Jump to content



Αγορά αθόρυβου HDD 500GB


Jakis

Recommended Posts

Χαιρετώ,

θέλω να πάρω δύο δίσκους 500GB για το linuxακι μου που επιτελεί χρέη file server.

Το βασικό ζητούμενο είναι ο χαμηλός θόρυβος (το μηχάνημα βρίσκεται σε σαλόνι) και δεύτερον η αξιοπιστία (αν και θα παίζουν σε RAID 1). Διαφορές επιδόσεων +/- 5% για τέτοια χρήση (file server) δεν με ενδιαφέρουν.

Έχω από την μέχρι τώρα έρευνα βρεί το ακόλουθο:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305499

’λλες προτάσεις / παρατηρήσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Jakis [Σήμερα, στις 14:02]

Χαιρετώ,

θέλω να πάρω δύο δίσκους 500GB για το linuxακι μου που επιτελεί χρέη file server.

Το βασικό ζητούμενο είναι ο χαμηλός θόρυβος (το μηχάνημα βρίσκεται σε σαλόνι) και δεύτερον η αξιοπιστία (αν και θα παίζουν σε RAID 1). Διαφορές επιδόσεων +/- 5% για τέτοια χρήση (file server) δεν με ενδιαφέρουν.

Έχω από την μέχρι τώρα έρευνα βρεί το ακόλουθο:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305499

’λλες προτάσεις / παρατηρήσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Είμαι κι εγώ έτοιμος για αγορά 500άρη σκληρού κι έχω τις ίδιες ακριβώς απαιτήσεις:

1) χαμηλός θόρυβος

2) αξιοπιστία

Έχω καταλήξει σε 2 εναλλακτικές, το Samsung που έχεις βρει κι εσύ ή έναν WD της σειράς Raid Edition.

Ο WD αυτός ξέρω ότι στατιστικά είναι πιο αξιόπιστος από τις απλές εκδόσεις (διάρκεια ζωής 1.000.000 ώρες λειτουργίας) αλλά δεν ξέρω τι θόρυβο παράγει.

Όσο για το Samsung, είναι ακριβώς αυτό που ψάχνουμε σύμφωνα με αυτό: http://www.storagereview.com/HD501LJ.sr?page=0%2C0

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως προσφατα πηρα ενα seagate που ειναι αρκετα ησυχος για τη συγκεκριμενη μαρκα (και ειχα κι αλλους) +τα 5 χρονια εγγυηση (απο το πλαισιο) αν σε ενδιαφερει βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που προτείνετε Samsung έχετε δει μετρήσεις ή απλά επειδή τον έχετε;

Συν τοις άλλοις, εγώ ήξερα ο Seagate είναι πιο αθόρυβος απ'τον WD. Έχετε κάποια σελίδα να παραθέσετε σχετικά με συγκριτικά;

Αύριο, το πολύ μεθαύριο θα πεταχτώ να πάρω κι εγώ 500άρη.

WESTERN DIGITAL WD5000AAKS 500GB SATA2 - 97 ευρώ

SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3500630AS 500GB SATA2 - 107 ευρώ

SAMSUNG HD501LJ 500GB SATA2 - 97 ευρώ

Ένα συγκριτικό θορύβου για τους τρεις, υπάρχει; Στις επιδόσεις, πάνω-κάτω, όλοι ίδιοι μου φαίνονται...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NikMark

Εσείς που προτείνετε Samsung έχετε δει μετρήσεις ή απλά επειδή τον έχετε;

Συν τοις άλλοις, εγώ ήξερα ο Seagate είναι πιο αθόρυβος απ'τον WD. Έχετε κάποια σελίδα να παραθέσετε σχετικά με συγκριτικά;

Αύριο, το πολύ μεθαύριο θα πεταχτώ να πάρω κι εγώ 500άρη.

Εγω έχω έναν 120αρη και μπορώ να πω με σιγουριά οτι είναι πιο ήσυχος απο τον seagate 320gb που έχω...;)

Link to comment
Share on other sites

Για Seagate ή για Samsung μιλάς; Εγώ μάλλον σε WD θα πάω αν και τον πήρα λίγο από φόβο λόγω του τρακτερ που ακούει στο όνομα Raptor αλλά ΟΚ καμία σχέση.

HD SEAGATE 500GB 32MB SATA II

Υπάρχει κι αυτός στα 119 ευρώ, αλλά το ερώτημα είναι, τι θα κερδίσω με 16MB παραπανήσια buffer?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NikMark

Εσείς που προτείνετε Samsung έχετε δει μετρήσεις ή απλά επειδή τον έχετε;

Συν τοις άλλοις, εγώ ήξερα ο Seagate είναι πιο αθόρυβος απ'τον WD. Έχετε κάποια σελίδα να παραθέσετε σχετικά με συγκριτικά;.....

