Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΔΥΟ DDR3


Storman

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

για να έχουμε σωστά αποτελέσματα για σύγκριση θα πρέπει να δοκιμαστούν σε παρόμοια συστήματα με ίδιους επεξεργαστές και μητρικές

καλά και οι διαφορές δεν είναι και τεράστιες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SPIV [25-12-2007 23:33]

(Δεν μπορώ να μπώ στο πλαισιο λόγο εργασιών) πάντως σου προτείνωνω ανεπιφύλακτα sell shock. Εγώ εχω τις 1600 και με τάση 2,1v ανεβαίνουν στα 2000mhz με timings 7-6-6-18, έχουν και καλές ψύκτρες.

Εγώ έχω πάρει τις 1800 γιατι η 1600 μου κανανε κολπα στην p5e3 deluxe...

τις τρεχω στα 1600 με cpu στα 3mhz ...

να μην παω και ποιο πανω ...αστα νορμαλ ..να μην κανει και ζεστη

Το pc της υπογραφής εχει αλλάξει ...αυτο το πηρε ο γιος μου...

αλλαγές

m/b asus p5e3/deluxe

cpu..Q6600

ram cell shock ddr3 1800

raid0 2X raptor 150 GB

ψυξη ...thermalright extreme 120

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πόσο είναι το max που πάνε οι CellShock με CR1 με 7-6-6-18?

Ρωτάω γιατί θέλει φίλος να πάρει και είμαστε στη σκέψη αυτή τη στιγμή μπας και γλυτώσουμε κάνα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πηγαίνει παραπάνω ίσος με ένα καλλίτερο mobo γιατί αυτό που έχω δεν είναι και τόσο καλό για κλοκάρισμα μνημών αφού το επίσημο είναι 1066 mhz

(παντός και μεγάλες διάφορες δεν υπάρχουν ίσα ίσα και πιο άχρηστες)

post-8159-1416073322,3692_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλλίτερα ο φίλος σου να πάρει τις 1800ρες θα έχουν καλλίτερη απόδοση είναι και σε καλή τιμή όσο έκαναν οι 1600ρες και θα είναι σίγουρα καλλίτερες από τιςCorsair της αντίστοιχης τιμής

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από velipsi [Χθες, στις 19:53]

Εγώ έχω πάρει τις 1800 γιατι η 1600 μου κανανε κολπα στην p5e3 deluxe...

τις τρεχω στα 1600 με cpu στα 3mhz ...

να μην παω και ποιο πανω ...αστα νορμαλ ..να μην κανει και ζεστη

Το pc της υπογραφής εχει αλλάξει ...αυτο το πηρε ο γιος μου...

αλλαγές

m/b asus p5e3/deluxe

cpu..Q6600

ram cell shock ddr3 1800

raid0 2X raptor 150 GB

ψυξη ...thermalright extreme 120

καλά έχεις τις 1880ρες και τις τρέχεις στα 1600 ντροπή

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SPIV

καλά τι διαφορά έχει το cr1 απο το cr2 εγώ αυτή τι ρύθμιση δεν τη πείραζα μέχρι τάρα. Μονό επειδή μου τόπες

Δεν βλέπεις το Latency σου? και όλα τα speed? κάνε με cr2 στα 1960 να δεις τη διαφορά.

Αρχική απάντηση από SPIV

καλλίτερα ο φίλος σου να πάρει τις 1800ρες θα έχουν καλλίτερη απόδοση είναι και σε καλή τιμή όσο έκαναν οι 1600ρες και θα είναι σίγουρα καλλίτερες από τιςCorsair της αντίστοιχης τιμής

Εκεί είναι η πίκρα μου... εσύ έπεσες σε καλό σετάκι 1600άρες που ανεβαίνουν... εγώ πάλι από την άλλη τόφαγα το άλογο με τις 1800άρες τις Cellshock.. ειλικρινά δεν ξέρω τι να του πω.

Όσο για το p5k3 deluxe που έχεις είναι πάρα πολύ καλό MB και μην το πεις πουθενά αυτό που είπες. Το έχω δίπλα στο κουτί του και στεναχωριέμαι που το δίνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είχε πει η Corsair επίσημα στο site της όταν δοκιμάζανε τις πρώτες DDR3 πάνω σε p5k3 Deluxe. Εγώ βασικά δεν έχω δει διαφορά στο Extreme είτε τις βάλω στα μαύρα είτε στα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα ...να ρωτησω και κατι ακομα ...

μπορουμε να τρεξουμε τον επεξεργ. στα 3.00 και τις μνημες 1800...στο

p5e3 deluxe υπαρχει αναλογια και πρεπει να ανεβασεις και τα δυο fsb μαζι

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στα 3000 πάει μόνο μέχρι 1600 τις μνήμες... κάτσε να κάνω μια επανεκίνηση να δω... εγώ είμαι 24/7 στα 3.6 με τις μνήμες 1800 γιατί δεν βλέπω κάνα λόγο να πιέζω τα πράγματα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζω 1800 τις μνήμες από 8χ450 και πάνω... δηλαδή 3600 η CPU... δεν βρήκα άλλο συνδιασμό να βολεύει και εφόσον έχεις ίδια Cpu με εμένα με ίδιο multiplier δηλαδή και εσύ στα ίδια θα είσαι..... τώρα ίσως εδώ τα ΜΒ με το x48 να είναι η απάντηση λόγο περισσότερων divider αλλά εγώ προσωπικά είμαι οκ όπως είμαι.

Link to comment
Share on other sites

1n & 2n...

<DRAM Command Rate: Auto, 1T, and 2T. Incorrectly labeled as 1T and 2T, these settings are really 1N and 2N, as implemented by the Intel X38 MCH. Auto allows the BIOS to assign the value automatically based on FSB Strap to Northbridge and final memory frequency. In most cases, system stability is not affected and a 3-5% improvement in memory bandwidth boost is available when set to 1N.>

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=3156&p=4

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.