Jump to content



H OTE ξανά χτυπά...


Borg

Recommended Posts

Φιλαράκι έχει πολύ μεγάλη εξασθένηση για μένα. Attenuation = 12db είναι αρκετά μεγάλο. και αυτό ωφείλεται σχεδόν πάντα στον χαλκό (καλώδιο). Δες αν έχεις καλή καλοδίωση μέσα στο σπίτι για αρχή και προσπάθησε να κουμπώσεις το routerάκι σου στην πρώτη είσοδο που κάνει ο χαλκός μέσα στο σπίτι σου. Αν δεν φτιάξει τίποτα τότε πολύ πιθανά δεν είναι καλά "καρφωμένο" το καλώδιό σου στον κατανεμητή μέσα στο κέντρο του ΟΤΕ. Στην τελευταία περίπτωση δεν μπωρείς να κάνεις και πολλά παρά να το δηλώσεις βλάβη και αν όλα παν καλά θα σου αλλάξουν γραμμή στον κατανεμητή. αυτά τα ολίγα...:(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

....γιατι λες οτι το 12db δεν ειναι καλο:blink: μια χαρα ειναι μακαρι ολοι να ειχαμε τοσο...εγω εχω 42db ειμαι περιπου 3km απο το κεντρο και ομως με την 4αρα δεν εχω κανενα prob και χτυπαω απο rapidshare premium ~430kb/s :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Cube8

Εγώ με 16άρα (24 θεωρητική) και 1,6km από το dslam πιάνω 1-1,5MB/s από rapidshare premium. Και με attenuation 30db.

Πιάνω καλά?????

Ώπα μάστορα...

1-1,5ΜΒ/ς είναι 4mbps διαφορά.

Αν είσαι 1,5 είσαι καλά.

Αν είσαι 1 δεν είσαι και τόσο καλά..αλλά καλύτερα απ τον μέσο όρο των χρηστών των 24mbps και με το attenuation που έχεις απορώ που πιάνεις τόσο

Link to comment
Share on other sites

Έχει διακυμάνσεις. Ανάλογα με τις ώρες του. Αν και δεν έχει συγκεκριμένες ώρες.:nothing: Όποτε του καπνίσει. ’λλες φορές κατεβάζω όλη μέρα με 1,3MB/s και κάποιες φορές τη μέρα (όχι κάθε μέρα) κατεβάζω με 500KB/s.:...:

Πάντα όμως συγχρονίζω στα 16Mbps (περίπου).

Νιώθω σαν να είμαι σε shared llu :(

Εδώ φαίνεται αν είμαι σε full ή shared?

forthnet2playstatisticsdk3.th.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από Borg

τα 30 kb/s , κυριος στα 15 ποιος θα με βοηθησει ..............

ρε συ ειναι δυνατον; παρε και δηλωσε μια βλαβη στο 121 και αν αρχισουν να σου λενε αηδιες απειλησε τους οτι θα κοψεις την συνδεση και θα πας σε αλλη εταιρεια...Και θα δεις ξαφνικα πως θα στρωσει η γραμμη απο κει που δεν το περιμενες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

ρε συ ειναι δυνατον; παρε και δηλωσε μια βλαβη στο 121 και αν αρχισουν να σου λενε αηδιες απειλησε τους οτι θα κοψεις την συνδεση και θα πας σε αλλη εταιρεια...Και θα δεις ξαφνικα πως θα στρωσει η γραμμη απο κει που δεν το περιμενες...

Τουλάχιστον 4 φορές τους το είπα

Και πριν 2 βδομάδες με είπαν ότι φταίει από Θεσσαλονίκη....το dslam!

Link to comment
Share on other sites

σορρυ ρε παιδιά αλλά για ποιό λόγο συγκρίνετε εξασθένηση μεταξύ διαφορετικών modulation? και που κλειδώνει ο καθένας σας? αδιάφορο...

το παιδί 2mbit έχει, συγχρονίζει εκεί απλά δεν παίζει σωστά η γραμμή του, ίσως από overbooking στο dslam είτε για άλλο λόγο, πολλά errors κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Borg

Τουλάχιστον 4 φορές τους το είπα

Και πριν 2 βδομάδες με είπαν ότι φταίει από Θεσσαλονίκη....το dslam!

μα ειναι τελειως παραλογο :blink:? τι σχεση εχει η Λαρισα με τη Θεσσαλονικη? αν επαιρνες adsl απο Θεσσαλονικη το attenuation θα επρεπε να ειναι τεραστιο (λογω αποστασης) και η συνδεση να σερνεται ακομα χειροτερα...Επιμενω πως η καλυτερη λυση ειναι να τους παρεις και να τους απειλησεις λιγακι...:devil:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.