Jump to content



Ψάχνοντας μνήμες για q6600-blitz formula


theovaz

Recommended Posts

Καλημέρα.Επιτέλους ήρθε η ώρα να αλλάξω το pc :flex: και ψάχνομαι για μνήμες..¨Οπως ξέρετε, οι τιμές έπεσαν με πολλά και καλά κομμάτια στην αγορά και φυσικά είναι δύσκολο να αποφασίσεις..Το σύστημα θα αποτελείται απο blitz formula και έναν διαλεγμένο :D q6600 και στόχος είναι τα 3.6 rock stable με διερέτη 1:1 και γύρω στα 900 mhz μνήμες(στα 450*8 μάλλον θα'ναι ο quad).Το σύστημα θα ψύχεται απ'την υδρόψυξη της υπογραφής μου. Λοιπόν, ξεκινάμε με τις υποψήφιες

1. G.Skill Ram 2GB Kit DDR2 800 4-4-3-5 λινκ

Μ'αυτές θα'μαι στα 900 με 4άρια για κάθε μέρα ?Μάλλον πάνω απο 1000 (για bench) δεν θα πηγαίνουν λόγω πολύ σφικτών timmings..Βέβαια τα bench δεν είναι η προτεραιότητά μου.D9GMH έχουν ?Όποιος τις έχει παρακαλώ να βοηθήσει:)

2. Transcend Ram 2GB Kit DDR2 1200MHz AxeRAM λινκ

Αυτές σίγουρα δεν θα με κόψουν στα 4+ ghz (για bench) αλλά δεν ξέρω εάν πηγαίνουν στα 900 με 4άρια(και με λιγότερο δεν θα με χάλαζε :rolleyes: ).

3.Crucial Ram 2GB Kit Ballistix DDR2 1066 5-5-5-12

λινκ

Αυτές τι λένε?Πάνε 800 με 4άρια άραγε?Για max benchable τις βλέπω γύρω στα 1200 με χαλαρά όμως timmings..:¨Οπότε καλύτερα αντί γι'αυτές οι trascend.

Παίζουν και κάτι ανάλογες mushkin στα 1066 και 800..Εάν θέλετε,προτείνετε όποια άλλη μνήμη(2 gb) θέλετε μέχρι 160 .Συγγνώμη εάν σας κούρασα.:flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis

οι 2,3 εχουν micron (GMH/GKX) και για τα 900 με 4αρια δε θα σε προβληματισουν ;) ,λογικα μεχρι 2.1-2.15volt πρεπει να τα εχουν. , οπως και τα 1200 με 5αρια και αρκετη ταση ομως ;)

Τις G.Skill λές;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

..φίλε μην το πολυσκέφτεσαι με τετοια τιμή χτύπα τις Crucial... είναι εγγύηση οι μνήμες και άνετα θα σου πάνε 1150+ ;)

Υπάρχουν όμως(λίγο πιό ακριβές) και οι trascend που είναι ήδη στα 1200 με 5άρια.Όμως δεν είναι βέβαιο ( με τις trascend) ότι θα πέσεις σε micron..Μπορεί να κάνω λάθος σε αυτό , δεν είμαι σίγουρος..Οι G.Skill απ'την άλλη έχουν πολύ σφικτά timmings αλλά δεν ξέρω εάν πάνε πάνω από 800 με αυτά,γιατί εάν είναι να τις πάω στα 900+ με 5αρια δεν αξίζουν..Οι crucial με λίγο ρεύμα μάλλον θα πάνε στα 900 με 4άρια ε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

..φίλε μην το πολυσκέφτεσαι με τετοια τιμή χτύπα τις Crucial... είναι εγγύηση οι μνήμες και άνετα θα σου πάνε 1150+ ;)

Μην το σκέφτεσαι καν θα έλεγα. Η τιμή τους έχει γίνει ξεφτίλα πλέον! Και εγώ τις ballistix προτείνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν τα leds των Tracer...Τις πήρα πριν από 5 βδομάδες ~180 από crucial.

Οι δικές μου χωρίς πολύ ψάξιμο πάνε 1000 4-4-4-4 με 2.15v και 1170 5-4-4-8 με 2.2v, με 8+ ώρες orthos blend. Τώρα που πέσανε...δαγκωτό...

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι ballistix GMH φοράνε. Και ναι η μονη διαφορά είναι τα λαμπάκια :)

Κοίτα κι εδώ πάντως, σε ip35pro οι Axeram φαίνεται να πηγαίνουν πολύ καλύτερα σε 4:5 με χαμηλό ρεύμα. Αν θα πέσεις σε D9 δεν ξέρω όμως (λογικά οι 1200 έχουν).

Link to comment
Share on other sites

για χ38 πάνε.maximus formula.Μου φαίνεται θα τις χτυπήσω γιατι βλέπω να τις ψάχνουμε στα λεφτά που έχουν πέσει.(και τώρα που είδα πως είναι τα leds στο site της crucial , 1000 φορές χωρίς λαμπάκια:p )

Link to comment
Share on other sites

μου ήρθανε και μενα απο το πλαίσιο, πρεπει να ειμαι πολυ τυχερος και απο τους τελευταίους που τις πήρανε γιατι μετα τις βγάλανε απο το σιτε!:D

Το ερώτημα τώρα, χωρις remap βλεπει 3.0GB στο bios και 3.0 στα windows. Με remap βλέπει 4.0 στο bios και 2.0 στα windows. Τι να κάνω? να βάλω XP 64 ή να το αφήσω χωρις remap για να βλέπει 3.0 στα windows?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.