Jump to content



ΕΙΖΟ ΚΑΙ...... ΕΓΓΥΗΣΗ !!


Valderant1416003215

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν δυο χρονια αγόρασα μια ΕΙΖΟ S1910 ελπιζοντας ότι τα 650 ΕΥΡΩ που έσκασα θα άξιζαν το κόπο.

Στην αρχη και τα επώμενα δυο χρονια όλα ήταν καλά. και η οθόνη σουπερ.

Πριν κανα μήνα παρατήρησα δυο μαύρες κουκίδες στην οθονη.

Πήρα τηλέφωνο την αντηπροσωπεία και μου λένε κατηγορηματικά ότι εγγύηση για μαύρα pixel ισχύει ΜΟΝΟ 6 μήνες.

Δηλαδή τσαμπα τα 650, παρόλου που τότε διαφημιζόταν ότι είχε 5 χρομια εγγύηση gia zero pixel.

Πού να βρω το δίκιο μου τώρα?

Τότε που την πήρα κυκλοφορούσαν μοντέλα με τα μισα και λιγότερα χρήματα (και η LG έδινε και zero pixel).

Τελικά δεν αξίζει να δίνεις τόσα χρήματα γιαμια οθόνη που και η εταιρια τα μασάει μετά.

Αυτά.

Κάπου έπρεπε να πώ τον πόνο μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Κάνεις μεγάλο λάθος :)

Η εγγύηση αναφέρει ΣΑΦΩΣ ότι τα καμμένα/κολλημένα pixel είναι για 6 μήνες. Έχουν περάσει 4 TFT Eizo από τα χέρια μου την τελευταία 3ετία, και το έγραφαν όλες.

Από την άλλη, αν έδωσες τα 650 μόνο για τα 0 pixel, ας έπαιρνες LG. Αυτά τα χρήματα τα δίνεις για την ποιότητα, το χρώμα, και τα 5 χρόνια που οι άλλοι δίνουν συνήθως 2...

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι μπορει να την πηρε απο e-shop :p που λεει σκετο 5 χρόνια . [κοιτάξτε το τώρα γιατι παιζει να το αλλάξουν :D ] , το θέμα δεν ειναι εκεί , ' απλά του παιδιού του φανήκαν καπως λίγοι οι 6μήνες 0 pixel , ασχετα που της εγγυησης ειναι 5....

Το θέμα ειναι μετα τα 0 pixel υπάρχει ενα επόμενο οριο ? Γιατι αν στους 7 μήνες δεις κανα 7 pixl τι γινεται ? :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ένα απλό τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία που είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικοί, όπως έχουμε δει κι σε άλλα posts, θα λύσει κάθε απορία :)

Edit: Έτσι κι αλλιώς το έχουμε ξαναπεί ότι η Eizo Japan, δίνει 5 χρόνια εγγύηση. Η Media Vis Α.Ε. (ελληνική αντιπροσωπεία) δίνει 0 pixel εγγύηση, για αυτό κι αυτή η εγγύηση δεν παρέχεται σε οθόνες ελεύθερης/ανεξάρτητης εισαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Κάνεις μεγάλο λάθος :)

Η εγγύηση αναφέρει ΣΑΦΩΣ ότι τα καμμένα/κολλημένα pixel είναι για 6 μήνες. Έχουν περάσει 4 TFT Eizo από τα χέρια μου την τελευταία 3ετία, και το έγραφαν όλες.

Από την άλλη, αν έδωσες τα 650 μόνο για τα 0 pixel, ας έπαιρνες LG. Αυτά τα χρήματα τα δίνεις για την ποιότητα, το χρώμα, και τα 5 χρόνια που οι άλλοι δίνουν συνήθως 2...

Βεβαίως και τα δίνεις για την ποιότητα αλλά από ότι φαίνεται ο κανόνας έχει και της εξαιρέσεις του και ιδιαίτερα για την μάρκα αυτή.

