Jump to content



ΕΙΖΟ ΚΑΙ...... ΕΓΓΥΗΣΗ !!


Valderant1416003215

Recommended Posts

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Μάλλον αλητεία της τότε αντιπροσωπείας γιατί ζήταγε και το κουτί και τα φελιζόλ και δεν ξέρω τι άλλο προκειμένου να αποφύγει τον έλεγχο και προσκόμιση στο μαγαζί τους παρακαλώ. ’ν δεν θέλεις να θυμάσαι καλά κάνεις αλλά όταν πληρώναμε 700.000 δρχ και μας δούλευαν , μάλλον μας δούλευαν χοντρά.

Μετά τιμής

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ribo

Ξέχασα, τους την πηγαμε στο πίσω κάθισμα μιας Mercedes 260E το Μάρτιο του 1991, το αμάξι του αφεντικού...

Και τι σημαίνει αυτό δηλαδή? Μήπως περίμενες να δώσουν και λίστα με μοντέλα αυτοκινήτου που έχουν "ασφαλές" πίσω κάθισμα για μεταφορά οθόνης?

Είναι σα να μου λες τώρα, μιά και μας έπιασε σήμερα το παράδειγμα των αυτοκινήτων, ότι πήρες μιά Μercedes που δίνει 10 χρόνια εγγύηση για το χρώμα, αλλά εσύ την άφησες εκτεθειμένη κάτω από δένδρο που έσταζε όξινους χυμούς και έχεις την απαίτηση η αντιπροσωπεία να τηρήσει τους όρους (που σίγουρα θα το έγραφαν αυτό σαν εξαίρεση...)

Και για να μην παίζουμε με τις λέξεις, έχω στα χέρια μου αυτή τη στιγμή manual και κάρτα εγγύησης από CRT (F931), μιάς και φροντίζω πάντα να κρατάω και κουτιά και φελιζόλ και τα πάντα από την αρχική συσκευασία, ώστε να τις πουλάω κι έτσι. Διάβασε προσεκτικά, κάτι που είναι υποχρεωμένος να κάνει ο καθένας σαν πρώτο πράγμα πριν κάν συνδέσει την οθόνη και πες μου αν το λέει ή όχι... Κι δεν το λέει η Microtec ή η Media Vis, αλλά η ίδια η Eizo, όπως και ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες εταιρίες που κατασκευάζουν οθόνες ή τηλεοράσεις της προκοπής...

post-173-1416073277,1577_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συσκευασμένη αλλά το κουτί ήταν από NEC. Και τα χρόνια του σκοταδισμού και της εκμετάλευσης τα ξέρω καλά στο πετσί μου, σαν καταναλωτής από το 1986 και όχι σαν έμπορος. Χαίρομαι που σήμερα η κοροιδία δεν μενει κρυφή στα νέα παιδιά, αλλά αισθάνομαι προσβολή στη νοημοσύνη μου να μου γυρίζεις τετοια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο Wizard εξήγησε το θέμα όσο πιο ευγενικά γινόταν, δεν προσέβαλε κανέναν ούτε είπε ανακρίβιες. Η EIZO πουλάει εγγύηση ποιότητας και η LG εγγύηση 0 pixel.

Πήρα την οθόνη μου (EIZO L578) 550 όταν οι υπόλοιπες 17" είχαν 300. Δεν το μετάνοιωσα ούτε στιγμή. Επειδή εχω δουλέψει και σε LG η διαφορά στην ποιότητα είναι εμφανής, οχι αμεσα αλλα μετα απο κάποια ώρα μπροστα στην οθόνη.

Τέλος πιστεύω επίσης οτι η LG είναι μια πολύ τίμια επιλογή για οθόνη και έχω την εντύπωση οτι σιγά σιγα βελτιώνεται.

Τα παραπάνω είναι προσωπικές διαπιστώσεις

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι απλα:

Αν θελεις το απολυτως καλυτερο και εχεις τα φραγκα,πας για Eizo....

Eιναι ψηλα η Eizo,πως να το κανουμε....

Αν και η ψαλιδα πλεον με τις TFT εχει μικρυνει αρκετα

σε σχεση με τις CRT οπου η Eizo ειχε καθαρη υπεροχη...

