Jump to content



Errors στο super pi


Recommended Posts

Σημερα ενω ετρεχα το super Pi (1Μ) μου πεταξε για πρωτη φορα στα χρονικα τα δυο επομενα σφαλματα:

1) Νοt convergent in sqr05

2)Not exact in round

Εκτοτε καθε φορα που ετρεχα το 1M μου πεταγε ενα απο τα δυο και φυσικα σταματαγε...

Για πειτε καμια ιδεα για να το φτιαξω γιατι ειναι κριμα τωρα που ειναι επιτελους σταθερο το συστημα (δεν ξερρω για ποσο :D ) να μην μπορω να το τρεξω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Εκλεισες και ξανα άνοιξες το Pi?

ενα καρο φορες, και restarts εκανα και απ'ολα. μεχρι και το fsb κατεβασα λιγο αλλα τιποτα...η πλακα ειναι οτι εχω ξαναbenchαρει με αυτες τις ρυμισεις και δεν ειχα κανενα προβλημα πουθενα...

Link to comment
Share on other sites

μου το βγαζει καθε φορα που δεν ειναι ασταθες το συστημα...

με το να δινω ομως λιγο ρευμα στην cpu σταματαει να πεταει αυτα τα 2 μυνηματα και ολοκληρωνει τις διαδικασιες...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον υπηρχει προβλημα επειδη το ρευμα που επαιρνε το συστημα απο το τροφοδοτικο( 300 αρι) δεν επαρκουσε...τωρα ειμαι με 1.8312 V cpu( +5%), 2.6V ram (+0.1 v) & 1.6v agp(+0.1v ) και εχοντας αποσυνδεσει απο το ρευμα τα dvd rom/ dvd-rw δουλευει αψογα στα 1782.5 MHz (stock 1540 MHz)

edit: Λογικα ακομα και αν κατεβασω τις τασεις θα ειναι stable...

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν ηταν και τοσο σταθερο...παντως κατα την διαρκεια των benchmarks δεν ειχα προβλημα και ετσι μπορεσα να βελτιωσω καποια σκορ...τωρα για να συνεχισει να δουλευει 24/7 ξαναριξα στα στοκ τις τασεις και χαμηλωσα λιγακι το fsb...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Memtest?

τι στραβαδι, ουτε που το σκεφτηκα:wall:...εκατσα και εκανα ενα σωρο αλλα πραγματα (πειραματα με τα ρευματα, το fsb κλπ) και μονο αυτο δεν σκεφτηκα....παντως λογικα δεν πρεπει να ειχε προβλημα η μνημη γιατι οπως προανεφερα με το που πηρε ανασα το τροφοδοτικο και συνεπως το συστημα εστρωσαν ολα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.