εδιτ. (μήπως καβάλησαν κανένα καλάμι ή έχουν τοοοοοόση εμπιστοσύνη στην (ποιότητα)) που καμιά φορά τους προδίδει?.

:magic:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από VIL

μήπως καβάλησαν κανένα καλάμι ή έχουν τοοοοοόση εμπιστοσύνη στην ποιότητα που καμιά φορά τους προδίδει?

Αυτό το καμιά φορά δεν ξέρω πόσο καμιά είναι... Προσωπικά είναι η 1η φορά που ακούω για πρόβλημα σε Eizo κι ενώ έχω από το 1991, ουδέποτε παρουσίασαν το παραμικρό. Φυσικά εγώ δεν είμαι στατιστικό δείγμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

.. Προσωπικά είναι η 1η φορά που ακούω για πρόβλημα σε Eizo κι ενώ έχω από το 1991, ουδέποτε παρουσίασαν το παραμικρό. Φυσικά εγώ δεν είμαι στατιστικό δείγμα... :)

Το ότι δέν έχεις ακούσει αυτό δέν σημαίνει ότι δέν υπάρχουν προβλήματα.

Πιστεύω ότι το μοναδικό (μειονέκτημα) της εν λόγω μάρκας φαίνεται αμέσως από την 6 μηνών εγγύηση ΜΟΝΟ για καμένα πίξελς αλλά για τα υπόλοιπα εξαρτήματα βέβαια και εκεί που είναι δυνατή δίνει 5 χρόνια.

:) :magic:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vasi

οι έξι μηνες εγγύηση ΜΟΝΟ για καμένα πίξελς συμβαινει μονο στην ελληνικη αντιπροσωπεία

Ti ακριβώς θέλεις να πεις με αυτό?

Αρχική απάντηση από VIL

Το ότι δέν έχεις ακούσει αυτό δέν σημαίνει ότι δέν υπάρχουν προβλήματα.

Πιστεύω ότι το μοναδικό (μειονέκτημα) της εν λόγω μάρκας φαίνεται αμέσως από την 6 μηνών εγγύηση ΜΟΝΟ για καμένα πίξελς αλλά για τα υπόλοιπα εξαρτήματα βέβαια και εκεί που είναι δυνατή δίνει 5 χρόνια.

Τα 5 χρόνια όπως είπα τα δίνει η εταιρία σε όλο τον κόσμο κάτι που κάνουν πολύ λίγοι. Συνήθως βολεύονται με τα 2 χρόνια. Μην ξεχνάμε ότι το panel δεν είναι Eizo, η Eizo δεν κατασκευάζει πάνελς, τα βελτιώνει. Παίρνει από κάθε "φουρνιά" αυτό που θεωρεί καλύτερο και φτιάχνει δικά της ηλεκτρονικά για την οδήγησή του.

Τους 6 μήνες για τα καμένα/κολλημένα τους δίνει όπως είπα η Ελληνική αντιπροσωπεία κι OXI το εργοστάσιο, γιατί θέλει να χτυπήσει το "επιχείρημα" της LG. Είναι απλά ένα εμπορικό κίνητρο για τον αγοραστή να δώσει τα παραπάνω χρήματα, χωρίς το φόβο μήπως του βγει "χαλασμένη".

Όσο για το ότι δεν έχω ακούσει, λόγω της δραστηριότητάς μου σε πολλά forums θα ήταν λογικό να έχω ακούσει κάποιες περιπτώσεις. Μήπως εσύ έχεις ακούσει το ανάποδο? :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα Wizard! προσπαθείς να μας πείσεις ότι το μειονέκτημα είναι τελικά προτέρημα :tomato: (Τους 6 μήνες για τα καμένα/κολλημένα τους δίνει όπως είπα η Ελληνική αντιπροσωπεία κι OXI το εργοστάσιο, γιατί θέλει να χτυπήσει το "επιχείρημα" της LG. Είναι απλά ένα εμπορικό κίνητρο για τον αγοραστή να δώσει τα παραπάνω χρήματα, χωρίς το φόβο μήπως του βγει "χαλασμένη)

Βλέπεις να είναι ΜΟΝΟ επιχείρημα και εμπορικό κίνητρο της άμεσες αντικαταστάσεις στα 3 χρόνια για ΕΝΑ (1) καμένο πιξελ που κάνει η LG?

