Jump to content



περί διλημμάτων...


anubis

Recommended Posts

επειδή το μηχανάκι της υπογραφής μου, πάλιωσε "λιγάκι", θέλω τα εξής καινούργια :

1. Μητρική

2. CPU (σίγουρα αυτόν )

3. Μνήμες (αυτές είναι καλές; )

4. Κάρτα γραφικών

Το δίλημμά μου είναι το εξής :

Σκέφτομαι αντί για μια ακριβή κάρτα γραφικών, να βάλω δύο φθηνότερες σε SLi ή Crossfire διάταξη. Και από αυτήν τη σκέψη προκύπτει το εξής απλό. Οι nVidia κάρτες είναι ακριβότερες και οι μητρικές που τις υποστηρίζουν φθηνότερες, ενώ αντίστοιχα, οι ATI κάρτες είναι φθηνότερες και οι MB που τις δέχονται ακριβότερες. Έπειτα, είχα διαβάσει κάπου εδώ μέσα, ότι σε ΑΤΙ υλοποίηση, χρειάζομαι μεγαλύτερα αποθέματα ισχύος και δεν ξέρω αν θα μπορεί να μου τα προσφέρει το τροφοδοτικό μου.

Το budget χαμηλό (max 500-520), οπότε οι προτάσεις σας ας κυμανθούν σε αυτά τα επίπεδα.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά. :flower:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

για καρτα-ες γραφικων θα προτιμουσα nvidia...συγκεκριμενα 2χ 8600 gt αφου δεν θελεις να ανεβει και πολυ το κοστος(απο εκει και πανω για sli παει πολυ αρκετα ψηλα)...για τις μνημες δεν ξερω τι λενε, ας μιλησουν οι ειδικοι...:)

Link to comment
Share on other sites

’μα είναι να πας για 2 κάρτες, καλύτερα να πας σε crossfire κατ εμέ, αλλά άμα είναι να πας σε crossfire είναι αμαρτία να μη πάρεις μητρική με pcie 2 και 2χ16slots. Γενικότερα εγώ θα κοιτούσα ΑΤΙ μερια άμα έχεις περιορισμένο budget.

Επίσης, άμα είναι να κλοκάρεις -έστω και λίγο- καλύτερα να πας σε ιντελ μερια.

Τέλος καλό θα ήταν να αναφέρεις τι χρήση του η/υ χοντρικά :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις. Λοιπόν, ο υπολογιστής είναι γενικής χρήσης, εκτός από Internet (έχω ένα παλιότερο μηχανάκι, γι' αυτήν τη δουλειά). Παίζω πολλά παιχνίδια επίσης, οπότε αυτό θα πρέπει να το λάβετε υπόψιν. Σε Intel δε θα ήθελα να πάω, κυρίως λόγω κόστους. Α! και για κλοκάρισμα, δεν το σκέφτομαι

Link to comment
Share on other sites

οκ. Και αν πούμε ότι πάω για 2x8600gt, θα τις σηκώσει το τροφοδοτικό μου; Και ποια μητρική θα προτείνατε; Το Πλαίσιο δεν έχει μεγάλη ποικιλία σε ΑΜ2 μητρικές απ' ότι είδα. ΚΑι κυρίως δεν έχει γύρω στα 100-120 που θα μπορούσα να διαθέσω για μητρική :( Οπότε πάμε για e-shop? :blink:

Link to comment
Share on other sites

capturelp3.th.jpg

Εγώ αυτά θα πρότεινα στο budget σου. Αμα δε θελήσεις τόσο ακριβά μπορείς να πας σε ΑΜΔ

και μια μητρική ίδιου κόστους -μάλλον όχι από πλαίσιο γιατί από ποικιλία...0-.

Τέλος είμαι πολύ επιφυλακτικός με sli-xfire γιατί ακόμα κατ εμε τα οφέλη είναι πολύ λίγα σε σχέση με το κόστος και τους περιορισμούς που σου βάζουν.

υ.γ. λείπει και μια ψύκτρα :)

Link to comment
Share on other sites

και να ρωτήσω και κάτι χαζό. Στη συνδεσμολογία SLi και αντίστοιχα Crossfire, διπλασιάζονται μνήμες, συχνότητες κλπ; Δηλαδή 2x256ΜΒ ποσότητα μνήμης, 2x520MHz συχνότητα GPU, 2x1400MHz συχνότητα μνήμης κλπ; Αν και νομίζω ότι αυτό ισχύει μόνο για την ποσότητα μνήμης

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα θα προτιμουσα σε αυτα τα χρηματα τον 6000+ που ειναι ασφως γρηγοροτερος απο τον 6750 και το σετ 2x8600gt αντι της 3870 γιατι ειναι στα ιδια περιπου λεφτα και θα ειναι και αποδοτικοτερο...την μητρικη θα πρεπει οντως να την ψαξεις σε κανενα αλλο καταστημα γιατι το πλασιο (στο ιντερνετ τουλαχιστον) δεν εχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ !!!:blink:

Link to comment
Share on other sites

για μητρική λέω αυτήν , εκτός κι αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο πάνω-κάτω σε αυτά τα χρήματα.

Για ψύκτρα, θα χρησιμοποιήσω αυτήν της υπογραφής μου.