Θελεις μια οθονη με τη καλυτερη σχεση αποδοσης/τιμης?

Πας για LG (και οχι μονο),οπου πιστευω για τα χρηματα τους ειναι αξιοπρεπεστατες οθονες

για τον μεσο χρηστη....Καλη ποιοτητα κατασκευης,πολυ καλη εγγυηση/after sales service,

χαμηλο κοστος αποκτησης...

Προσωπικη μου αποψη παντα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Χθες, στις 22:38]

Ειλικρινά σε έχασα... Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να καταλάβω τι εννοείς.... :confused:

Ποιό λόγο έχω καταλάβει αλλά δεν παραδέχομαι.

Ξεκόλλα από την έννοια Eizo. Την εγγύηση τη δίνει η MediaVis, OXI η Eizo! Ούτε η LG, αλλά η ελληνική αντιπροσωπεία. Οπότε είναι ΚΑΘΑΡΑ εμπορική πολιτική της ΕΔΩ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ και ΜΟΝΟ!

Και πίστεψέ με, η LG Ελλάδος (ή όπως λέγεται η αντιπροσωπεία) προσπαθεί να πουλήσει με το "δόλωμα" της εγγύησης, γιατί όπως είπα δε θα την έπαιρνε κανένας διαφορετικά με την ποιότητα εικόνας που έχει. Υπάρχουν οθόνες με ανάλογη ποιότητα/χρήματα αλλά ο κόσμος δεν τις επιλέγει επειδή ακριβώς δε σου δίνουν αυτή την εγγύηση.

Εγώ προσωπικά δε θα αγόραζα Fiat, με το σκεπτικό που έθεσες το παράδειγμα παραπάνω, ούτε εφ όρου ζωής να μου άλλαζε το αμάξι αν ήταν να πάρω Mercedes. Δε βάζω την ασφάλειά μου, πάνω από οποιαδήποτε εμπορικά τρικ, όπως δε βάζω και την ποιότητα εικόνας μου έχω.

Απόδειξη ότι η Eizo είναι κορυφή, είναι απλά και μόνο οι παγκόσμιες πωλήσεις τους, παρόλη την τσουχτερή τιμή τους. H LG είναι μια φωτοβολίδα που εμφανίστηκε στην αγορά πριν λίγα χρόνια και κανείς δεν ξέρει αν θα πουλάει κι αύριο. Πιθανότατα θα υπάρχει, επειδή η πλειοψηφία του κόσμου δε μπορεί να ξεχωρίσει την ποιότητα κι ενδιαφέρεται μόνο για το πόσα θα δώσει, αγνοώντας την πρόταση του σοφού λαού που λέει "η φθήνια, τρώει τον παρά"... :rolleyes:

Κι όσο εσύ μιλάς για καμμένα pixels, που 99% θα φανούν στις πρώτες ώρες χρήσης μιάς οθόνης, οπότε και οι 6 μήνες στην πληθώρα των περιπτώσεων είναι υπέρ αρκετοί, κάποιοι άλλοι απολαμβάνουν την καλύτερη εικόνα που υπάρχει και 5 χρόνια εγγύησης για τα υπόλοιπα, που είναι το πιθανότερο να παρουσιάσουν βλάβη με τα χρόνια.

Κι επειδή έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας, ο Valderant διαμαρτυρήθηκε και είπε να μας πει τον πόνο του, επειδή κατάλαβε λάθος, κι αυτό του το εξηγήσαμε πιστεύω, όπως και σε όποιον άλλον ενδιαφερθεί και διαβάσει, πριν ή αφότου προβεί σε κάποια αγορά. Το αν τελικά είναι σωστή η πολιτική, ή κάποια άλλη εταιρία έχει καλύτερη πολιτική ή καλύτερες οθόνες, πιστεύω ότι είναι άτοπο να το συζητάμε εδώ. ’λλωστε δε μπορείς σε καμία περίπτωση να με πείσεις ότι μιά άλλη οθόνη μπορεί να φτάσει την Eizo. Το έχω ξαναγράψει πολλές φορές, δεν είναι θέμα που μετριέται γιατί πολύ απλά άλλα αυτά που βλέπω και περιμένω εγώ από μιά οθόνη, άλλα αυτά που βλέπει και περιμένει κάποιος άλλος. Από τη στιγμή που δε με ικανοποιεί σε καμία περίπτωση κάποια άλλη, καλά έκανα και την πλήρωσα και δεν μετάνιωσα στο ελάχιστο. :hi:

Τί να τα κάνω ρε φίλε Wizard! τα 5 χρόνια εγγύηση αν απο τα καμμένα pixel δεν βλέπω οθόνη (μικρή υπερβολή αλλά μπορεί να συμβεί).