Ειλικρινά είσαι δυσνόητος.

Εδώ θα πρέπει να πώ ότι εκτός του ότι είμαι κάτοχος μιας LG δέν έχω απολύτως κανένα άλλο συμφέρων.

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μερικές διευκρινήσεις;

Εγγύηση 3 χρόνια 0 Pixel δίνουν οι LG Ελλάδας μόνο. Στον υπόλοιπο κόσμο δεν παίζει αυτό. Αυτό τις έκανε και γνωστές :)

Eizo, είναι γνωστές για ένα σωρό πράγματα. Υπερεκτιμημένες; Όσο και μία Mercedes. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε :)

Επίσης, οι περισσότερες εταιρείες δίνουν 3 χρόνια εγγύηση και όχι 2 όπως λέγεται πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από VIL

...ότι το μειονέκτημα είναι τελικά προτέρημα ...

Βλέπεις να είναι ΜΟΝΟ επιχείρημα και εμπορικό κίνητρο της άμεσες αντικαταστάσεις στα 3 χρόνια για ΕΝΑ (1) καμένο πιξελ που κάνει η LG?

Δε σε καταλαβαίνω... Αυτό θέλει να δώσει η εταιρία, αυτό δίνει. Πίστεψέ με η LG δε θα πούλαγε ούτε 1 οθόνη αν δεν έδινε την εγγύηση αυτή. Μόνο για αυτό το λόγο πουλάει. Η Eizo θέλησε απλά να προσθέσει ένα κίνητρο ακόμα ώστε να δώσει κάποιος τα παραπάνω χρήματα χωρίς "φόβο". Τι ακριβώς δεν κατάλαβες? Γιατί είναι μειονέκτημα το να δίνεις 6 μήνες? Επειδή κάποιος δίνει παραπάνω?

Κι όταν συγκρίνουμε Eizo με LG είναι σα να συγκρίνουμε Mercedes με Punto... Και θεωρείς μειονέκτημα επειδή η Mercedes σου δίνει εγγύηση 6μήνες στα ηλεκτικά, κάτι που δίνουν ελάχιστοι, επειδή η Fiat σου δίνει 3 χρόνια? Μην τρελαθούμε κιόλας... :)

Link to comment
Share on other sites

(Δε σε καταλαβαίνω... Αυτό θέλει να δώσει η εταιρία, αυτό δίνει. Πίστεψέ με η LG δε θα πούλαγε ούτε 1 οθόνη αν δεν έδινε την εγγύηση αυτή. Μόνο για αυτό το λόγο πουλάει. Η Eizo θέλησε απλά να προσθέσει ένα κίνητρο ακόμα ώστε να δώσει κάποιος τα παραπάνω χρήματα χωρίς "φόβο". Τι ακριβώς δεν κατάλαβες? Γιατί είναι μειονέκτημα το να δίνεις 6 μήνες? Επειδή κάποιος δίνει παραπάνω?)

Για τον λόγω αυτό που τον έχεις καταλάβει αλλά δέν τον παραδέχεσαι ναι η

Eizo(Mercedes) δίνει εγγύηση 6 μήνες ΜΟΝΟ με διπλάσια-τριπλάσια τιμή αγοράς

LG (Punto) δίνει εγγύηση 3 ΧΡΟΝΙΑ για 0 καμένα πιξελ.

