Jump to content



Intel Burn Test, Full Load?


Recommended Posts

Πως ξέρουμε το Full Load ενός CPU ή GPU?

Από τη στιγμή που το Prime95 είναι πιο βαρύ από το OCCT και το Intel Burn Test πιο βαρύ και από τα δύο, γιατί δεν χρησιμοποιούμε Intel Burn Test?

Στο μέλλον μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόγραμμα που να στρεσάρει ακόμα πιο πολύ... Άρα πότε μιλάμε για Full Load?

Η διαφορά θερμοκρασίας που κάνει το Intel Burn Test σε σχέση με τα άλλα δύο που προανέφερα είναι χαοτική!

Για παράδειγμα στο OCCT έχω

63C

63C

55C

55C

Στα ίδια επίπεδα κοιμένεται και το Prime95 με 2-3C παραπάνω σε κάθε Core.

hightemp.jpg

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το Time To Run δεν το πείραξα.

Το μόνο που άλλαξα ήταν το Stress Level το οποίο το έβαλα Maximum από Standard. Απ' ότι έχω καταλάβει όσο περισσότερο Stress Level τόσο περισσότερη Ram Χρησιμοποιεί, η οποία δεν πρέπει να είναι πιασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Πως ξέρουμε το Full Load ενός CPU ή GPU?

Από τη στιγμή που το Prime95 είναι πιο βαρύ από το OCCT και το Intel Burn Test πιο βαρύ και από τα δύο, γιατί δεν χρησιμοποιούμε Intel Burn Test?

Η διαφορά θερμοκρασίας που κάνει το Intel Burn Test σε σχέση με τα άλλα δύο που προανέφερα είναι χαοτική!

Κατ'αρχας να πω οτι η σταθεροτητα δεν εχει σχεση με τις θερμοκρασιες. Για παραδειγμα εγω μπορει να βγαζω μια ωρα IBT αλλα στο prime (που οι θερμοκρασιες δεν φτανουν τοσο ψηλα) να τρώω πορτα.

Τωρα αν θελεις απλα να δοκιμασεις την ψυξη σου, ισως να πρεπει να επιλεξεις αυτο.

Απο την αλλη ειχε βγει μια φημη που ελεγε πως με επανελλημενα linpack runs καταστρεφεις τον επεξεργαστη.

Εγω απλα θα το προσπερασω, γιατι οι θερμοκρασιες που φτανει ειναι απιθανο να επιτευχθουν με "νορμαλ" χρηση του υπολογιστη. Ακομα και μετα απο 5ωρο CoD οι θερμοκρασιες δεν φτανουν ουτε το max του prime.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την σταθερότητα και τις θερμοκρασίες που λες ισχύει.

Δεν θέλω να δω αν είμαι σταθερός. Σταθερός είμαι, εδώ και 3 χρόνια τώρα. Ήθελα να μετρήσω θερμοκρασίες σε Full Load.

Όσον αφορά ότι καταστρέφει το CPU, κατά τη γνώμη μου, δεν πιστεύω ότι ισχύει.

Σίγουρα τις θερμοκρασίες που φτάνει το Prime και όλα αυτά τα Stress Tests δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Απ' ότι έχω καταλάβει όταν μιλάμε για Full Load, μιλάμε για δύο κατηγορίες:

Full Load

Linpack Load.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.