Απλά σε περιπτωση που, για κάποιο λόγο, έχω μια μαυρη τρύπα στην οθόνη.(10-15 pixel μαυρα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

Τα πραγματα ειναι απλα:

Αν θελεις το απολυτως καλυτερο και εχεις τα φραγκα,πας για Eizo....

Eιναι ψηλα η Eizo,πως να το κανουμε....

Αν και η ψαλιδα πλεον με τις TFT εχει μικρυνει αρκετα

σε σχεση με τις CRT οπου η Eizo ειχε καθαρη υπεροχη...

Θελεις μια οθονη με τη καλυτερη σχεση αποδοσης/τιμης?

Πας για LG (και οχι μονο),οπου πιστευω για τα χρηματα τους ειναι αξιοπρεπεστατες οθονες

για τον μεσο χρηστη....Καλη ποιοτητα κατασκευης,πολυ καλη εγγυηση/after sales service,

χαμηλο κοστος αποκτησης...

Προσωπικη μου αποψη παντα....

+1

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Valderant [Σήμερα, στις 11:06]

Τί να τα κάνω ρε φίλε Wizard! τα 5 χρόνια εγγύηση αν απο τα καμμένα pixel δεν βλέπω οθόνη (μικρή υπερβολή αλλά μπορεί να συμβεί).

Απλά σε περιπτωση που, για κάποιο λόγο, έχω μια μαυρη τρύπα στην οθόνη.(10-15 pixel μαυρα)

Δε διαφωνώ καθόλου μαζί σου :) Απλά άλλο να σε ενοχλεί αυτό, άλλο να κατηγορείς μιά εταιρία ότι σε κορόιδεψε... Εμένα προσωπικά έτσι μου φάνηκε από το 1ο post σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά.

Οι προηγούμενες οθόνες που είχα δεν ήταν EIZO αλλά τα πήγαιναν μια χαρά .

Οταν αποφασησα να πάρω TFT είπα να διαθέσω περισσότερα (διπλάσια ++++) για να πάρω κάποια που θα μου κρατήσει 4-5 χρόνια. Δυστηχος στα δυο χρόνια με απογοητευσε.

Γι αυτό λοιπον δίνω τα μισα παίρνω μια καλής ποιότητας (δεν λέω μάρκα γιατί δεν είναι ο σκοπός μου η διαφήμηση, ούτε δουλευα ποτέ μου σε καμια από αυτές, ουτε θα τις υπερασπίζομε μόνο και μόνο από την "φιλεσπλαχνία" της να μου δώσει 6 μήνες καμμένα πιξελ για να δει πόσο κορόιδα είμαστε) την κρατάω δυο ΜΟΝΟ χρόνια και μετά ξαναπαίρνω μια πάλι μετα υπόλοιπα μισά πιο καινούργια. Αυτά Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κάποιος παίζει με τις λέξης,και τις έννοιες

Δέν αρνούμαι την ποιότητα της Eizo φίλε

Wizard! αλλά τι να την κάνεις την Μercedes όταν είναι ακινητοποιημένη (από βλάβη), και σε προσπερνάει ένα φιατάκι (παλιό) 600ράκι και σου χαμογελάει ο οδηγός του ειρωνικά?

Την καλημέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα έχεις καταλάβει, μάλλον αποτελείς εξαίρεση. Οι πιθανότητες να σου συμβεί αυτό που περιγράφεις είναι σχεδόν 0. Για οποιαδήποτε οθόνη. Τα καμένα pixels είναι κατασκευαστικό λάθος και παρουσιάζεται στην αρχή της χρήσης.