Τώρα να ασχοληθώ και με τα (ηλεκτρικά) δέν μπορώ να θεωρήσω παρά μόνο ότι σίγουρα αστειεύεσαι πώς δέν καταλαβαίνεις ότι ή Mercedes θα έπρεπε να σου δίνει περισσότερα χρόνια εγγύηση λόγω και μόνο τής τιμής του ονόματος -αξιοπιστίας- ποιότητα υλικών άρα καλύτερη και γερή κατασκευή.

Αλλά η (έξυπνη) ή Fiat τί κάνει σου πουλάει φτηνά (τώρα τελευταία με ικανοποιητικές επιδώσεις) και σου λέει. Σου αλλάζω όλο το αυτοκίνητο εάν το ηλεκτρικό κύκλωμα πάθει οποιαδήποτε βλάβη από τώρα μέχρι να συμπληρώσεις 3 χρόνια.

Επειδή μας διαβάζουν και άλλοι συνλαμπίτες την κρίση την αφήνω σε αυτούς και όχι σε εμάς γιατι κυκλοφορεί και τρέλα (σύμφωνα με τα λεγόμενα σου)

:upside: :magic:

jpavly σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις εάν και είναι γνωστές

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η άλλη περίπτωση ( πολύ πιθανή ) , να ειχε τα καμένα pixel απο την αρχή , και απλά να τα ειδες τωρα.....

Εγώ απο προσωπική εμπειρία θα σου πω οτι η MediaVis ειναι μια απο τις ελάχιστες εταίρες στην Ελλάδα που ειναι πρόθυμη να ασχοληθεί με το πρόβλημα και την ουσιαστική εξυπηρέτηση του κάθε πελάτη .

Δεν είναι σωστό να νομίζεις οτι τα 650 ευρω ειναι απλα μια εγγύηση για 0 καμένα πιξελ

και δεν υπάρχει τροπος να σου διασφαλίσει καμία εταιρία 0 καμένα πιξελ , το καμένο πιξελ ειναι πιθανό, λόγο τις τεχνολογίας με την οποια φτιάχνονται τα TFT panel .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από VIL

Για τον λόγω αυτό που τον έχεις καταλάβει αλλά δέν τον παραδέχεσαι ναι η

Eizo(Mercedes) δίνει εγγύηση 6 μήνες ΜΟΝΟ με διπλάσια-τριπλάσια τιμή αγοράς

LG (Punto) δίνει εγγύηση 3 ΧΡΟΝΙΑ για 0 καμένα πιξελ.

Ειλικρινά σε έχασα... Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να καταλάβω τι εννοείς.... :confused:

Ποιό λόγο έχω καταλάβει αλλά δεν παραδέχομαι.

Ξεκόλλα από την έννοια Eizo. Την εγγύηση τη δίνει η MediaVis, OXI η Eizo! Ούτε η LG, αλλά η ελληνική αντιπροσωπεία. Οπότε είναι ΚΑΘΑΡΑ εμπορική πολιτική της ΕΔΩ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ και ΜΟΝΟ!

Και πίστεψέ με, η LG Ελλάδος (ή όπως λέγεται η αντιπροσωπεία) προσπαθεί να πουλήσει με το "δόλωμα" της εγγύησης, γιατί όπως είπα δε θα την έπαιρνε κανένας διαφορετικά με την ποιότητα εικόνας που έχει. Υπάρχουν οθόνες με ανάλογη ποιότητα/χρήματα αλλά ο κόσμος δεν τις επιλέγει επειδή ακριβώς δε σου δίνουν αυτή την εγγύηση.

Εγώ προσωπικά δε θα αγόραζα Fiat, με το σκεπτικό που έθεσες το παράδειγμα παραπάνω, ούτε εφ όρου ζωής να μου άλλαζε το αμάξι αν ήταν να πάρω Mercedes. Δε βάζω την ασφάλειά μου, πάνω από οποιαδήποτε εμπορικά τρικ, όπως δε βάζω και την ποιότητα εικόνας μου έχω.

