Jump to content



Αγορά αθόρυβου HDD 500GB


Jakis

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud [Χθες, στις 15:24]

Μακρια απο Seagate...

ακουσα προσφατα εναν Seagate 500αρη ενος φιλου και επαθα πλακα!

Eγω να δεις τι πλακα παθαινω καθε μερα..:D

εχω ακουσει και WD 500GB..ουτε ΣΤΟΥΣ 50 ΠΟΝΤΟΥΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΕ.

Για Samsung αν κρινω απο τον LACIE, ειναι και αυτοι εξισου αθορυβοι..

:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Οι δισκοι απο γεννια σε γεννια διαφερουν...εχω wd 120αρη αγορασμενο περισυ,τρακτερ..επισης 500αρη φετινο ,καμμια σχεση...καλα για τον Ραπτορ δεν το συζηταω , εκει ομως μ'αρεσει το γουργουρ καργα...:)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ο seagate που πήρα την δευτέρα δεν ακούγεται καθόλου αντιθέτος με 2 * 160 wd που μου σπανε τα αφτιά. δεν μιλάω για τους raptorες αφτοί είναι σε άλλη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

εγω με 2 seagate 320 πολυ θόρυβο και μου έχουν χαλάσει 1 και 2 φορες ο καθένας. Χαλαρα είναι η χειροτερη αγορα που έχω κάνει οσα χρονια ασχολούμε με H/Y. Ο πρώτος χαλασε μια φορα και τον αλαξα με ενα καινούργιο.... ακόμα δουλευει. Ο δευτερος τα εφτυσε την πρώτη φορα τον αλαξα με ενα καινουργιο παει και αυτος και τωρα περιμενω να ερθει και ο τρίτος. Μονο WD τιποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

MH πάρετε Seagate!!!!!!!! !!!!! !!!!!

Εγώ στο καινούριο pc που έφτιαξα πήρα έναν 400άρη Seagate . Κάνει τόσο θόρυβο που τον ακούω και από το δίπλα δωμάτιο!! :o :O Δε κάνω πλάκα. Είναι αλήθεια και μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Τζάμπα τα 95. Θα τον πετάξω από το παράθυρο και θα πάω να πάρω western. Δεν αντέχεται. Ακόμα και όταν τον κραταω στο χέρι και δεν ακουμπάει με τα υπόλοιπα μέταλλα του κουτιού ο θόρυβος δεν μειώνεται πολύ.

Και τον πήρα γιατί άκουσα ότι είναι πιο αθόρυβοι οι Seagate...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NikMark [26-11-2007 19:09]

Για Seagate ή για Samsung μιλάς; Εγώ μάλλον σε WD θα πάω αν και τον πήρα λίγο από φόβο λόγω του τρακτερ που ακούει στο όνομα Raptor αλλά ΟΚ καμία σχέση.

HD SEAGATE 500GB 32MB SATA II

Υπάρχει κι αυτός στα 119 ευρώ, αλλά το ερώτημα είναι, τι θα κερδίσω με 16MB παραπανήσια buffer?

Φιλε NikMark ο HD SEAGATE 500GB 32MB ειναι ο 7200.11,ο αλλος ειναι ο 7200.10.Ο 7200.11 ειναι πολυ πιο γρηγορος και ποιο αθορυβος.Νομιζω το anandtech εχει κανει review στο 7200.11 1ΤΒ.

http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=3161

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AGRIMI [29-11-2007 20:56]

παιδιά ο seagate που πήρα την δευτέρα δεν ακούγεται καθόλου αντιθέτος με 2 * 160 wd που μου σπανε τα αφτιά. δεν μιλάω για τους raptorες αφτοί είναι σε άλλη κατηγορία.

Τον 7200.11 πηρες AGRIMI ??Ποιο μοντελο??

Link to comment
Share on other sites

Ripper18 αν και καθηστερημένα όχι τον 7200.10 πήρα αλλά δεν ακούγεται καθόλου. παρά αυτά που λέτε και οι δύο μου υπολογιστές βρίσκονται μέρα νύχτα δίπλα στ' αυτιά μου αλλά τους seagate δεν τους αλλάζω με τίποτα. τους θεωρώ εγγύηση αλλά περισσότερο είμαι κολλημένος μαζί τους λόγω Maxtor. πιστεύω ήταν μια αξιοπρεπέστατη εταιρεία με στρατηγικά λάθη γι' αυτό και πουλήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Seagate και Linux + standby mode = No go πλέον.. just for the record. Κάπου διαβάσαμε στη δουλειά ότι μετά την επαναφορά από standby αναγνωρίζονται ως usb device και ότι είναι NTFS optimized.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 03:31]

Seagate και Linux + standby mode = No go πλέον.. just for the record. Κάπου διαβάσαμε στη δουλειά ότι μετά την επαναφορά από standby αναγνωρίζονται ως usb device και ότι είναι NTFS optimized.

http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2007/12/06/seagate-snubs-linux

http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2007/12/11/seagate-issues-workaround-linux

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mitsosoft

την προηγούμενη σειρά 7200.10

με αφορμη αυτα τα λογια...δεν ειναι ΕΝΑ μοντελο η σειρα 7200.10.

Η 7200.10 εχει 5-6 μοντελα....Εδω μπορειτε να τα δειτε(προφανως δεν αναφερομαι σε οσα εχουν διαφορετικη χωρητικοτητα)

Aν και ημουν φανατικος των WD ...(πολυ φανατικος ειδικα των 80jb) με τον 250ΑΑΚS ψιλοξενερωσα..

Ετυχε να αποκτησω τον 7200.10 συγκεκριμενα τον 410AS (250γιγα) ...

Δεν ακουγεται το απειροελαχιστο.Ο δισκος απο το λαπτοπ (κατα το διαβασμα-γραψιμο) κανει πιο πολυ θορυβο.Και εχει το καλο να εχει πολυ πιο χαμηλες θερμοκρασιες απο τον διπλανο WD.

Δεν ξερω αν ετυχε ...αν πηρα τον εναν και μοναδικο καλο seagate..αλλα εχω ακουσει και seagate να κανουν θορυβο..(χωρις να ξερω ποιο μοντελο ακριβως ειναι μιας και ηταν μεσα στο κουτι)

Απλα ετσι ....για την ιστορια το ποστ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι samsung δεν είναι και τόσο αξιόπιστοι. Johnnymous, είσαι από τους τυχερούς που τον έχεις 2 χρόνια.

Προσωπικά προτιμώ μόνο WD. Είναι αρκετά αθόρυβοι και απόλυτα αξιόπιστοι! Παλαιότερα προτιμούσα και Seagate, αλλά τώρα τελευταία άρχισαν να γίνονται και αυτοί του κιλού (από άποψη αξιοπιστίας)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.