Τώρα αν εσύ επειδή στάθηκες άτυχος μιά φορά, πήρες απόφαση να στερηθείς την ποιότητα, δικαίωμά σου και φυσικά δε θα σε κατηγορήσει κανείς :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από VIL

Τώρα κάποιος παίζει με τις λέξης,και τις έννοιες

Δέν αρνούμαι την ποιότητα της Eizo φίλε

Wizard! αλλά τι να την κάνεις την Μercedes όταν είναι ακινητοποιημένη (από βλάβη), και σε προσπερνάει ένα φιατάκι (παλιό) 600ράκι και σου χαμογελάει ο οδηγός του ειρωνικά?

Απάντησα ήδη... Πόσο συχνά θα συμβεί αυτό όμως? Σχεδόν ποτέ... Στο 99% των περιπτώσεων, θα χαμογελάς εσύ ειρωνικά στο Fiatάκι που υποφέρει σε κάθε λακούβα, περιμένοντας μπας και πετύχει μιά σταματημένη Mercedes για να βρει ευκαιρία "να βγει από πάνω"... ;)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι απόλυτος (με την εν λόγω μάρκα Eizo) και εκτιμώ ότι δέν είναι και τόσο σωστό και μην μας θεωρείς αιθεροβάμονες κατανοούμε πλήρως τις ποιοτικές διαφορές Eizo και υπολοίπων.

Όταν όμως σου συμβεί (έστω και με μικρή πιθανότητα) στους 6 μήνες και 1 ημέρα να φάς πόρτα από την μάρκα πρότυπο τότε τί θα σκεφτείς? πώς θα την δικαιολογήσεις?

Διότι εσύ αγόρασες ακριβά ποιότητα για να είσαι ήσυχος από πλευράς βλαβών αλλά και ποιότητα απεικόνισης.

ΕΔΙΤ. Ξέχασες να μας καλημερίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μάθει να μην ασχολούμαι τόσο με τις "μικρές πιθανότητες". Αν ήταν έτσι, θα ζούσα με τον τρόμο να μου πέσει γλάστρα στο κεφάλι ενώ περπατάω στο δρόμο. Οι πιθανότητες να πάρει φωτιά ο υπολογιστής σου είναι περισσότερες από το να βγάλει μιά οθόνη καμένο pixel μετά από 6 μήνες (κι εγώ, "ο απόλυτος", διευκρίνισα ότι μιλάω για ΟΛΕΣ τις οθόνες) και βάζω στοίχημα ότι δεν έχεις πυροσβεστήρα δίπλα.

Με το ίδιο σκεπτικό, αν ίσχυε, θα μπορούσε κι η LG να βγάλει στα 3 χρόνια + 1 ημέρα. Τότε τι θα άλλαζε? Επειδή τα λεφτά είναι λιγότερα, δε μας πειράζει? Κάποιον που ζει με ένα βασικό μισθό και νοίκι, θα τον πειράξει, πίστεψέ με. Οπότε όλα είναι σχετικά.

Κι το ξαναγράφω για άλλη μία φορά: Το θέμα είναι, έτσι κατάλαβα εγώ, ότι η αντιπροσωπεία κορόιδεψε το φίλο μας. Κι εγώ απλά εξήγησα ότι κάτι τέτοιο δε συμβαίνει. Τώρα αν παρόλα αυτά αισθάνεται αδικημένος, δικό του θέμα, κι ας μην ξαναγοράσει ποτέ Eizo. Σημασία έχει να μη δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις σε όσους μας διαβάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναί αλλά άλλο 3 χρόνια και άλλο 6 μήνες (νομίζω). Και βεβαίως δέν θα μας πειράξει τότε μετά από 3 χρόνια γιατι θα έχει βγάλει τα λεφτά της.

Και όσο για το στοίχημα το έχασες. υπάρχει ένας 6 κιλών διοξειδίου :magic:

ΞΑΝΑ ΕΔΙΤ Ξέχασες να μας καλημερίσεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από VIL

Και όσο για το στοίχημα το έχασες. υπάρχει ένας 6 κιλών διοξειδίου

Είσαι η εξαίρεση... Για αυτό ασχολείσαι με τις εξαιρέσεις :p

Όταν έρθω "Κυκλάδες", ή όταν έρθεις Αθήνα, κερνάω τις μπύρες ;)

(και χωρίς καλημέρα :p)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.