Απόδειξη ότι η Eizo είναι κορυφή, είναι απλά και μόνο οι παγκόσμιες πωλήσεις τους, παρόλη την τσουχτερή τιμή τους. H LG είναι μια φωτοβολίδα που εμφανίστηκε στην αγορά πριν λίγα χρόνια και κανείς δεν ξέρει αν θα πουλάει κι αύριο. Πιθανότατα θα υπάρχει, επειδή η πλειοψηφία του κόσμου δε μπορεί να ξεχωρίσει την ποιότητα κι ενδιαφέρεται μόνο για το πόσα θα δώσει, αγνοώντας την πρόταση του σοφού λαού που λέει "η φθήνια, τρώει τον παρά"... :rolleyes:

Κι όσο εσύ μιλάς για καμμένα pixels, που 99% θα φανούν στις πρώτες ώρες χρήσης μιάς οθόνης, οπότε και οι 6 μήνες στην πληθώρα των περιπτώσεων είναι υπέρ αρκετοί, κάποιοι άλλοι απολαμβάνουν την καλύτερη εικόνα που υπάρχει και 5 χρόνια εγγύησης για τα υπόλοιπα, που είναι το πιθανότερο να παρουσιάσουν βλάβη με τα χρόνια.

Κι επειδή έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας, ο Valderant διαμαρτυρήθηκε και είπε να μας πει τον πόνο του, επειδή κατάλαβε λάθος, κι αυτό του το εξηγήσαμε πιστεύω, όπως και σε όποιον άλλον ενδιαφερθεί και διαβάσει, πριν ή αφότου προβεί σε κάποια αγορά. Το αν τελικά είναι σωστή η πολιτική, ή κάποια άλλη εταιρία έχει καλύτερη πολιτική ή καλύτερες οθόνες, πιστεύω ότι είναι άτοπο να το συζητάμε εδώ. ’λλωστε δε μπορείς σε καμία περίπτωση να με πείσεις ότι μιά άλλη οθόνη μπορεί να φτάσει την Eizo. Το έχω ξαναγράψει πολλές φορές, δεν είναι θέμα που μετριέται γιατί πολύ απλά άλλα αυτά που βλέπω και περιμένω εγώ από μιά οθόνη, άλλα αυτά που βλέπει και περιμένει κάποιος άλλος. Από τη στιγμή που δε με ικανοποιεί σε καμία περίπτωση κάποια άλλη, καλά έκανα και την πλήρωσα και δεν μετάνιωσα στο ελάχιστο. :hi:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ribo

Ο φίλος Wizard θυμάται ότι στις αρχές του 90 η αντιπροσωπεία της EISO ζήταγε και την συσκευασία της οθόνης γιά να ισχύσει ο έλεγχος και η εγγύηση; αλλιώς τίποτα;

Ο φίλος Wizard! θυμάται ακριβώς τι γινόταν, αλλά μάλλον όχι ο φίλος ribo.

Επειδή τυχαίνει να εργαζόμουν εκεί κάποια περίοδο μέσα στο '90, η πολιτική αυτή άρχισε να εφαρμόζεται όταν μας έφερναν οθόνες δεμένες στη σχάρα του παπιού με σκοινί, κι ήθελαν να τις επισκευάσουμε δωρεάν!!! Ειδικά οι CRT μπορούσαν να πάθουν ανεπανόρθωτες ζημιές από τους κραδασμούς και τη μεταφορά και δεν ήταν δυνατόν η εταιρία να πληρώνει τη βλακεία που κουβαλούσε ο καθένας στο κεφάλι του... Δε ζητούσαν την αρχική συσκευασία, ζητούσαν να μεταφέρεται όπως προτείνει ο κατασκευαστής, δηλαδή σε κουτί με φελιζόλ για να προστατεύεται από τους κραδασμούς. Το πιό "βολικό" κουτί σε κάθε περίπτωση ήταν το δικό της.

Το να συγκρίνουμε όμως την πολιτική της αντιπροσωπείας πριν 10 χρόνια, είναι άσχετο εντελώς...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.