Τα παλια χρονια ηταν καλυτεροι οι seagate, αν θυμαμαι καλα ο τελευταιος seagate που αξιζε απο αποψη θορυβου ηταν ο 7200.7

http://www.storagereview.com/HD501LJ.sr?page=0%2C5

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πάω σε Samsung κι εγώ...:p

Όμως το συγκριτικό μιλάει για spinpoint που θαρρώ πως είναι κωδικός μοντέλου. Ενώ παραπάνω, εμείς μιλάμε για HD501LJ. Μήπως αλλάζουν τα δεδομένα; Εν πάση περιπτώσει μην το πολύ-ζαλίζω. Ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NikMark

Καλά, πάω σε Samsung κι εγώ...:p

Όμως το συκριτικό μιλάει για spinpoint που θαρρώ πως είναι κωδικός μοντέλου. Ενώ παραπάνω, εμείς μιλάμε για HD501LJ. Μήπως αλλάζουν τα δεδομένα; Εν πάση περιπτώσει μην το πολύ-ζαλίζω.

Ναι ξέχασα να αναφέρω πιο πάνω ο 120αρης ειναι ενας πολύ ήσυχος Samsung :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, ας τα χάσω. Την ησυχία μου μη χάσω. ’λλωστε δε θα βαστιέται εταιρεία απο δαύτον. Αποθήκη ταινιών, Mp3 και παιχνιδιών αποκλειστικά.

Ξέρεις τι είναι να αράζεις να βλέπεις την ταινιούλα σου με Dolby συστήματα και όλα τα ματζαφλέρια και ο σκληρός να ακούγεται παραπάνω; :nuke:

Link to comment
Share on other sites

Spinpoint ειναι ολοι οι Samsung, οπως λεμε Baraccuda, Deskstar κλπ. Ο εν λόγω 500αρης ειναι T166 δλδ 166GB / platter και οπως μπορεις να δεις στο spcr, storagereview, anandtech (τελευταιο αρθρο για 1TB σκληρους που εχει και τον Τ166) ειναι οτι καλυτερο σε θορυβο και καταναλωση.

Αν δεν βιαζεσαι θα προτεινα να περιμενεις τους καινουριους Samsung με 250GB / platter που εχει μονο 2 Platters στα 500GB και ειναι πιο ησχυχος-γρηγορος-κρυος. Προς το παρον υπαρχει μονο ο 250αρης της σειρας αυτης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NikMark [Σήμερα, στις 19:48]

Προσωπικά, ας τα χάσω. Την ησυχία μου μη χάσω. ’λλωστε δε θα βαστιέται εταιρεία απο δαύτον. Αποθήκη ταινιών, Mp3 και παιχνιδιών αποκλειστικά.

Ξέρεις τι είναι να αράζεις να βλέπεις την ταινιούλα σου με Dolby συστήματα και όλα τα ματζαφλέρια και ο σκληρός να ακούγεται παραπάνω; :nuke:

...πως ειναι δυνατον να βλεπεις ταινια με DTS και εσυ να ακους τον δισκο??:blink: :blink:

...samsung και απο μενα :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morpheus [Σήμερα, στις 20:07]

Spinpoint ειναι ολοι οι Samsung, οπως λεμε Baraccuda, Deskstar κλπ. Ο εν λόγω 500αρης ειναι T166 δλδ 166GB / platter και οπως μπορεις να δεις στο spcr, storagereview, anandtech (τελευταιο αρθρο για 1TB σκληρους που εχει και τον Τ166) ειναι οτι καλυτερο σε θορυβο και καταναλωση.

Αν δεν βιαζεσαι θα προτεινα να περιμενεις τους καινουριους Samsung με 250GB / platter που εχει μονο 2 Platters στα 500GB και ειναι πιο ησχυχος-γρηγορος-κρυος. Προς το παρον υπαρχει μονο ο 250αρης της σειρας αυτης

:T: Ήθελα και εγώ να στο πω αλλά με κάλυψε

Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο Seagate...

ακουσα προσφατα εναν Seagate 500αρη ενος φιλου και επαθα πλακα!

εχω εναν Western Digital 120αρη και δεν ακουγεται καθολου.

(σημειοτεον οτι στις καινουριες σειρες οταν κλεινουν οι δισκοι ακουγεται ενα "κλακ" γιατι κλειδωνουν οι κεφαλες)

εχει περασει απο τα χερια μου και ενας Hitachi, κανει θορυβο, αλλα δεν συγκρινεται με Seagate.

ακουγεται ενα πολυ ψιλο σπινιαρισμα...

για Samsung δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι πολυ απλα δεν εχω δει/δοκιμασει κανεναν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.