Περιμένω γνώμες για τις μνήμες (αν είναι καλές)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

προσωπικα θα προτιμουσα σε αυτα τα χρηματα τον 6000+ που ειναι ασφως γρηγοροτερος απο τον 6750 και το σετ 2x8600gt αντι της 3870 γιατι ειναι στα ιδια περιπου λεφτα και θα ειναι και αποδοτικοτερο...την μητρικη θα πρεπει οντως να την ψαξεις σε κανενα αλλο καταστημα γιατι το πλασιο (στο ιντερνετ τουλαχιστον) δεν εχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ !!!:blink:

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/intel/showdoc.aspx?i=3012

σε στοκ ο 6750 είναι γρηγορότερος...και ξαναλέω με ενα απλό 400 φσβ και 1:1 τις μνήμες

οτιδήποτε με ΑΜΔ δεν έχει ελπίδα.

Τέλος,προσωπικά πιστέυω ότι SLI με 8600 δεν αξίζει. Η πάρε μια 8800GT ή μια 3870. Καλύτερη απόδοση, λιγότερος θόρυβος. Από κατανάλωση δεν ξέρω.

http://www.legionhardware.com/document.php?id=704&p=1

Ένα συγκριτικό μονής 8600 GTS με 3850.Αν σκεφτείς ότι η απλή gt είναι λίγο πιο αργή και η 3870 γρηγορότερη απ την 3850 μου φαίνεται καλύτερη επιλογή η 3870.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/intel/showdoc.aspx?i=3012

απο αυτη τη σελιδα δεν ειδα κατι που να δειχνει αυτο που λες ....:D

Αρχική απάντηση από KoMM

...λιγότερος θόρυβος.

σε αυτο εχεις οντως δικιο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

απο αυτη τη σελιδα δεν ειδα κατι που να δειχνει αυτο που λες ....:D

:devil: :devil: :devil: :devil: μου βγήκαν τα μάτια να ξεθάψω τέτοιο ριβιου :(

εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι με τα συγκεκριμένα λεφτά , εγώ δεν μπορώ να βρω κάτι καλύτερο.Αν θέλει ο συμφορουμίτης να μη τα χαλάσει όλα τα ευρα βουρ για ΑΜΔ :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζει sli η μητρική.

Aν δε θες να δώσεις τόσα λεφτά πήγαινε προς amd και καλύτερα μονή κάρτα. Μακάρι το sli να διπλασίαζε επιδόσεις κτλ αλλά αφενός δε το κάνει, αφετέρου δε το υποστηρίζουν όλα τα παιχνίδια.

Επίσης sli με αυτές τις κάρτες είναι "πεταμένα" λεφτά.Είναι αδύναμες κάρτες :(

Σε τι αναλύσεις παίζεις, και γενικά έχεις μεγάλες απαιτήσεις σε φάση φίλτρα κτλ στο φουλ;

Πάντως αν μπορείς να περιμένεις λίγο καιρό ,βγαίνουν νέοι επεξεργαστές, κάρτες, μειώσεις τιμών κτλ.

Τέλος αν ασχοληθείς λίγο με κλοκάρισμα, πετάνε οι ιντελ στην παρούσα φάση. :)

Link to comment
Share on other sites

ξεχνάς την ψύκτρα :)

από κάρτες βάλε την πιο φτηνή 3870, αλλιώς σε αυτά τα λεφτά -220- δώσε 10 παραπάνω και πάρε μια 8800gt :)

Όσο για τη μητρική δεν έχω ιδέα τι λέει.Πάντως η p5k είναι δοκιμασμένη από αρκετούς και λέει πάρα πολύ για τα λεφτά της.Επίσης μπορείς να κόψεις και 10 ευρα απ τις μνήμες και να πάρεις τις value crucial. Υπάρχουν αρκετά μέλη με αυτές οπότε μπορείς να ψάξεις για εντυπώσεις.

Τέλος άμα μπορείς να περιμένεις καλό θα είναι, βγαίνουν penryn, 8800gt 256 και ακούγεται ότι η ΑΤΙ θα ρίξει τις τιμές οπότε μπορεί να πάρεις ελαφρώς καλύτερα πράματα με λιγότερα λεφτά ή στα ιδια χοντρικά.

Αυτά είχα να προτείνω, ό,τι κ αν επιλέξεις καλές αγορές :)

Link to comment
Share on other sites

1. για ψύκτρα κάνει αυτή της υπογραφής μου (s775)

2. μητρική θα ανέβω 10 και θα πάρω μια Asus

3. Μνήμες θα τσεκάρω αυτό που μου είπες για τις Crucial οπότε θα βγει η διαφορά της μητρικής

4. Κάρτα γραφικών δεν πέφτω στη φθηνότερη, αλλά θα πάω σε GeCube που πιστεύω έχει καλό όνομα στις υλοποιήσεις GPU, οπότε γλυτώνω άλλα 20.

5. αυτό που είπες για να περιμένω, ισχύει σε κάθε εποχή. Πάντα θα περιμένουμε είτε να βγει κάτι καλύτερο, είτε να πέσουν οι τιμές σε κάτι που θέλουμε. Το έχω κάνει ήδη (περιμένω κανα 6μηνο να πέσουν στα τωρινά επίπεδα οι CPU) και η ανάγκη μου για αναβάθμιση είναι πλέον επιτακτική

post-783-1416073290,2456_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.