cpu QUAD και 2 σκληρούς για εξασφάλιση backup....

Για κάρτα γραφικών ,σαν μεγάλα παιδιά, προτιμώ μία ΚΑΙ για παιχνίδια καθώς κανά ποδοσφαιράκι το παίζουμε κατά καιρούς!!!!!:bigsmile:

Όσο για τα πληκτρολόγια, ποντίκια θα κοιτάξω τις επιλογές μου καθώς είναι σημαντικό μέρος. Έχετε κάποια δουλεμένη καλή πρόταση?

Για ταμπλέτα έχω πάρει δοκιμαστικά μία trust και την μαθαίνω....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το θέμα ψιλοκόλλησε λόγω φόρτου εργασίας, αλλά θα επανέλθει εντός ολίγου...

Πάντως βλέπω οτι γίνεται χαμός με τις κάρτες γραφικών (8800) οπότε ίσως καλύτερα για εμένα.....Αντι της 8800gt ποια έρχεται μετά, σαν επιλογή?

Link to comment
Share on other sites

gns, καλά κάνεις κ ρωτάς για την οθόνη καθώς είναι σημαντικό στοιχείο ειδικά για photoshop και απόδοση χρωμάτων.

Εμένα βέβαια που η πιστότητα των χρωμάτων δεν με απασχολεί σε τρομερό βαθμό, καταλήγω στην

samsung TFT 20'' SM206BW ή ή στην LG 20'' L206bw-sf

Βέβαια όπως προανέφερα δεν καίγομαι για απόδοση - εκτύπωση χρωμάτων και δεν γνωρίζω πως συμπεριφέρονται σ' αυτό το τομέα.....

Πρόκληση είναι και κάποια αντίστοιχα μοντέλα στις 22''...........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.