Jump to content



ΧP σε PC που δεν έχει drive


Savio

Recommended Posts

Δεν ξέρω εάν αυτό είναι το σωστό μέρος...

μπορώ να εγκαταστήσω τα XP από εξωτερικό δίσκο; Αν ναι ποια είναι η διαδικασία;

πώς μεταφέρω από το cd στον δίσκο και από κει εγκατάσταση σε pc πoυ δεν έχει drive ;

?????

Link to comment
Share on other sites

καταρχην 8α πρεπει η μητρικη σου να υποστηριζει boot απο usb συσκευη ή "other"

το πιο πρακτικο 8α ειναι να χρησημοποιησεις usb sticκ.δεν ξερω αν με δισκο μπορεις ή 8α ειναι πιο πολυπλοκο μιας και μεσα στον σκληρο 8α εχεις και αλλα αρχεια και η κατασταση μπορει να γινει πιο περιπλοκη.

ενεργοποιεις απο το bios to boot from other device/usb,μεσα απο την καρτελα boot settings

γραφεις στο στικακι το περιεχομενο του CD των win, το κοτσαρεις πανω σε μια 8υρα usb της μητρικης και μπουταρεις.Φυσικα το στικακι που εχεις 8α πρεπει να ειναι bootable γιατι δεν ειναι ολα τα στικακια που κυκλοφορουν bootable

Λογικα η ιδια διαδικασια 8α μπορει να γινει και με καποιον εξωτερικο usb δισκο αλλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε.Καποιος που το εχει κανει ας βοη8ησει :)

Link to comment
Share on other sites

στο site του κατασκευαστη λογικα.

εγω μια φορα που ειχα χρησημοποιησει ενα ηξερε ο κατοχος του οτι ειναι bootable και δεν ασχολη8ηκα καν

8ελω να πιστευω ομως πως ολα τα στικακια πλεον ειναι bootable χωρις να παιρνω και ορκο ομως

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από johnson [Χθες, στις 18:04]

Γιατί έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να υποστηρίζει η μητρική boot from usb

και από εκεί κ πέρα πρέπει να κάνουμε εμείς το στικάκι μας bootable και όχι να

είναι εξαρχής από μόνο του; :p

αυτο το ανεφερα ευ8ης εξαρχης

Αρχική απάντηση από CrazyAnt [25-11-2007 19:58]

καταρχην 8α πρεπει η μητρικη σου να υποστηριζει boot απο usb συσκευη ή "other"

και επισης το στικακι πρεπει ετσι και αλλιως να το κανουμε εμεις bootable

υπαρχουν ομως και στικακια τα οποια δεν ειναι bootable.Παλιοτερα μοντελα.Ειχα εγω ενα 128mb που δεν ηταν bootable ;)

τωρα 8α μου πεις και να ηταν XP δεν μπορεις να βαλλεις,αλλα 8α μπορουσες να μπουταρεις αντι να χρησημοποιεις φλοπυ :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.